Jaká je charakteristika úspěšných a výkonných lidí?

29.12.2019

Charakteristika je něco, čím se člověk vyznačuje. Je to tedy věc, kterou můžete ovlivnit. A také se jí můžete naučit. Zde je 7 charakteristik, které se opakují u úspěšných lidí. Pokud je nemáte, začněte s jejich učením hned teď.

Níže uvedené body jsou inspirované knihou Success Is Easy od Debbie Allen. Jsou to charakteristiky, které mají úspěšní lidé ve svém životě mnohem častěji než ostatní lidé. Jsou kriticky důležité pro úspěch v osobním i byznysovém životě. Alespoň to tvrdí autorka knihy.

1) Převratné myšlení

Vášeň je u úspěšných lidí hnacím motorem při hledání možností pro změny nebo způsoby, jak narušit zajeté koleje. Porušování pravidel, které je omezují a svazují, úspěšné lidi naplňuje. V každé situaci je šance, jak mít užitek ze změn nebo inovativního přístupu. Někdy stačí malá úprava a člověk vynikne, uspěje. Teď to ale nechápejte špatně. Není cílem porušovat pravidla a za každou cenu se snažit něco měnit. Potřebujete užitečný nápad. Jestli jste ale přesvědčeni, že ho máte, nezdržujte se. Vezměte nápad, udělejte z něj koncept a vaše jízda může začít.

Příkladů takového přístupu bychom jistě našli mnoho, uvedeme si jen jeden za všechny. Sean a Thora Dowdell jsou zakladateli a majiteli řetězce tetovacích studií v Nevadě a Arizoně. Obchodní model, který v 90. letech fungoval, úplně převrátili na hlavu. Vytvořili moderní a zákaznicky přívětivá místa zaměřená na služby pro zákazníky. S tímto inovativním přístupem vybudovali byznys v hodnotě několika milionů dolarů.

2) Příležitost jako vize

V každé situaci úspěšní lidé hledají příležitost, protože vědí, že příležitosti se nacházejí všude a zejména tam, kde je nejméně čekáme. Ale samo o sobě hledání dobrých příležitostí neznamená nic, pokud je nedokážete rozpoznat. A rozpoznání takové dobré příležitosti vyžaduje talent a praxi. Musíte vědět, co hledat a musíte si umět představit budoucnost každé příležitosti. Pak můžete rozpoznat tu pravou.

Přesně takovou pravou příležitost rozpoznal Peter Cancro, o kterém jsem psal. U něj by se dalo spekulovat i o tom, zda to nebyla mladická nerozvážnost, ale určitá míra rizika do byznysu patří a jemu se rozhodně vyplatila. Rozpoznal správnou příležitost a plně se jí chytil.

3) Systém sdílené důvěry

Úspěšní lidé budují silný podpůrný tým. A jednou z charakteristik silného podpůrného týmu je sdílení společných hodnot a přesvědčení. To pomáhá vytvářet pouto, které má za následek lepší spolupráci a vzájemnou podporu. Společné hodnoty propojí členy týmu mezi sebou a také to posílí jejich podporu pro vás, jako vedoucího. Jejich podpora bude zvyšovat váš úspěch a ten zase bude zvyšovat jejich podporu.

Moudrost a zkušenosti druhých vám pomůžou dosáhnout úspěchu. Nebojte se sdílet své dovednosti a ostatní budou sdílet ty své. Málokdo dosáhl úspěchu jako samotář. Většina úspěšných tvrdě pracuje na networkingu, protože vědí, že vhodné partnerství je může posunout o velký kus před konkurenci.

4) Zdravý rozum

Dobrý a zdravý rozum musí mít každý úspěšný člověk. Nemusí ho mít bohatý člověk, ale úspěšný ano. Podnikatelské prostřední a svět byznysu se neustále mění, rozvíjí a roste. Spolu s tím se u úspěšných lidí musí rozvíjet i obchodní smysl. Proto stále hledají způsoby, jak se dále vzdělávat a jak nabité znalosti uplatňovat v praxi, protože mnoho věcí se z knih naučit nelze. Je nutné jít do akce a prostřednictvím praktických zkušeností se učit. Pochopitelně to může být podpořeno moudrostí a znalostmi druhých. Brainstorming se zkušenými profesionály dokáže poskytnout představu o tom, jak úspěšní lidé s dobrým obchodním smyslem dělají svá rozhodnutí.

5) Motivace k učení

Už v předchozím bodu bylo zmíněno, že se úspěšní lidé musejí učit. Jejich učení ale není o tom, že "musejí", ale o tom, že "chtějí". Po celý život se učí s velkým nadšením i motivací. Když do své vlastní firmy implementují nově prozkoumané strategie, jsou nadšení ještě více.

Víte, co mají společného úspěšný člověk a houba? Houby nasávají vlhkost ze svého okolí. Úspěšný člověk ze svého okolí zase nasává vše, co může pomoci posunout jeho podnikání. Úspěšný člověk věří svému poslání, svému záměru, a to na tolik, že je jeho odhodlání nakažlivé pro druhé lidi. Je to obrovská energie, která vám pomůže soustředit se na své poslání a vytrvat v něm i přes překážky nebo komplikace.

6) Umění přizpůsobit se

Žijeme v tak rychlé době, že se během jedné generace změní téměř vše. Úspěšný člověk se musí neustále pohybovat vpřed, ale musí se také přizpůsobit potřebě, což znamená upravovat své podnikání. Jestliže se nezvládnete přizpůsobit, zůstanete pozadu.

Pokud chcete stále růst, musíte pro to dělat odpovídající kroky. Stále hledejte způsoby, jak se zlepšovat. Ve svém nabitém plánu si vyhraďte čas na přemýšlení o inovacích, ať máte možnost přijít s novými nápady. Úspěšní lidé jsou neustále v pohybu a stále se učí. Touží po znalostech. Je jim jasné, že svět se neustále mění, a proto se musí měnit i oni a jejich podnikání.

7) Pozorný společník

Při komunikaci s druhými úspěšní lidé věnují velkou pozornost tomu, jak druzí reagují.Komunikaci považují za aktivitu, dovednost i umění, které vyžaduje široké spektrum znalostí a dovedností.

A jednou z nejoblíbenějších je u úspěšných lidí pozornost. Lidem, se kterými komunikují, věnují plnou a nerozdělenou pozornost. Kdo to zvládne a uplatí to v osobním životě i ve svém podnikání, obvykle dosahuje lepších výsledků než ostatní. Být pozorný vyžaduje náročný trénink, který úspěšní stále podstupují, aby se mohli zlepšovat.

Samostatně je každá z těchto charakteristik užitečná, ale společně mají obrovskou sílu posunout vás a vaše podnikání vpřed. Udržet vás v neustálém chodu, který vede k úspěchu. V převratném myšlení možná vidíte Jobse. V příležitosti Muska a ještě jinde Gatese, Buffetta nebo Bezose. Ale není důležité, kde vidíte druhé, protože každý z nich má alespoň kousek z této každé charakteristiky. Důležité je, kde vidíte sebe a také kde se nevidíte a tedy, kde na sobě ještě máte pracovat.