Kde se neplatí daň z příjmu z prodeje kryptoměn?

25.10.2023

Kryptoměny se v Česku daní podobně jako jiné příjmy. Přitom vzhledem k tomu, že jde poměrně o nové aktivum, tak české daňové předpisy nestanovují speciální zacházení z kryptoměnovými investicemi. Tyto příjmy z investic se tak daní dle základního pravidla, že na příjem uplatňujete náklady, poté můžete uplatnit daňové slevy a odpočty a z vypočteného daňového základu platíte 15% daň z příjmu.

Pro kryptoměnové investice bohužel neplatí různé osvobození od daně z příjmu, jako je například u prodeje investičních nemovitostí nebo pro prodej cenných papírů. Tam jste totiž při splnění stanovených podmínek osvobozeni od daně z příjmu. Pro kryptoměny nemůžete uplatnit ani časové kritérium ani kritérium objemu prodeje. A daň z příjmu platíte i u kryptoměn, které jste už drželi několik let. A také u každého malého prodeje. Pro kryptoměny neplatí ani možnost osvobození od daní z příjmu jako příležitostný příjem do limitu.

Zdanění kryptoměn je tak v Česku poměrně přísné. A pokud jste realizovali nějaký ten zisk, tak se připravte na to, že tento musíte zdanit. A také máte povinnost podat daňové přiznání, zaměstnavatel vám v tomto případě nemůže udělat roční zúčtování daně.

Základní pravidla pro danění kryptoměn v ČR

  • Nákup kryptoměny za fiat měnu není nutné zdanit ani uvádět do daňového přiznání. Daní se teprve realizovaný prodej a příjem z prodeje.
  • Přičemž jako příjem z prodeje kryptoměn se počítá: prodej kryptoměny za fiat měnu, nákup zboží za kryptoměnu a také směna jedné kryptoměny za jinou.
  • Jako výdaj uplatňujete kupní cenu kryptoměny v době nákupu a poplatky s tímto spojené.
  • Kryptoměny účtujete systémem FIFO (tedy first in first out) nebo jako vážený průměr nákupních cen prodaných kryptoměn.
  • Příjem z prodeje patří do tzv. příjmu z movitých věcí (dle §10 zákona o daních z příjmu).
  • Pro příjem z investic do kryptoměn není nutné mít živnostenské oprávnění. Jiné to je ale pro těžbu kryptoměn, v takovém případě musíte danit jako OSVČ.

Jak neplatit daň z příjmu při investování do kryptoměn?

Jedinou možností, jak v Česku neplatit při tomto investování daň z příjmu, je kryptoměny pouze nakupovat a dále držet, tedy hodlovat. V takovém případě daň z příjmu neplatíte, i když hodnota kryptoměny kolísá a mohli byste realizovat teoreticky velký zisk. Daň z příjmu z kryptoměn také neplatíte, pokud prodáváte se ztrátou.

Jinou možnost české daňové předpisy neumožňují. Navíc není ani dobrým nápadem příjmy z kryptoměn před daňovou správou tajit. Daňová správa si je totiž vědoma toho, že v této oblasti dochází k častým daňovým únikům, takže provádí kontroly i u poskytovatelů služeb (burzy, kryptosměnármy a podobně).

Kde se daň z příjmu z kryptoměn neplatí?

Ke kryptoměnám mají různé státy různé postoje. A to platí i pro vybírání daně z příjmu z kryptoinvestic. Je tak několik zemí, kde při obchodování a investování na kryptotrzích jako fyzická osoba neplatíte daň z příjmu.

  • V Německu se tak například daň z příjmu neplatí, pokud držíte danou kryptoměnu alespoň jeden rok. Po splnění tohoto časového testu je investice osvobozena od daně z příjmu.
  • V Portugalsku se až do roku 2023 daň z příjmu také neplatila, v současné době platí ale úprava podobná té německé. Tedy kryptoměny držené rok a déle jsou osvobozeny od daně z příjmu.
  • V Singapuru nemusíte splnit ani daný časový test. Prodej kryptoměn je osvobozen od daně z příjmu bez dalších podmínek.
  • Podobně to je i na Maltě, proto jsou také Malta a Singapur často označovány jako kryptoměnové daňové ráje. Za daňový ráj je v tomto ohledu považované i Švýcarsko.
  • Na Kypru, v Řecku, Slovinsku, Estonsku nebo Bělorusku jsou také občané osvobozeni u kryptoměn od daně z příjmu.