Proč se daní nákup kávy kryptoměnou a v čem je problém?

10.02.2020

Bitcoin (krypto) a daně je složité a nevděčné téma. Mnozí z nás to stále nechápou a není divu. Někdy se nepochopitelný problém přímo nabízí.

Kup si klidně kávu, ale zdaň to!
Zní to dost divně, že? Proč by měl být nákup kávy něco, co se má danit? Tohle na první pohled nedává vůbec smysl. Kdo se však již něco naučil o daních, ten ví, že stát si nenechá utéct ani desetník a na každý hypotetický problém je zákon připraven.

Funguje to tak, že politik při tvorbě zákonu předpokládá, že každý z nás má jedinou starost - nějak to obejít a daň nezaplatit. Zákony jsou převážně tvořeny v tomto duchu. S každou domnělou či reálnou možností, že to někdo ošulí, se počítá. Zákonodárce nás považuje za zloděje a šmejdy a podle toho k nám rovnou přistupuje.

Proč o tom mluvím? Představte si situaci, že by všichni začali místo peněz měnit zboží a služby mezi sebou. Kdo by platitl daně, když by nedošlo k prodeji? Tu se ale moudří senátoři "Kocourkova" zavčas dokázali usnést, že stát nikdo okrádat nebude.

Nepeněžní příjem
V té době asi nikdo netušil, že tu budeme mít nějaké krypto a že se na jejich záplatě objeví nová díra. Jelikož peníze to nejsou, protože ty náleží bance, tak nějak nedokážeme krypto zařadit do škatulek, které zbývají z těch, které máme. Nějak to pořádně nikam nesedí a zákonodárce tomu moc nerozumí, alespoň zatím.

Ale pravidla jsou pravidla, takže barter ani v případě těchto virtuálních blockchainových mincí a tokenů není možné ponechat bez daně. V této části se to pokusím napsat tak, aby tomu rozuměl úplně každý. Když koupíte Bitcoin a on roste a roste, následně ho prodáte se ziskem, tak zaplatíte daň. Pak už je jedno, co si za peníze koupíte, např. to dáte ženě a ona za to bude rok chodit na nákup. Pokud se rozhodnete vzít ten stejný Bitcoin a místo prodeje s ním rok chodit na nákup, žádnou daň jste dosud nezapatili a měli byste to udělat.

Problém nastává v tom, jak daň spočítat. Museli byste si každý nákup někde evidovat a schovávat lístky. Zjišťovat, jaký byl kurz v době každého jednoho nákupu a na základě toho pak dopočítat, jaký zisk jste realizovali oproti kurzu v době, kdy jste své BTC nakupovali. Tato eskapáda by vás tak mohla přijít draho, pokud by se daňový úřad dozvěděl, že jste žádnou daň jednoduše nezaplatili, protože tomu vůbec nerozumíte, nebo nemáte čas ani ochotu vše zapisovat a počítat.

Manželka
Jak z toho ven? Všimli jste si, že jsem napsal, že dáte peníze manželce, aby nakupovala ona? Možná vás to překvapí, ale zde by se mohl ukrývat kocourkovský klíč k pokladu. Tím pokladem by mohla být úleva od papírování. Říkám mohla, protože je to trochu na hraně a to díky moudrým zákonodárcům, kteří nás nutí hledat cesty z jejich vlastího bludiště a pak nás napůl cesty nahánět s novou regulací. Přesto by mělo platit, že dar rodinnému příslušníkovi se nedaní. Pokud je mezi námi zkušený daňař, nechť promluví, nebo pomlčí navždy. Ale domnívám se, že pokud byste manželce či manželovi řekli, že mu darujete BTC potřebné na nákup v případě potřeby, že si může použít vaše BTC, tak by každý takový nákup měl být bez daně.