Jak se rodí investiční rozhodnutí?

30.06.2021

Rozhodování na trzích je vždy komplexní záležitostí. Jaká aktiva držet? V jakém poměru? Jak dlouho? Jaký si vůbec stanovit investiční horizont? Asi nikoho nepřekvapí, že jen minimum lidí se rozhoduje bez nějaké pomoci. Kde lidé nejčastěji hledají rady a inspiraci?

Investoři ve Spojených státech se v největší míře obracejí na investiční experty, tedy finanční a investiční poradce. Od začátku tisíciletí se podíl lidí, kteří dají na rady profesionálů, zvýšil o osm procentních bodů.

Doslova explozi ale zažívá internet. Zatímco v roce 2001 na něm rady hledalo v oblasti investování jen 15 % lidí a v roce 2010 kolem 33 % lidí, v roce 2019 jich bylo již 45 %. Častěji se lidé obrací také na přátele a známé, upadá naopak význam reklamy a klasických médií.

Důvody, proč lidé stále častěji hledají rady a tipy na internetu, jsou jasné. De facto nekonečné množství informací a zastoupení všech názorových proudů, nulové nebo jen velice nízké náklady a nezávaznost.

Co se týče samotného internetu, nejčastěji lidé dávají na rady z blogů, newsletterů a podcastů. Z blogů je ve Spojených státech nejpopulárnější Seeking Alpha. Na konci žebříčku jsou komunikační sociální sítě a aplikace, konkrétně Facebook, Instagram a WhatsApp.