K čemu je dobrá deflace?

17.07.2019

Pokud budete pozorně poslouchat zpravodajství pravidelně uslyšíte, že se snaží udržovat nejen naše Česká národní banka ale i politici dělat vše proto, aby nedošlo k deflaci. Protože ta je zlá. Jenomže už se nedozvíte proč.

Deflace je opakem inflace. Jde o proces, kdy peníze získávají na hodnotě. Stávají se cennějšími. Projeví se to klesajícími cenami zboží. Například pokud vyděláváte 15 tisíc a cena rohlíku jsou 2 koruny. Tak při 5 % deflaci, by se cena rohlíku snížila na 1,95 koruny.

Proč je deflace špatná?

Příklad s rohlíkem zní určitě dobře. Představa, že najednou ceny začnou klesat je určitě úžasná a líbí se nám. Problém je v tom, že státy a banky nefungují tak jako běžní lidé. Žijí totiž na dluh. Starý dluh splácí novým. Potřebují do oběhu dostat více peněz a také jich vybrat víc od lidí. Pak mohou být na nule, protože úrok se "ztratí" v inflaci.

Pokud by to bylo naopak tak by místo tisknutí peněz, museli naopak nějaké rušit a lidé by státu zaplatili menší daně (z rohlíku za 2 Kč je více DPH než za 1,95 Kč). U deflace jdou ceny zboží dolů, ale dluhy zůstávají.

Mimo státu by také měli problém lidé s majetkem, kteří investují. Vzhledem k tomu, že peníze nabývají na hodnotě, tak se jim obrazně řečeno vyplatí schovávat je pod polštářem.

Může být deflace dobrá?

Krátkodobá deflace může mít pozitivní vliv na ekonomiku. Poznáme jí například klesajícími cenami komodit. Čehož využijí firmy a začnou více vyrábět, vzniknout pracovní místa a tak dále.

Dlouhodobá deflace je však vnímána ekonomy negativně. Klesající ceny vedou k nižším tržbám, ty částečně korigují nižší náklady, ale mezi největší náklady třeba u služeb patří lidská práce. Následovalo by tedy snižování mezd anebo propouštení. Lidé mají méně peněz a nenakupují. Což je takzvaná deflační spirála.

Dalším problémem je pokles zájmu peníze utrácet. Investoři budou velice opatrní v nákupu nemovitostí a pozemků. K čemu kupovat byt za 1 milion, když při deflaci bude za rok stát 800 tisíc? Spousta lidí ale i firem tak bude mít problém zbavit se investovaných peněz, pokud to nebude pod cenou.

Deflace a investování

Investování v období dlouhé deflace je velký problém. Hodnotu nabírají peníze, vše ostatní je navíc nejisté. Akcie, fondy, komodity, nemovitosti jdou s cenou dolů. Jediné co se vyplatí pro uložení peněz jsou různé kapitálové produkty, jenomže tam se může stát, že termínovaný vklad bude nulový či dokonce teoreticky záporný. Problém je dokonce i zlato.

Deflace důsledky pro běžného člověka

Teoreticky pokud má člověk nějaké finanční rezervy a jistou práci, tak by pro něj neměla mít velký negativní dopad. Zvláště pokud je bez dluhů. Je možné, že by došlo k postupnému snižování jeho mzdy, ale pokud by se nedostala do problému společnost, kde pracuje zřejmě by větší negativní dopady nepocítil.