Investice do Bitcoinu jako riziko i šance.

15.06.2022

Investice do kryptoměn připomínají globální mánii, obchodovat s digitálními měnami zkoušejí statisíce až miliony drobných střadatelů po celém světě. Není divu, vidina zisku je lákavá. Obchodování s virtuálními měnami se ale neobejde bez řady rizik.

Právě skutečnost, že se do obchodování na (kryptoměnových) burzách pouštějí i lidé, kteří s investicemi dosud nemají zkušenosti, znervózňuje část analytiků. Ti opakovaně varují před nafouknutou bublinou s digitálními měnami, jež navíc údajně roste pouze díky spekulaci.

Jak vydělat na bitcoinu a dalších kryptoměnách

Na druhou stranu, negativní stránky kryptoměn v podobě velkého kolísání kurzů paradoxně nabízejí lákavou příležitost k výdělku.

Stačí "jen" levně nakupovat a draze prodávat. Klíčem je správně odhadnout, přesněji řečeno tipnout, zda a o kolik půjde aktuální trh nahoru či dolů. Například pro nejrozšířenější bitcoin jsou běžné výkyvy ceny o tisíce dolarů denně. Kdo si věří, může dokonce na mnoha burzách zkoušet využít i takzvaný pákový efekt a na své operace si půjčit. Takové obchodování pak ale ze všeho nejvíce připomíná hazardní hru. Její lákavost umocňuje pandemie koronaviru, která přinutila mnoho lidí zůstat doma, a hledat tak rozptýlení na obrazovkách počítačů.

Investiční strategie

Investoři obecně kombinují dvě základní strategie a analýzy: krátkodobé (technické) a dlouhodobé (fundamentální). V denním obchodování se mohou pokusit vydělat na kolísání kurzů s rizikem ztrát a zároveň mít větší množství bitcoinů uloženo mimo burzy na hardwarové peněžence s vidinou jejich potenciálního zhodnocení v průběhu několika let.

Druhá ze strategií de facto na internetu zlidověla pod zkratkou HODL (zkomolenina slova hold, tedy držet).

Vzhledem k dlouhodobému růstu kryptoměn by se ale paradoxně mnoha obchodníkům mnohem více vyplatilo nechat své digitální mince ležet zamčené ve virtuálním trezoru a nezkoušet štěstí na burze. Fundamentální strategie a analýzy berou v potaz globální makroekonomickou situaci. Kvantitativní uvolňování a hrozba inflace má nahrávat všemu, co si centrální banky nemohou vytisknout.

Na druhou stranu, nutkání každou chvíli kontrolovat kurz bitcoinu či jiných kryptoměn a pokušení na cenových pohybech vydělat bývá pro mnoho jedinců příliš silné. Lehce je pak přepadají myšlenky na to, jak by mohli na pohybu ceny vydělat.

Kryptoměny a investiční rizika

Nebezpečí jsou jasná. Spočívají v celkové nevyzpytatelnosti chování kurzu kryptoměn. Investice tak mnohdy připomíná ruletu a hru na náhodu, jak trefně symbolizuje mem níže parodující kryptospekulanty.

Investoři, kteří si na takto rizikové obchody ještě půjčují kvůli pákovému efektu, tak riskují brzké finanční vykrvácení. Problematické je také fungování některých bitcoinových burz, jež mnohdy ne zcela spolehlivě zvládají příliv investorů a jejich servery padají. To samo o sobě neznamená, že by byly vklady jejich uživatelů nutně v ohrožení.

Hrozba ztráty peněz hypoteticky tkví ještě někde jinde. Je třeba se vyvarovat podvodných investičních schémat. Pod záminkou investice do nějaké nové a zcela neznámé kryptoměny může fungovat i řada pyramidových her, které slibují vkladatelům zaručené výnosy.

Pokud by se jich vůbec dočkali, pocházely by třeba jen z provizí za přivedení nových duší. V případě kryptoměn je třeba mít neustále na paměti, že na takto volatilním trhu není jisté nic.

Investice jinam než do bitcoinu

Ještě lákavěji než bitcoin může z hlediska výnosů vypadat některá z jeho alternativ typu ethereum, chainlink či polkadot.

Řada co do tržní kapitalizace menších kryptoměn navíc prodělává mnohdy podezřelé výkyvy ceny podle pravidelného vzoru, takzvaného Pump&dDump schématu.

Není výjimkou, když se řada investorů domluví přes sociální sítě na termínu, kdy začnou společně pumpovat peníze do předem vytipované minoritní kryptoměny.

V takových případech totiž stačí k prudkému vychýlení kurzu nahoru relativně málo a zainteresovaní doufají, že náhlý vzestup ceny digitální valuty k nákupu organicky strhne i řadu dalších obchodníků.

I v tomto případě, respektive zejména v něm, ale platí, že prudké a ještě nevyzpytatelnější pohyby ceny kromě možnosti výdělku znamenají i nezanedbatelné riziko ztráty. Zatímco pohyb bitcoinu či etherea lze alespoň částečně predikovat na základě aktuálních zpráv, v případě zcela neznámých "coinů" je rozhodování o to těžší.