Jak poznat správnou investiční příležitost do kryptoměn?

15.05.2019

Tento článek jsem napsal pro lidi, kteří kryptoměnám moc nerozumí, ale chtěli by do nich zkusit investovat a také pro lidi, kteří už do kryptoměn investují a chtějí si zdokonalit znalosti v tom, jak najít správnou investiční příležitost v kryptoměnách. Ukážeme si na konkrétních příkladech, jak by měla vypadat správná kryptoměna.

Ročně vznikají desítky nových kryptoměn a je všeobecně těžké se ve všech kryptoměnách orientovat. Na začátku vznikl Bitcoin, ačkoliv někteří jako první kryptoměnu považují Ripple, což je kryptoměna, která původně kryptoměnou být neměla a mělo jít o platební systém pro banky, který by urychlil převody.

Podle údajů z Coinmarketcupu k dnešnímu dni existuje 2171 kryptoměn. Ještě když jsem se tam díval před měsícem, tak jich tam bylo okolo 1600. Vývoj jde dál, a aby se člověk neztratil ve vší té záplavě kryptoměn, tak je dobré, když si vybere pouze pár z nich, které delší dobu sleduje a které splňují Pravidlo tří (je to pravidlo, které jsem vymyslel ©).

Pravidlo tří se skládá ze tří pravidel. Pokud kryptoměna, kterou jste si vyhlédli, splňuje tato pravidla, tak se jedná o kryptoměnu, která je vhodná pro investiční příležitost. Jaká pravidla to jsou, vám blíže specifikuji v tomto článku.

1) Decentralizace

Abychom mohli mluvit o kryptoměně v pravém slova smyslu, tak je potřeba, aby byla kryptoměna decentralizovaná. V opačném případě se nemůžeme bavit o kryptoměně v pravém slova smyslu a taková kryptoměna postrádá svůj smysl pro který bývají kryptoměny zakládány.

Právě díky decentralizaci víme, že žádná vláda, nebo autorita (a to dokonce ani zakladatelé kryptoměny), nemůžou s toto kryptoměnou uměle manipulovat. Asi by vás naštvalo, kdybyste si kryptoměnu koupily a zakladatelé by si z ničeho vytvořily několik desítek tisíc jednotek této kryptoměny, což by mělo z následek snížení hodnoty dané kryptoměny a tím pádem snížení hodnoty vaší investice.

K tomu často dochází v peněžním světě, kdy banky tisknou peníze z ničeho a pak vzniká inflace, nebo ještě hůř hyperinflace, díky čemuž střadatelé přicházejí o hodnotu naspořených peněz. Nové jednotky decentralizované kryptoměny vznikají díky těžbě a s každou další těžbou je těžší vytěžit další jednotky této kryptoměny.

Díky tomu se tento systém podobá realným podmínkám těžby zlata, kdy peníze vznikali díky běžný lidem tak, že když někdo vytěžil určité množství zlata, tak za něj v bance dostal směnku (dnešní peníze), která potvrzovala, že je daná osoba vlastníkem určitého množství zlata, které si může v bance vyzvednout. V roce 1971 prezident Nixon v USA zrušil zlatý standard a defacto znárodnil lidem jejich zlato. Peníze se pak začaly tisknout jak na běžícím pásu a jejich hodnota se díky inflaci každým rokem ztrácí.

U decentralizovaných kryptoměn je tomu však jinak. Decentralizovaná kryptoměna je nádherným příkladem rakouské ekonomie, která říká, že peníze by měly být kryté nějakou hodnotou. V kryptoměnách je ta hodnota ve formě algoritmu, který omezuje těžbu kryptoměn a vytváří podmínky reálného světa zdravé ekonomie. Navíc díky decentralizaci se vám nemůže stát, že by vám někdo kryptoměnu mohl vzít, nebo ji zrušit.

2) Krytí hodnotou

Jedna z hodnot, kterou kryptoměná má je decentralizace. Pouhá decentralizace však nemusí znamenat, že je kryptoměna vhodnou investiční příležitostí. Jak jsme si říkali výše, tak k dnešnímu dni je na trhu 2171 kryptoměn a z toho pouhých 5% jich bylo založeno pro konkrétní účel, kterému říkáme hodnota. Všechny ostatní kryptoměny byly založeny čistě pro spekulaci.

Uvedeme si to opět na příkladu. Vezměte si takový Bitcoin. Ke konci roku 2017 byla hodnota bitcoinu cca 19 000 dolarů a ke konci roku 2018 to bylo 3500 dolarů. K dnešnímu datu je hodnota Bitcoinu kolem 5000 dolarů. Proč Bitcoin neztratil hodnotu např. na 1 dolar za bitcoin, nebo proč ji neztratil úplně?

Je to proto, že Bitcoin je krytý hodnotou a tou hodnotou je to, že slouží jako platební nástroj. Spousta eshopů (nejznámější u nás je Alza), nebo třeba i fyzických kaváren, obchodů a restaurací přijímá platby v Bicoinech. Díky tomu Bitcoin drží spousta lidí a firem pro účely nakupování a přijímaní plateb. Právě to dno 3 500 dolarů, na které narazil bitcoin ke konci roku 2018 tvořily převážné lidé a firmy, kteří používají bitcoin jako nástroj pro uskutečňování plateb a nikoliv pro čistou spekulaci.

Pokud se mě ptáte, jestli Bitcoin bude v budoucnu růst, tak vám můžu říct jedno. Bitcoin ještě v budoucnu zažije vrcholy a pády, kdy na základě nějakých fundamentů lidé budou do Bitcoinu investovat anebo naopak jej prodávat. Díky tomu, že je Bitcoin krytý tím, že se používá k platbám, tak se nemůže i díky decentralizaci stát, že by ztratil v budoucnu hodnotu nějak razantně, nebo dokonce úplně.

Navíc pouze prostřednictvím Bitcoinu (a pár dalších známých kryptoměn), můžete na kryptoměnové burze nakupovat jiné méně známé kryptoměny, takže abyste si takovou méně známou kryptoměnu mohli koupit, tak si musíte nejprve koupit Bitcoin.

V případě, že by se objevila fundamentalní zpráva, že patrně za měsíc udeří finanční krize a peníze ztratí 99% hodnoty, tak si dovedu živě představit, jak by lidé začali přesouvat peníze do kryptoměn, které by tím navíc posílili a lidem by se v době finanční krize naopak zvýšila hodnota jejich úspor. Je to podobné jako když lidé v minulosti v dobách finanční krize přesouvali peníze nákupem zlata, nebo nemovitostí a jejich hodnota tím pádem rostla.

Abych to shrnul. Pokud existuje kryptoměna, která nemá žádnou hodnotu a je v držení čistě jenom spekulantů, tak není dobré do ní investovat. Pokud má přidanou hodnotu a lidé ji drží a platí s ní, pak vždycky bude mít nějakou hodnotu.

3) Kdo za tím stojí

Kryptoměny vytvářejí lidé, nebo firmy v jejichž čele nějací lidé stojí. Proto když chcete nakoupit nějakou kryptoměnu, tak je dobré si něco o zakladateli této kryptoměny zjistit. Je to čestný člověk? Má za sebou úspěšné projekty? Jakou má vizi? Doporučují toho člověka lidé?

Pokud tento krok přeskočíte, tak se vám může stát, že dopadnete jako lidé, kteří nakoupili Onecoin, Pincoin, nebo iFan. V případě Onecoinu se zjistilo, že se o žádnou kryptoměnu nejedná a jde čistě o ponziho schéma. Co se týče kryptoměn iFan a Pincoin tak ty založila společnost Modern Tech do které investoři investovali 660 milionů dolarů.

V obou případech investoři o své peníze přišli, protože se jednalo čistě o podvod. Jedná věc je tedy to co vidíte napsáno například na webových stránkách dané kryptoměny a druhá věc je ta, že za tím projektem někdo stojí. Proto si vždy zjistěte informace o lidech, nebo firmě, která stojí za danou kryptoměnou. Když budete uvažovat o nákupu nějaké kryptoměny, tak si za ní představte člověka, který za ní stojí.

Kauri coin

Výše jsme si podrobně rozepsali Pravidlo tří a teď už víme, jaké musí mít kryptoměna kvality, aby do ní bylo výhodné investovat. Nyní vám dám tip na kryptoměnu, která Pravidlo tří splňuje.

Tou kryptoměnou je Kauri coin a jedná se o kryptoměnu, kterou založil Jiří Vokiel Čmolík. Tento člověk je koučem osobního rozvoje, zakladatelem Neurorestart institutu, napsal řadu knih o osobním rozvoji a v současné době staví hotely v Kostarice.

Videa a činnost tohoto člověka už sleduji 3 roky a vím, že na co sáhne, tak to promění ve zlato. Lidé, kteří se s ním zapojí do nějakého projektu, tak na tom bohatnou s ním. Důkazem je to, že v současné době vyplácí 2 000 000 Kč/ročně na dividendách akcionářům, kteří investovali nákupem akcií za jeho hotely v Kostarice.

Čili člověk nemusí umět podnikat, ani investovat, aby se s někým svezl za finančním úspěchem. Pravidlo číslo tři máme zmáknuto, protože víme, o koho jde, jaká je jeho minulost, vize, způsob myšlení a jaké má za sebou úspěšné projekty.

Kauri coin je decentralizovaná kryptoměna a bude vydáno pouze omezené množství (50 000 000 kauri). Co se týče hodnoty tak ta spočívá v tom, že se s Kauri coiny budete moct platit v hotelech, které pan Čmolík staví v Kostarice a plánuje se, že se s ní bude platit i v dalších hotelech světa. Pravidlo jedna a dvě tudíž tato kryptoměna také splňuje.

Kauricoiny se prodávají a jejich hodnota neustále stoupá. V současné době je možné po omezenou dobu pro čtenáře VIP Novin získat 10 Kauri coinů zdarma. Je to bez podmínek a stačí, když si založíte kyrptoměnovou peněženku, což se naučíte na tomto odkaze.

Kauri coin zatím není na burze, ale plánuje se, že se bude prodávat od 12.12.2019 na jedné centralizované a jedné decentralizované burze. Až k tomu dojde, tak spousta investorů s kterými jsem se bavil, očekává, že to bude raketa.

Na tomto odkaze se můžete podívat, kolik převodů Kauri coinů se denně provede. 98% převodů vyšších jak 10 Kauri coinů jsou prodeje z předprodeje.

Jak můžete vidět, tak tento projekt má velký potenciál a splňuje všechna pravidla, která by zdravá krpytoměna měla mít. Je však na zvážení každého, jestli se rozhodne si tuto kryptoměnu pořídit a tento článek nemůže být brán jako investiční doporučení.

Doufám, že se vám článek líbil a pomohl vám lépe pochopit svět kryptoměn. Pokud se naučíte hledat kvalitní kryptoměny a budete dodržovat Pravidlo tří, tak věřím, že najdete v kryptoměnách dobrý způsob jak investovat a to i konzervativně.