Pojištění na tábor zaplatí ukradené věci i úrazy.

21.08.2023

Prázdninové měsíce jsou nejsilnější v počtu dětských zranění. Poradit si s jejich následky umožňuje vhodné pojištění. Dokáže zaplatit i cestu rodiče k dítěti hospitalizovanému v zahraniční nemocnici.

Odvést či odvézt na autobus nebo vlak, zamávat a pak mít na týdne dva klid. Letní tábory jsou nejen odpovědí na tradiční otázku kam o prázdninách s dětmi, ale také vítaným oddechem od každodenních starostí o ně. Ale co když se i na táboře něco stane a dítě zraní sebe či někoho jiného, něco zničí, nebo ho někdo okrade? Klidnějšímu spánku v tomto případě pomáhá dobré pojištění.

Prázdninové měsíce patří tradičně k těm, kdy roste počet dětských zranění. Potvrzují to údaje sebrané a zveřejněné Českou radou dětí a mládeže. Podle nich se loni v červenci, kdy se koná nejvíce táborů, událo 34 procent všech dětských zranění zmíněného roku. Na druhém místě pak je srpen s 15 procenty. Většinou se přitom děti zraní při hře či závodu, typicky v přírodě.

Dobrou zprávou je, že počet zranění dětí na táborech klesá a většinou jde o méně závažné úrazy, které si v drtivé většině případů vyžádají léčení trvající maximálně čtvrt roku, ve 32 procentech pak jen dva týdny či kratší dobu.

Za bezpečnost dětí na táboře nese odpovědnost pořadatel. Jenže jeho podnikatelské pojištění často bývá nízké a nepokryje adekvátní odškodnění, rodičům tak přibude další starost se zdlouhavým vymáháním. Naopak povinnost pojišťovat přímo děti provozovatelé nemají, i když to někteří dělají o své vůli.

Odborníci proto rodičům doporučují dítě před odjezdem na tábor dětem pojistit. Kompenzaci v případě vážného zranění zajistí úrazové pojištění. Pomůže v případě trvalých následků po úrazu. Při úmrtí pak pozůstalí dostanou vyplacenou sjednanou částku, v případě trvalých následků pak rozhoduje jejich závažnost. Podle tabulky v pojistných podmínkách určíme procento z limitu, které klientovi vyplatíme.

Cesta za zraněným dítětem

Pokud se tábor koná v zahraničí, není vhodné na něj posílat dítě bez cestovního pojištění, které pokryje nejen případné léčebné výlohy. Součástí cestovního pojištění jsou i asistenční služby. Ty mimo jiné zaplatí i výlohy pečující osobě. A to v případě, že dítě nebude možné dopravit do České republiky zpět ze zdravotních důvodů a v místní nemocnici bude muset zůstat více než deset dní. 

Rodič tak díky pojištění dostane proplacenou dopravu letadlem, vlakem nebo autobusem v economy, nebo turistické třídě z České republiky do nemocnice, v níž dítě leží, ubytování, včetně jídla po dobu hospitalizace až na 20 dní a také dopravu obou zpět do České republiky.

Dítě může samozřejmě onemocnět ještě před odjezdem na tábor. Zde pak pomůže pojištění stornopoplatků, které je možné sjednat pro cesty do zahraničí i pro cesty po České republice. 

Nepříjemné mohou být následky táborového řádění i v případě, že si jej dítě užije bez sebemenšího škrábnutí. Může něco rozbít či omylem někomu ublížit. Pro takové případy doporučujeme pojištění odpovědnosti. Toto pojištění se hodí ale hlavně pro děti starší 13 let. To je totiž zhruba věk, kdy dítě většinou už zodpovídá za své činy. Když dítě způsobí nějakou škodu, tak případný soud bude zajímat, jak bylo staré.

Skoro prázdný tábor ve chvílích, kdy je většina osazenstva na výletě, u vody, či ve víru bojové hry, také občas láká zloděje. Dítě tak může přijít o peněženku, mobil i tablet. V tomto případě pomůže pojištění zavazadel. Ale je nutné ratolesti vštípit také zásady opatrnosti. Cennosti by rozhodně neměla nechávat odložené na dece u vody či lavici před ohništěm. Podmínkou je, že zloděj musí překonat nějakou překážku. Například dveře zamčené chatky.