Peníze netiskne bankomat aneb Vysvětlete dětem, jak funguje jejich koloběh.

02.09.2019

Naučte děti, jak funguje koloběh peněz. Čím dřív, tím líp. Vysvětlujte, jak doma hospodaříte, kde se vlastně peníze berou, za co je dospěláci dostávají a kam si je ukládají. Poradíme vám, jak na to.

Taky máte často pocit, že si děti doma myslí, že peníze tisknete? Jenže co si mají vlastně myslet, když vidí u vás v peněžence nějaké barevné papírky a mince, anebo jen kartu, kterou pípnete u terminálu? Asi správně tušíte, že je potřeba vysvětlovat.

A klidně začněte brzy, od dvou let je na to ratolest určitě připravená. Začněte klidně tím, že si s potomkem společně vystříháte peníze, nebo si je pořídíte v hračkářství. Zahrajte si na svou práci a vytvářejte "hodnoty" společně s dětmi a pak se navzájem odměňte bankovkami, za které nakoupíte ve vašem smyšleném domácím obchodě. To malým capartům pro začátek bohatě stačí. 

Za práci peníze

U školkových ratolestí začnete s tím, že peníze jsou na světě proto, aby si za ně lidé mohli koupit jídlo, zaplatit bydlení, jezdit autem nebo dětem školku. A že tohle oběživo "neběhá" jen tak po ulicích, ale že si ho vy, rodiče, musíte "zasloužit" za svou práci, která se odehrává většinou mimo domov (takže to není za vyprané prádlo, uvařenou večeři nebo vyluxovaný obývák).

Vysvětlete dětem, co děláte, v čem je to prospěšné a že díky tomu také každý měsíc dostáváte výplatu. Že je to náročné a že byste mnohdy raději trávili čas s nimi také klidně přiznejte. Určitě jim také řekněte, že výplata vám chodí na účet, a to je velká neviditelná peněženka. K účtu si člověk pořizuje platební kartu, kterou pak platí a díky které může vybírat peníze z neviditelné peněženky. Takže bankomat peníze netiskne, to jen schovaný robot vydává peníze, které má člověk na svém vlastním účtu

Jak peníze kolují

Když se řekne peníze, představí si děti většinou bankovky a mince, kterými se běžně platí. Říkejte dětem ale také to, že existují i jiné peníze - neviditelné neboli bezhotovostní, které máme na účtu v bance. A to je zase instituce, která se stará o to, aby naše peníze byly bezpečně uložené a my jsme je nemuseli nosit po kapsách. A právě kvůli tomu si v bance zakládáme účet, aby nám na něj mohla chodit výplata. Výplata přijde vlastně v neviditelných penězích. K účtu mají rodiče platební kartu, pomocí které se dá platit nebo vybírat peníze z účtu. Pokaždé, když rodiče zaplatí platební kartou, ubydou peníze z účtu. To samé se stane, když si vyberou peníze z bankomatu. To jim taky zmizí část peněz z účtu. Utrácet se tedy může, dokud mám peníze na účtu nebo v kapse. Je to asi nejjednodušší způsob, jak doma popsat koloběh peněz a jak s nimi správně hospodařit. 

Domácí rozpočet

I malým capartům můžete vysvětlovat, co všechno musíte pravidelně z výplaty, a tím pádem z té neviditelné peněženky, platit. Že rodiče nemůžou utrácet peníze, jak chtějí, ale mají povinnosti, které většinou spolknou největší díl výplaty. A ty povinnosti zahrnují hlavně bydlení (včetně plateb za mobil apod.) a jídlo, všechno kolem dopravy (pohonné hmoty do auta, MHD...) a taky různé pojistky nebo výdaje na volný čas.

"Z výplaty musejí rodiče zaplatit všechny výdaje, a tak je fajn dětem vysvětlit, že musíte dobře spočítat, na jak dlouho musí výplata vydržet. A že takovému propočtu se říká rozpočet. Rozpočet ukazuje, kolik rodiče za měsíc dostanou peněz na jedné straně, tedy příjmy. A na druhé straně, kolik musí za všechno zaplatit, tedy výdaje. Zároveň dětem zdůrazněte, že je vždy lepší mít vyšší příjmy než výdaje, protože si tak můžete našetřit peníze do budoucna nebo na nečekané výdaje. 

Spoření, dluhy, půjčky

Děti by měly odmala vědět, jak důležité je spořit a mít v budoucnu nějakou rezervu. Učte je to už od doby, kdy začnou dostávat peníze od příbuzných třeba k narozeninám nebo jako pravidelné kapesné. Když nemáš dost peněz na to, aby sis koupil nějakou velkou věc, je dobré spořit.

Znamená to, že si schováš peníze, co jsi dostal jako dárek od babičky k narozeninám, nebo že si z každého kapesného dáš trochu peněz stranou, třeba do nějaké speciální kasičky nebo obálky. Postupně si tak naspoříš, kolik potřebuješ, aby sis mohl koupit to, po čem toužíš. Zároveň by měly ratolesti vědět, jak ošemetné je si na cokoli půjčovat a že za každou půjčku se musí zaplatit, a že díky tomu pak stojí vysněná věc třeba i dvakrát tolik. 

Koloběh peněz vysvětlujte na příkladech 

Malé děti se učí přirozeně, pozorují nás při nákupu, poslouchají naše rozhovory o rodinném rozpočtu, na co ještě máme a co si zrovna nemůžeme dovolit. Malým dětem tedy stačí koloběh peněz pomalu vysvětlovat na příkladech, které už znají. Vysvětlování může začít tím, co je zaměstnání, že za dobře odvedenou práci člověk dostane výplatu. S výplatou se musí hospodařit tak, aby se zaplatily všechny důležité věci, jako je bydlení, jídlo, boty a oblečení. Každý rodič má jistě své zkušenosti s vysvětlováním, že další panenku či autíčko není potřeba kupovat, protože nezbyde na ty důležitější a potřebnější věci.