Jak si poradit s pojištěním majetku?

19.12.2022

Drtivá většina rodinných domů je kryta pojištěním, ale domácnost má pojištěnou pouze polovina majitelů nemovitostí. Je to dáno především tím, že lidé zaměňují pojištění stavby a pojištění domácnosti. Pro komplexně ochráněný byt či dům je však třeba zkombinovat pojištění stavby a pojištění domácnosti.

Pojištění stavby

  • Pojištění stavby se vztahuje na samotnou budovu
  • Kvalitní pojištění pokryje také například plot, bazén a další stavby na pozemku (skleník, garáž, kůlnu apod.)

Pojištění domácnosti

  • Pojištění domácnosti kryje škody na vybavení domu nebo bytu
  • Vztahuje se na vybavení domácnosti od nábytku až třeba po věci ve sklepě a v garáži včetně příslušen­ství k osobnímu automobilu
  • Kvalitní pojištění domácnosti by mělo zahrnovat také jízdní kola i třeba invalidní vozíky

Na co si dát pozor

Při výběru pojištění majetku především důkladně zvažte rizika, která potřebujete ošetřit, dejte si záležet na nastavení správné výše pojistných limitů a zajímejte se i o rozsah asistenčních služeb. Zamyslete se také nad možnostmi připojištění. To není jen zbytečným luxusem, ale může pro vás být v nepříznivé situaci užitečným pomocníkem. Česká pojišťovna nabízí třeba možnost pojistit si úhradu pojistného při pracovní neschopnosti nebo pořízení bezbariérového bydlení. Součástí jejího majetkového pojištění pak může být třeba i dlouhodobé cestovní pojištění.

Co se může ještě hodit

Nedílnou součástí majetkového pojištění by měly být asistenční služby. Základem je asistence pro případ stavu nouze (např. zabouchnuté dveře, prasklé vodovodní potrubí). Asistenční služby, které si k pojištění můžete dokoupit, pak dokážou nabídnout daleko více. Nadstandardní asistenční služba tak obsahuje navíc například právní asistenci, IT asistenci, která může pomoci při úniku či ztrátě dat, a osobní asistenci, která zajistí zase například úklid domácnosti v případě nemoci či úrazu.

Pojistka musí růst s vaším majetkem

Řada lidí má smlouvy uzavřené před mnoha lety. Co už ale neřeší, je to, že se mezitím hodnota jejich majetku změnila. Pojištění může být funkční, jen když se s ním průběžně pracuje. Nezapomínejte tak své pojistné smlouvy čas od času zrevidovat. Nejčastějším momentem pro aktualizaci bývá rekonstrukce, výměna nábytku či nákup nových spotřebičů a elektroniky, které přirozeně navyšují hodnotu majetku a nemovitosti.

Rada na závěr:

Jak dobře jste si vybrali pojištění, prověří většinou až pojistná událost. A to už může být pozdě. V "lepším" případě zjistíte, že vámi nastavená pojistná částka nepokryje celou škodu na vašem majetku, v tom horším případě se stane, že situace, která vás postihla, není v rámci vaší pojistné smlouvy vůbec ošetřena. Nesnažte se tak za každou cenu ušetřit. Pár stokorun, které na ročním pojistném ušetříte, vás může nakonec přijít velmi draho.