Jistotu zaměstnání, nebo finanční nezávislost?   7 situačních pohledů Kiyosakiho.

12.05.2019

Je to nejčastější dotaz, který nám od čtenářů tištěného magazínu Business Leaders chodí: Co je vlastně lepší - zaměstnání, nebo podnikání?

Když jste četli příběh pátého nejbohatšího Čecha, který doporučoval spíše zaměstnání (pokud nemáte skutečně inovativní podnikatelský nápad) a ukazoval, jak v něm dosáhnout enormní pozice a výše mzdy, zdálo se, že volba padne na zaměstnání.

Pak si ale čtete podnikatelské příběhy těch, kdo začali od nuly a často bez velkého kapitálu, třeba i na mateřské nebo právě při zaměstnání, a zdá se, že volba padne spíše na podnikání.

Nejste-li v současném zaměstnání spokojeni, raději tedy volit změnu v rámci zaměstnání (jiného zaměstnavatele), nebo zkusit podnikání? Ti, kdo se rozhodují pro přímý prodej, to mají snazší díky naší konferenci Tajemství Obchodu (vstupenka už od 1649 Kč za celý den). Těm, kdo chtějí zkusit samostatné podnikání, tedy prosazovat se proti všem a s vlastním nápadem, se snažíme pomoci v rámci tištěného magazínu. Jenže vždy je to riziko.

Jako nejméně rizikový krok se zdá rozhodit sítě do více firem a využít i situace na trhu, kdy lze dosáhnout vynikající vyjednávací pozice, pokud máte potenciálnímu zaměstnavateli co nabídnout. Máte z toho také obavu?

Tak se na to podívejme ještě jinýma očima - Roberta T. Kiyosakiho, úspěšného lektora a motivátora. A to sedmi konkrétními situacemi a pohledy na něj. Třeba Vám nabídnou jiné vidění.

1. situace: Cítíte se jako životní smolař, a proto se zdráháte riskovat. Současně ale nechcete plakat nad životní smůlou, neboť nikam nevede. Od úspěšných lidí slýcháte, že překážky posilují na cestě k úspěchu. A co na to Kiyosaki?

"Život se s Tebou nemazlí. To je dobře. Ano, postrkuje Tě sem a tam. Ale při každém postrčení jako by Ti říkal: ,Probuď se, chci, aby ses něco naučil.'"

2. situace: Vizí každého člověka, který chce zajistit sebe i druhé, je kromě splnění snu pasivní příjem. Jen tak je možné nevyměňovat svůj momentální čas za peníze. Jen tak je možné jednou neslzet nad výší penze. Jen tak je možné zjistit, co to znamená nezávislost (jak toho dosáhnout, o tom na konferenci). Kdo věří ve zbohatnutí bez pasivního příjmu, je snílek, nadále závislý jen na každoměsíční mzdě. A co na to Kiyosaki?

"Otázkou není, zda mít nebo nemít pasivní příjem. Otázkou je, kdy ho budete mít?"

3. situace: Práce v zaměstnání Vás baví, ale kdyby Vám ještě přidali na odměně, byla by to už skvělá obživa. Napadlo Vás ale také, že by Vaše odměna nebyla závislá přímo na Vaší osobní práci? K tomu Kiyosaki:

"Lidé na celém světě bohatnou nejvíce tím, že hledají příležitosti, jak vytvářet firmy, obchodní sítě. Všichni ostatní si udržují životní standard tím, že hledají zaměstnání."

4. situace: Přemýšlíte takzvaně smíšeně? Tedy o rozeběhu podnikání při zaměstnání s tím, že "uvidíte, jak se to rozjede"? Kiyosaki upozorňuje:

"Kdo přemýšlí v malém, nedostává velké šance. Kdo chce velké šance, musí začít uvažovat ve velkém. Jen tak může k velkému směřovat."

5. situace: Četli jste v novém Business Leaders příběh Jaromíra Jágra o jeho růstu z chlapce na rybníku? Pamatujete si, jak reagoval na otázku, jestli si myslí, že měl talent? Totéž si uvědomuje spousta talentovaných lidí, kteří ale nikdy nevyužili či nevyužijí svůj potenciál. Talent totiž není rozhodující složkou úspěchu. Kiyosaki to konkretizuje:

"To, co máte v hlavě, rozhoduje o tom, co bude jednou ve Vašich rukou."

6. situace: Zůstáváte se ve svém zaměstnání s vírou a očekáváním, že se Vám dřina jednou vrátí ve výrazně vyšších odměnách, uznání, růstu? To je věčná iluze zaměstnanců, která jde proti základní podnikatelské logice. Kiyosaki ji vyjadřuje slovy:

"Úkolem zaměstnanců je pracovat natolik tvrdě, aby nebyli propuštěni, a úkolem zaměstnavatelů platit jim jen tolik, aby neodešli."

7. situace: Oklikou se vracíme zpět. Stále přemítáte, zda udělat změnu, kritické rozhodnutí? Trápí Vás, že to není snadné? Kiyosaki má pro Vás závěrečný vzkaz:

"Přál bych si lidem říct, že udělat zásadní životní změnu je snadné. Není. Ale není to ani těžké. Bohužel, bez silného důvodu nebo motivace je v životě těžké všechno."

Potřebujete pomoci v rámci zvýšení příjmu v zaměstnanecké kariéře, přímém prodeji nebo jiném druhu podnikání? Čtěte specializovaný tištěný magazín Business Leaders a učte se od úspěšných, kteří stejné křižovatky zvládli před Vámi.