Jak na dopravní nehody v zahraničí?

06.07.2022

Na cesty do zahraničí využívají Češi ve většině případů svůj automobil, a to ať už míří na dovolenou nebo musí absolvovat pracovní cestu. Letenky ustupují automobilům. Jízda v zahraničí nese s sebou určitá rizika, která se na cestě mohou kdykoli přihodit, a tak je vhodné vědět, jak by se v takovém případě měl člověk zachovat.

Stanete-li se účastníkem dopravní nehody, je třeba se řídit pravidly. Pokud jezdíte do zahraničí často, vyplatí se si připlatit nadstandardní asistenční služby. Nikdy nevíte, co se může stát. Povinné ručení chrání oba účastníky nehody. Prakticky to znamená, že viník nebude muset platit případnou škodu a naopak poškozený dostane odškodné.

Ještě před cestou byste se měli ujistit, že máte platnou zelenou kartu, která je nutností a ze zákona musíte mít na autě sjednané poviné ručení. Také je vhodné si zjistit, zda-li v zemi, do které cestujete, zelenou kartu uznávají - tyto informace naleznete na zadní straně karty, přesněji v bodu číslo 8. Pokud je daná značka země přeškrtnut, karta tam neplatí a musíte si koupit hraniční pojištění.

V případě dopravní nehody existují pouze dvě varianty. Buď jste účastníkem nehody a za nic nemůžete, stáváte se tedy poškozeným anebo stojíte na opačné straně a jste viníkem. Jedná-li se o první variantu a řešíte otázku, zda-li zavolat policisty, pak se vždy řiďte právním systémem dané země, ve které se nalézáte - je vhodné si tyto informace před cestou zjistit. Ostatně s tímto vám ale pomůže také asistenční služba. V mnoha zemích vyjíždí k nehodě policisté jen k vážným nehodám jako je ublížení na zdraví, úmrtí a materiální škody.

Pokud u nehody policie bude, řádně si přečtěte protokol, který bude sepisován, teprve pak se pod něj podepište. Pokud s protokolem nebudete souhlasit, připište do něj své poznámky, které mohou být i v češtině. Je třeba také vyplnit standardizovaný evropský záznam o nehodě. Do protokolu uveďte, jak k nehodě došlo. Každý účastník by měl odcházet s jednou kopii protokolu - pokud se tak nestane, nebude mít cokoli kde dokázat. V každém případě nehodu také nafoťte, stačí na mobilní telefon, a to i přesto, že to udělá policie. Čím víc fotek, tím líp. Uložit byste si také měli kontakt na případné svědky.

Jestliže jste viníkem autonehody vy, pak se prakticky nic nemění, budete postupovat tak, jako byste byl poškozený. Odlišuje se to pouze v tom, jaké údaje musíte uvést poškozenému řidiči a také jak si budete vyřizovat pojistné plnění. Nezapomeňte událost oznámit své pojišťovně. Na konec je třeba počítat s tím, že peníze od pojišťovny nedostanete hned. Je to zejména pro to, že tuzemská pojišťovna musí komunikovat s tou v zahraničí. Obrňte se tedy trpělivostí, nezřídka kdy se stává, že se záležitost vyřídí až za několik měsíců.