Jak prodat nemovitost s hypotékou?

08.01.2021

Chcete prodat svou nemovitost a splácíte hypoteční úvěr? Dnes Vám popíšeme pár základních principů a informací, bez kterých svou nemovitost prostě neprodáte.

Než se rozhodnete prodávat svou nemovitost, podívejte se do své úvěrové smlouvy a zástavní smlouvy. Zde najdete možnosti a podmínky předčasného ukončení hypotečního úvěru. Dále je třeba zjistit celkovou částku k případnému předčasnému splacení hypotečního úvěru. Jakmile víte, kolik celkem budete muset zaplatit, můžete začít!

Doporučuji oslovit realitní kancelář a nechat si zpracovat aktuální tržní odhad. Vyberete si svého osobního realitního makléře, se kterým se domluvíte na spolupráci a budete mu důvěřovat. Jakmile makléř nalezne správného zájemce, začíná ten nejdůležitější proces! Než si kupující zajistí financování, připraví se kupní smlouvy a smlouvy o úschově.

Vaše práce bude zajistit od banky aktuální vyčíslení ke splacení vašeho hypotečního úvěru a souhlas se zástavou jiné banky budoucího kupujícího. Banka kupujícího bude vyplácet částku ke splacení vašeho hypotečního úvěru na účet banky, u které máte hypotéku. Zbylá část půjde do úschovy.

Pokud již máte všechny listiny předloženy kupujícímu a on má schválený úvěr, můžete přistoupit k podpisu smluv. Nejdříve se podepisují zástavní smlouvy kupujícího a smlouva o úschově. Tyto smlouvy podepisujete proto, aby banka kupujícího mohla načerpat peníze do úschovy. Kupující zároveň převádí vlastní zdroje do některé z úschov.

Při takovém podpisu se uzavírá i kupní smlouva společně s návrhem na vklad vlastnického práva. Tyto smlouvy se nechávají u advokáta do doby, než se načerpá celá kupní cena.

Aktuální vyčíslení ke splacení celého vašeho hypotečního úvěru se předá straně kupujícího pro jeho banku, zároveň je zde i uvedeno datum, ke kterému dni má být částka zaplacena. Banky se striktně drží těchto dat, což znamená, že částka nepřijde ani dříve, ani později, ale přesně v daný den. Do této doby jste povinni platit veškeré splátky související s vaším hypotečním úvěrem.

Jakmile máte uzavřeny smlouvy a připsánu částku, potřebujete od vaší banky potvrzení o zaplacení. Toto potvrzení pak předkládáte schovateli, aby mohl uvolnit z úschovy kupní smlouvy a návrh na vklad vlastnického práva, a podat jej na katastr nemovitostí.

Zde běží zákonná lhůta, ale v praxi víme, že převod trvá cca 30 dnů.

Blížíme se do konce, kupující se stává vlastníkem vaší nemovitosti. Na co ale určitě ještě nesmíte zapomenout je, že banka, u které jste již zaplatili hypoteční úvěr, musí vydat potvrzení o tom, že úvěr byl v celé výši splacen a vydá tzv. výmazní kvitanci, kterou bude třeba podat vkladem na katastr nemovitostí, aby vaše zástava byla vymazána.