Jaké jsou úrovně investorů podle Roberta Kiyosakiho?

01.07.2020

Autor jedné z historicky nejlepších knih pro všechny lidi, kteří si chtějí osvojit způsob myšlení kapitalistů a vydělat investováním hromadu peněz, se vrátil, aby se podělil o teorii pěti úrovní investorů, které podle něj existují. 

Na jaké úrovni jste může podle něj rozhodnout o tom, jestli jste bohatí nebo chudí.

"Dnes se o stav ekonomiky strachuje hodně lidí... a právem. Přes 40 milionů lidí se od začátku koronavirové krize přihlásilo o podporu v nezaměstnanosti. Podle CNN je to asi 25 % americké pracovní síly. Akciové trhy jsou jako horská dráha, poklesly o 37 % jen za jeden a půl měsíce a někteří ekonomové předpovídají, že se HDP sníží ve druhém kvartále téměř o 30 %," uvozuje Robert Kiyosaki článek na svém blogu ze 2. června 2020.

Kyiosaki píše, že rozumí tomu, že se vší touto nejistotou se investoři bojí budoucnosti a jsou zmatení. Nevědí, jestli je lepší, když se budou držet zpátky, prodají, co mají, nebo se pokusí nakoupit aktiva ve slevě.

Kiyosaki vám sice nemůže říct, kdy a do čeho investovat, ale jedna věc je podle něj jistá:

"Úroveň vašich investičních dovedností určí, jak se vám bude v této krizi dařit. Pokud jste nízko-úrovňový investor, tedy je vaše finanční IQ nízké, mohli byste přijít o vše, pokud si nebudete dávat pozor. Pokud jste vysoko-úrovňový investor, máte vysoké finanční IQ, tohle by pro vás mohla být největší životní příležitost."

Jak se píše v Kiyosakiho knize Bohatý táta, chudý táta:

"Pokud jste pravým investorem, je jedno, jestli jdou akcie nahoru, nebo dolů. Pravý investor si vede dobře, ať už jsou na trzích jakékoliv podmínky."

Teď už se pojďme podívat na to, jaké úrovně investorů podle Kiyosakiho existují.

Investor level 1: Nováček

Mezi nováčky v investování se podle Kiyosakiho řadíte, pokud z vašich investic nemáte žádné příjmy a máte příliš mnoho závazků. Kyiosaki čtenáře uklidňuje, že pokud máte dluhy, neznamená to, že jste ztracení.

"Není nic špatného na tom být zadlužený, pokud se snažíte. Poté, co jsem přišel o svůj první byznys, jsem dlužil skoro milion dolarů. Trvalo mi téměř pět let, abych se dostal na nulu. Z mnoha úhlů pohledu bylo učení se z vlastních chyb a převzetí zodpovědnosti za ně nejlepším vzděláním, kterého se mi mohlo dostat. Kdybych se neučil ze svých chyb, nebyl bych teď tam, kde jsem."

Podle Kyiosakiho je pro lidi na této úrovni nejlepší investicí investice do vlastního finančního vzdělání.

Investor level 2: Šetřič

Kyiosaki rozporuje zažitou představu o tom, že finanční zodpovědnost je to samé jako šetření peněz. Podle něj je schopnost šetřit jen prvním krůčkem k finanční svobodě.

"Šetření je často strategie pro lidi, kteří se nechtějí nic naučit. Nepotřebujete finanční inteligenci, abyste mohli šetřit. Šetření můžete naučit i cvičenou opici."

Pokud se řadíte mezi šetřiče, Kyiosaki vám radí naučit se investovat do akcií nebo do nemovitostí.

"Pamatujte si, že dluhopisový trh je největším trhem na světě jednoduše proto, že většina lidí a firem jsou šetřiči, ne investoři. To šetřičům může znít divně, ale dluhopisový trh a banky potřebují dlužníky."

Investor level 3: Amatér

Tato úroveň investora je pro Kiyosakiho podobná úrovni 2. Rozdíl je v tom, že amatér se nebojí investovat do rizikovějších finančních nástrojů jako jsou akcie, dluhopisy, fondy, pojištění, ETF a tak podobně.

Amatér ví, že musí investovat, ale neví jak nebo do čeho. Také často mají finanční poradce, kteří jsou spíš obchodníci finančních společností.

Riziko amatérů spočívá v tom, že pokud se ekonomika zhroutí, investor o všechno přijde a nic se nenaučí. Je to způsobeno tím, že amatéři jsou schopní všechno vrazit do jednoho druhu aktiv. Neumí správně diverzifikovat a protože za ně dělají rozhodnutí jejich finanční poradci, nevědí, že je to špatně a proč.

"Pokud jste připraveni se z úrovně 3 dostat, investujte do finančního vzdělání a převezměte kontrolu nad svými penězi," radí Kyiosaki.

Investor level 4: Profesionál

Jen velmi málo lidí svým penězům opravdu rozumí a dokáže je efektivně spravovat. Pokud jste se ale do této fáze dostali, můžete se počítat mezi investory profesionály. Klíčem k úspěchu na čtvrté úrovni je podle Kyiosakiho celoživotní vzdělávání, hledání mentorů, koučů a obklopování se podobně smýšlejícími přáteli.

"Jakmile jste dosáhli čtvrtého investičního levelu, uvidíte příležitosti, které ostatní nevidí a výrazně se sníží váš strach ze selhání. Mnoho investorů na čtvrté úrovni se na současný stav ekonomiky dívá optimisticky, tuší, že na něm mohou vydělat jmění."

Investor level 5: Kapitalista

"Pro mě je vstoupení na úroveň investora kapitalisty jako být na vrcholu světa. Máte schopnost dosáhnout na světě čehokoliv. Nemáte žádné hranice. V současném světě vysokorychlostních technologií je stát se kapitalistou snazší než kdy dřív."

Kyiosaki vnímá investování levelu 5 jako živobytí z vlastních investic a exponenciální rozmnožování bohatství. Peníze pracují pro vás. Kapitalističtí investoři rozumí tomu, jak používat peníze ostatních, provádět velké investice a neustále udržet peníze v pohybu.