Jak naučit děti hospodařit s penězi podle jejich věku?

09.09.2019

Věřili byste, že častěji mluvíme s dětmi o sexu než o penězích? Průzkumy přitom ukazují, že každé předškolní dítě by mělo mít o penězích obecné povědomí a že finanční gramotnost je velmi důležitá. Vyzkoušejte následující jednoduché a zábavné způsoby, které naučí děti hospodařit s penězi.

2-3 roky

V tomto věku děti ještě plně nepochopí hodnotu peněz, ale mohou se už učit třeba názvy a barvy mincí. Vyndejte z peněženky všechny drobáky, které máte a rozložte je na stůl. Pak si s dětmi zahrajte identifikační hru - vybírejte mince stejných barev a stejné hodnoty. Pozor, aby batolata mince nespolkla! Tříleté děti si už rády hrají na obchod a imaginární obchůdek v obývacím pokoji je víc než zábavnou formou pro představivost. Tím, že vymění "hrací" peníze za zboží, začíná dítě chápat základy obchodování. Jako zboží se hodí krabice od cereálií, ovoce, papírové ručníky nebo cokoli jiného. Společně s dítětem předstírejte, že máte peníze a nakupujete.

4-5 let

Pořiďte dětem pokladničku a nechte je, aby si ji vybraly samy. Jejich vztah k ní bude zodpovědnější. Věnujte pozornost tomu, aby pokladnička neměla na spodní straně jednoduchý vstup. Menší děti často potřebují do pokladničky nakukovat a přepočítávat. V tomto věku se proto hodí pokladnička s klíčkem. Před samotným nákupem pokladničky mějte předem domluvené místo, kde bude stát. Místo pro pokladničku musí být vždy stejné. A je samozřejmé, že pokud se domů přinese nová pokladnička, musíte mít pro dítě připraven vstupní kapitál. Kromě pokladničky berte děti s sebou na nákupy a ukazujte jim, že existují například slevové kupóny, které se dají krásně využít k šetření. Nechte je doma vystřihnout konkrétní kupónek a dovolte jim, aby ho předaly v obchodě u pokladny. Budou se cítit mnohem důležitější. Můžete si hrát doma taky na restauraci - většina předškoláků to dělá raději, než aby šla na opravdovou večeři ven. Hra na restauraci podporuje celou řadu dovedností - příprava stolu, stolní etiketa apod. Nezapomeňte, že na konci takové večeře je nutné zaplatit - anebo inkasovat (to když budou hrát číšníka).

6-8 let

Ideální věk, aby dítě začalo dostávat kapesné. Nástup do školy je ideálním obdobím. Výše kapesného záleží na možnostech rodiny a taky domluvě. Když už se na něm ale dohodnete, dodržujte termín a výši, jděte příkladem, že máte o toku peněz přehled a nedovolte, aby vám dítě připomínalo, že už druhý týden nic nedostalo," říká Štěpánka Štrougalová. Jakmile začne dítě dostávat kapesné, bude muset mít taky místo, kam ho dá. Pořiďte tedy dítěti peněženku - i tu by si ale mohlo vybrat samo. První dětská peněženka by měla mít kapsičku na zip. Opatrně se suchým zipem - málokdy je došitý až do kraje a peníze mohou snadno vyklouznout malou skulinkou. Také u peněženky platí, že by měla mít své předem domluvené místo. Není úplně ideální, když peněženku najde sousedův chlapeček v dětském pokoji někde v krabici plné autíček.

9-13 let

Vyzkoušejte srovnávací nákupy. Co to znamená? Budete chodit s dítětem do obchodu a budete číst cenovky, hodnotit velikost, cenu a porovnávat s ostatními produkty. Nechte je rozhodnout, co je důležité, zda je to pokaždé jenom cena nebo i kvalita zboží a co je ve výsledku úspornější. Na druhém stupni základní školy už mají děti relativně dobrý přehled o tom, co je výdaj, co je to šetření, co znamená půjčit, darovat a mají i orientační představu, kolik co stojí. Máte-li pocit, že děti zvládnou i pohyb "neviditelných peněz", se založením osobního dětského účtu neváhejte. Pokud se s dětmi o penězích opravdu bavíte, imaginární pohyb peněz zvládnou, to se nebojte. Našemu synovi jsme založili účet v deseti letech a od svých dvanácti vlastní platební kartu. Dejte dětem i prostor k obchodnímu jednání. Půjčte si od nich přiměřený finanční obnos a řekněte jim, že počítáte s tím, že vrácení peněz bude doprovázet i nějaká úroková sazba. A hra na vyjednávání může začít. Praxí se člověk naučí hodně. Pokud dítě nasadí velkou úrokovou sazbu, bude lepší si půjčit peníze od manžela či manželky. Někdy se prostě stane, že kdo chce moc, nemá nic. I tím se dítě učí. Pokud si dítě potřebuje půjčit peníze od vás, nebraňte mu. V každém případě je nutno domluvit termín splátky a případně i úrok. Ten u menších dětí nemusí být ani finanční. Pokud s tím dítě bude souhlasit, můžete navrhnout jiné plnění. Drobných prací, které dítě zvládne, a vám mohou pomoci, se v rodině najde vždy dost.