Má nájemní bydlení budoucnost? Podle developerů ano!

14.12.2018

Nájemní bydlení se v České republice netěší takové oblibě jako v jiných zemích. Češi chtějí bydlet ve vlastním. Ovšem přísnější podmínky nastavené od října Českou národní bankou pro financování bydlení mnoha lidem cestu k pořízení vlastní nemovitosti výrazně ztíží. Projekty zaměřené na nájemní bydlení tak u řady developerů získávají prioritu.

Developeři se doposud věnovali hlavně výstavbě rezidenčních projektů s byty k přímému prodeji, jejich ceny ale vystoupaly natolik, že potenciální kupce odrazují. Snaží se proto zvýšit dostupnost bydlení v pronájmu, které nabídne kvalitu srovnatelnou s vlastnictvím bytu.

Trh s nemovitostmi se mění

Měnící se situace na trhu s nemovitostmi vyvolává i reakce developerů. V souvislosti se stoupající cenou bytů v Praze, Brně i dalších velkých městech a stále náročnějšími podmínkami pro získání hypoték se začínají více zaměřovat na projekty nájemního bydlení.

Poptávka po bytech k pronájmu v největších českých městech narůstá, jejich nabídka odpovídající moderním požadavkům ale stále není dostatečná. Trh s nemovitostmi tak začíná vykazovat nový trend. Počet bytů o menší výměře, které byly již před výstavbou určené k pronájmu, začíná růst i přesto, že návratnost této investice je pomalejší než u bytů k přímému prodeji.

"V atraktivních lokalitách se roční výnos pohybuje jen zhruba mezi dvěma až čtyřmi procenty. Například v severních Čechách ale i okolo dvanácti procent. Nájemné zde sice není výrazně levnější, samotná výstavba ale ano. Byty do dispozice 2+kk dosud kupovali a poté pronajímali soukromí investoři. Nyní si komplexy s nájemními byty developeři nechávají ve svém vlastnictví.

Projekty zaměřené na nájemní bydlení mají ale oproti novým bytovým komplexům určeným k prodeji obtížnější financování. Developer totiž zpravidla získává dražší úvěr na výrazně delší dobu, navíc musí počítat i s vlastními zdroji.

Počet obyvatel v nájmu bude růst

Češi v porovnání s ostatními evropskými národy kladou podstatně větší důraz na osobní vlastnictví. V ČR bydlí podle údajů Českého statistického úřadu v nájmu jen zhruba pětina (22 procent) domácností, například v Rakousku či Německu je to již dvakrát tolik (v Rakousku 44 procent, v Německu 48 procent).

ČR je v podílu nájemníků pod průměrem celé Evropské unie (31 procent), ve srovnání s ostatními členskými státy zaujímá až 17. místo.

Podíl obyvatel bydlících v nájmu by ale měl v nejbližších letech růst. Důvodem budou jak hůře dostupné hypotéky, tak i jiný hodnotový žebříček mileniálů, kteří upřednostňují zážitky před ukládáním financí do materiálních hodnot.