Jak po všech špatných zkušenostech věřit v lepší příště?

17.05.2020

Když se ohlédnete za sebe, vidíte jen samá vztahová zklamání? Je tudíž pro Vás obtížné věřit v LEPŠÍ PŘÍŠTĚ? Proč se Vám zdá, že nikoho pořádného Vám už život ani nenabízí. Kde najít záchytný bod, od kterého se odrazit k naději?

Dnes odpovím nejen následující tazatelce, ale každému, kdo má podobné trápení: "Petře, jsem zklamaná posledním vztahem. Vlastně VŠEMI DOSAVADNÍMI vztahy. Když máte za sebou tolik zranění co já, přestáváte věřit, že Vás ještě někde čeká šťastný vztah. Proč bych měla věřit, že něco krásného je přede mnou, když za mnou je jenom to špatné?"

Mohl bych odpovědět filozoficky: Jestliže za Vámi je všechno špatné, pak logicky všechno dobré musí být před Vámi. Ale já nebudu mluvit k Vaší logice. Budu mluvit k Vašemu srdci, pokud mi to dovolíte. Ale budu mluvit tak, aby mi i Váš rozum porozuměl.

Už nikdy to samé!

Mluvíte o špatných zkušenostech. Ptám se: Co je vlastně špatná zkušenost? Co ji vyznačuje?

Patrně předně bolest. A pak také neschopnost zapomenout ji.

Bolest a nezapomínání jsou spojené nádoby. Dokonce fungují obousměrně: Když nás něco bolí, tak to nezapomínáme, a když něco špatné nezapomínáme, tak nás to bolí.

Ale já se zeptám ještě jinak: Co když je to správně? Co když PRÁVĚ PROTO MÁME VĚŘIT, ŽE BUDEME MÍT LEPŠÍ ŽIVOT?

Víte, když nás něco špatného hodně bolí nebo i hodně dlouho bolí, když tedy na něco špatného nemůžeme zapomenout, tak to přirozeně nechceme opakovat. Nechceme opakovat to, co nás bolelo - protože si pamatujeme, JAK MOC nás to bolelo, a to jen proto, že nezapomínáme.

Já věřím, že podstatou bolesti je to, abychom ji nikdy nezapomněli. Aby byla tak nesnesitelná a s odstupem času vybavitelná, abychom se do ní už nikdy nechtěli vrátit.

Ještě to zdůrazním: Abychom se už nikdy nevraceli do STEJNÉ zkušenosti. Zkrátka, už ta jedna zkušenost musí být tak bolestivá, abychom už nikdy nechtěli další. Další stejnou!

Myslete na čas

Vztah s lhářem, alkoholikem, podvodníkem, agresorem, tyranem, manipulátorem, to vše jsou ŠPATNÉ zkušenosti, říkáme rádi. Ale s odstupem času můžeme zjistit, že ve skutečnosti to byly DOBRÉ zkušenosti, neboť díky nim - DÍKY NIM - tu stejnou zkušenost mnohem spíše už neopakujeme. Ostatně, poslechněte si ještě jednou můj podcast Jak funguje očkování v lásce.

V jednom z nedělních živých vysílání o pravdě a lži, jehož záznam můžete najít na facebookové stránce FirstClass.cz, jsem vyprávěl příklad mladého vztahu, ještě ani ne 30leté ženy a muže.

Byli spolu dlouho. On poměrně brzy zjistil, že s tou ženou žít nechce. Že ona žije způsobem, jak mu nevyhovuje. Je na něj moc aktivní, on se musí do všeho nutit, necítí se s ní dobře, ale také se jí to bojí říct. A tak mlčí. Pak ta žena přijde od lékaře, kde se dozvěděla, že nemůže mít dítě, respektive že musí otěhotnět rychle, pak je ještě šance, ale po třicítce tu šanci navždy ztratí.

Když to ten chlapec slyšel, nechtěl ji zranit ještě slovy, že s ní už nechce být. Říkal si: Dneska už dostala naloženo dost. A tak mlčel dál. Stále žil s pocitem, že čím později to řekne, tím lepší to bude. A ta žena se blížila té osudové třicítce.

Že je nejlepší čas jí to řekl, si ten muž ujasnil, až ldyž jí bylo devětadvacet. "Už s Tebou nechci být, nechci s Tebou dítě," překvapil ji. Pro tu ženu to byl šok, samozřejmě obrovské zklamání, ale také strašný vztek. Proboha, proč jí vzal tolik času? On se hájil: Já jsem Ti celou dobu jen nechtěl ublížit... A tak jí ublížil tím nejhorším možným způsobem: Sebral jí čas...

Nenech se zmást svým sítem

Ta žena přesto DÍKY této zkušenosti už ví, že žádný další vztah nemůže nechat náhodě, čekat, jestli se NÁHODOU vyvine dobře, nebo špatně - protože její čas už je obzvláště drahý. A právě proto: Kdo si uvědomí hodnotu času, ten neopakuje špatnou zkušenost.

V psychologii se říká, že takový člověk drží síto. To podvědomé síto nevpustí do vztahu žádný typ partnera, se kterým měl tento člověk špatnou zkušenost. A když začnete na prstech sčítat, že někdo měl špatnou zkušenost s lhářem, alkoholikem, podvodníkem, agresorem, tyranem, manipulátorem nebo i nerozhodným člověkem, tak to jeho výsledné podvědomé síto je velmi jemné, projde jím už MÁLOKDO. Ale to není chyba ani problém, protože my nepotřebujeme, aby tím sítem prošel každý, nýbrž aby tím sítem prošel ten správný člověk.

A PRÁVĚ PROTO máte všechno dobré před sebou. PROSÍM, PROSÍVEJTE, nedejte se odradit tím, že jste tím náročným sítem zatím nikoho neproseli, to jenom ukazuje, jak vysoké máte nároky. Mějte je vysoké. Nedopusťte opakování stejných vztahů. Když dopustíte jejich opakování, neušetří Vám to čas. Vezme Vám to čas.

Proto se vyplatí držet síto. Věřte mi. A uvědomte si, že čím déle budete čekat na ten správný vztah, tím víc si ho budete vážit. Proto neztrácejte víru ani naději. Mimochodem, když jsem já byl dlouho sám a nemohl jsem nikoho pořádného potkat, použil jsem takovou malou berličku. Představil jsem si, že existuje Bůh. Představil jsem si, jak se na mě shora usmívá a říká: Tebe si, kamaráde, schovávám pro někoho opravdu speciálního. Ale to nedělám proto, že to chci já, ale proto, že to chceš Ty - když vidím, jak dál držíš to své síto!