Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů.

28.11.2018

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam peníze uložíte. Představujeme oblíbené investiční produkty a také to, kolik Vám vydělají.


Lidé nejčastěji dávají stranou něco mezi nulou až 30 procenty příjmu. Chtějí mít železnou rezervu a hlavně našetřit na budoucí výdaje, jako je dovolená, novéauto, studia dětí, bydlení, penze.

Ivestujte chytře

Kam se aktuálně vyplatí investovat?

Mimořádně úspěšní jsou ti, co tvoří rezervy pravidelně, dlouhodobě a systematicky. Proto pokud se i vy rozhodnete odkládat část prostředků stranou, nejprve si určete, na co má rezerva sloužit. Až v dalším kroku řešte, kam penízeuložíte.

Obecně platí, že bankovní vklady jsou vhodné pro spoření v krátkém a střednědobém časovém horizontu, tedy od pár měsíců až po několik let (v případě stavebního spoření). Naopak pro delší horizonty se mnohem více hodí nástroje investičního charakteru, tedy podílové fondy složené, nemovitosti, doplňkové penzijní spoření.

Nebojte se investovat

Investicerozhodně není spekulace. Zpravidla jde o dlouhodobou záležitost v řádu desítek let. Proto je třeba chápat vztah mezi výnosem, riziky a likviditou, a vhodně si mezi nimi vybrat.

Platí jednoduché pravidlo: kdo chce víc, musí víc riskovat anebo peníze nechat pracovatdéle. Pokud chce někdo zdvojnásobit svoji investici během jednoho roku, jedná se v naprosté většině případů o spekulaci. Naopak typický, rozumějte racionální, investor cílí na dlouhodobý výnos v rozmezí 3 až 7 procent ročně, v závislosti na podstoupeném riziku.

Oblíbeným a rozšířeným nástrojem jsou podílové fondy. Skrze ně lze investovat prakticky do čehokoli: od dluhopisů přes akcie až po nemovitosti. Lze se tak podílet na úspěchu předních světových firem, aniž byste na to potřebovali milionový kapitál a specializované znalosti. Stačí pár stovek měsíčně. Velkou výhodou fondů je jejich diverzifikace, tedy nesázíte vše na jednu kartu.

Za správu investic si ovšem investiční společnosti účtují poplatky. Doporučený investiční horizont i míra rizika se liší podle přesného zaměření fondu. Typicky jsou vhodné pro cíle nad 3 roky (i vzhledem k tomu, že po uplynutí této lhůty se výnos nedaní).

Nové penzijko je výhodnější

Mezi nejpopulárnější finanční produkty u nás patří penzijní připojištění. Od roku 2013 lze nově sjednávat pouze doplňkové penzijní spoření. Jeho účastnické fondy, na rozdíl od původních (transformovaných) penzijních fondů, nabízejí výběr několika investičních strategií a mnohem více se tak podobají podílovým fondům.

Při dlouhodobém pravidelném spoření ve vyváženém či dynamickém fondu lze čekat vyšší výnosy než v původním penzijním připojištění. Státní podpora a daňové úlevy jsou samozřejmě zachovány, účastnické fondy také mají poměrně nízké poplatky. Na úsporyje ale možné si zcela bez sankce sáhnout až po dosažení 60 let.

Nemovitosti jsou velké lákadlo

V posledních letech se čím dál více skloňuje pojem investiční nemovitost. Investice do nemovitosti jistě dává smysl, protože nemovitosti v čase rostou na hodnotě a navíc nabízejí běžný výnos v podobě nájemného. Vydělávají zhruba od 2 do 5 procent ročně.

Na druhou stranu je třeba mít k pořízení nemovitosti několik stovek tisíc či milionů. Pokud nejsou k dispozici vlastní zdroje, zbývá hypotéka, a tedy už úrokové náklady.

Nemovitosti nemusí být zcela likvidní. Respektive rychleprodat nemovitost je sice možné vždy, ale otázkou je, za jakou cenu. Dále investor do nemovitosti podstupuje "provozní" riziko - nájemník nemusí řádně platit nájem, může dělat problémy.

Komentář:
Vítězem je podle očekávání doplňkové penzijní spoření, což je dáno efektem státní podpory. Druhé v pořadí se umístilo dynamické portfolio z podílových fondů. Naopak stavební spoření a spořicí účetvýrazně zaostávají kvůli relativně nízkému zhodnocení úspor.

Předpokládaný výnos u investic a DPS samozřejmě není garantovaný, ale dlouhodobě finanční trhy odměňují podstoupené riziko.

Komentář:
Doplňkové penzijní spoření se jako jednorázová investice nevyužívá, proto není ve srovnání uvedeno. Dominuje dynamické portfolio z podílových fondů, stavební spoření a spořicí účet zaostávají.