Přej si něco, padá letadlo.

29.01.2020

Nad Českem je poměrně hustý letový provoz. A platí to i pro investiční letadla. Ta se od těch obyčejných odlišují tím, že nepřistávají. Letí, dokud nedojde palivo; pilot se většinou katapultuje a cestující nezatleskají. Právě teď se nosem do hlíny zarývá letoun firmy Savings Funds.

Před touto společností sídlící na Novém Zélandu vydala v roce 2013 ČNB poměrně suché varování v tom smyslu, že nabízí bankovní služby bez potřebného povolení. Od té doby bylo víceméně ticho po pěšině. Až do teď. Firma má problémy s výplatou peněz a zřejmě po ní "jde" i policie.

Ale vezměme to pěkně popořadě. Podle svého webu nabízí Savings Funds vedení bankovních účtů a převody peněz. Firma sice bez okolků přiznává, že ani na domovském Novém Zélandu samozřejmě nemá licenci na bankovní služby, klientům přesto nabízí, tedy spíš donedávna nabízela, "bonusové účty" s úrokovou sazbou od 7,5 % (na rok) do 11,8 % ročně (na pět let).

Ta čísla ovšem nejsou tak strašlivě vysoká, aby člověk mohl bez míření mluvit o podvodu. Nižší z uvedených sazeb se blíží úrokům na sice rizikových, ale povětšinou legálních dluhopisech malých firem, jaké můžete potkat i na českém trhu.

Mezinárodní firma, nebo prázdná skořápka?

Co tedy mělo (kromě zmíněného vyjádření ČNB) investory varovat? Kromě slibu vysokého výnosu bez rizika je dalším neklamným znakem každého investičního podvodu naprostá neprůhlednost. Nedá se zjistit, jak firma s penězi klientů nakládá, jak hospodaří - z informační povinnosti, kterou musí plnit každá skutečná finanční instituce, nemají Savings Funds splněho nic.

I webové stránky a smluvní dokumentace, kterou má redakce k dispozici, jsou velmi stručné. Něco málo o firmě ale zjistit jde. Web je sice psaný v angličtině, ale typicky české chybky nebo zkratky v textu ukazují, že ve skutečnosti nejde o žádnou mezinárodní finanční instituci.

To lze ostatně ověřit i v obchodním rejstříku, kde je jako ředitel a majitel firmy zapsaný Michal Kostovčík, nyní z Prahy. Pokud tedy vyloučíme teorii, že za vším ve skutečnosti stojí svobodní zednáři, kteří sídlí hned přes ulici od udávaného sídla Savings Funds ve městě Nelson.

Jinak se toho už kromě data založení v roce 2009 moc nedozvíme. Tedy až na jednu velice zajímavou informaci: konkrétně formulář, kterým firma opakovaně stvrzovala, že nevyvíjela žádnou činnost, a nemusí tedy úřadům dodávat účetní výkazy. Firma na Novém Zélandě je tedy zřejmě jen prázdnou schránkou, která peníze klientů přesměrovávala neznámo kam.

Jestli šlo o čistokrevné investiční letadlo, vyplácející výnosy z vkladů jiných klientů, nebo prostřednictvím Savings Funds někdo "jen" v rozporu se zákonem získával kapitál pro svoje podnikání, to se teprve ukáže, stejně jako výše škody. Jisté je to, že spolu s ředitelem "v tom lítá" i řada firem i jednotlivců, kteří Savings Funds v Česku propagovali.

Přišli jste o peníze? Vyděláme vám je zpět.

Redakce má k dispozici pozoruhodný dopis klientům Savings Funds od brněnské firmy Simply Management. Dopis konstatuje, že vklady jsou nedostupné - zmiňuje, že proti Savings Funds vede správní řízení Česká národní banka a účty že zablokovala policie. Česká národní banka samozřejmě probíhající řízení nijak nekomentuje, ale když problémy přiznávají samotní zástupci firmy, není důvod jim nevěřit.

Co by tedy měli klienti Savings Funds dělat, aby se dostali ke svým vkladům? Chvilka víření bubnů... Podepsat půjčku! Jinak řečeno, půjčte nám peníze na delší dobu, my vám na ty výnosy nakonec ještě vyděláme.

Firma s dvoumilionovým základním kapitálem (a bez funkčních webových stránek) má údajně připravený velký developerský projekt v Klecanech u Prahy a klientům slibuje zhodnotit peníze o 15 procent ročně, tedy ještě více než původní vklad u Savings Funds. Část peněz mají dokonce dostat zpět už za tři měsíce.

Hra o čas, nebo na city?

Z dopisu není úplně zřejmé, jak to celé má proběhnout, pokud jsou bankovní účty v Česku zablokované. Může jít o snahu uklidnit naštvané klienty - nebo o snahu odklonit peníze, které mají Savings Funds uložené někde, kam na ně české úřady nedosáhnou.

Pozoruhodná je argumentace, proč by klienti měli půjčku podepsat. "Nevím, že by historicky správní řízení ČNB neskončilo sankcí, protože je třeba obhájit její činnost," píše autor dopisu Vlastislav Římský s tím, že je otázka, kdy budou zablokované peníze klientům rozděleny. "Bohužel se opět potvrdilo, že v naší zemi se rozumné výnosy pro 'běžné lidi', a tím pádem i menší investory, netolerují," dodává poněkud pateticky a vybízí klienty ke spěchu. Lhůta pro podpis nové smlouvy byla do 23 listopadu.

Podobné hraní na city investorů ale není nic nového. Alexander Dostál z Náchoda sice bručí v base, ale někteří klienti dodnes věří, že kdyby nebručel, slibované astronomické výnosy by dokázal vyplatit.

Jak se chovat při letecké katastrofě?

Jak byste se měli zachovat, pokud máte peníze v nějakém podobném projektu? V ideálním případě koupit stroj času, vrátit se do doby těsně před podpisem smlouvy a nalít si na hlavu kbelík studené vody. Druhá možnost je nic nepodepisovat, nahlásit podvodnou firmu na ČNB, podat trestní oznámení a případnou škodu vymáhat také po člověku, který vám "investici" nabídl. Stejně efektivní ale ve většině případů bude zřejmě i prostá modlitba.

Další vývoj kauzy Savings Funds budeme sledovat. Brzy přineseme i stručný přehled dalších pochybných investic, které teď v našich končinách "letí".