Proč se vyplatí aktualizovat havarijní pojištění každý rok?

05.06.2023

Inflace nebo vyšší ceny za opravy a náhradní díly, to vše způsobuje neustálé zdražování havarijního pojištění vozidel. Jeho pravidelná aktualizace Vám však může výrazně ušetřit až tisíce korun ročně.

Náš automobil stárne, jeho cena se snižuje a předpis pojistného na nové období hlásí opět zdražení? "Ano, to je bohužel běžná praxe, jelikož takřka žádná z pojišťoven pokles hodnoty vozu v čase nezohledňuje. Jako příklad můžu uvést automobil, jehož pořizovací hodnota byla v roce 2019 okolo jednoho milionu korun. V takových případech pak mnoho řidičů zbytečně aktuálně přeplácí až tisíce korun.

Vzorovým příkladem může být vůz BMW zakoupený v roce 2019, pojištěný na částku 950 tisíc. V roce 2019 byla cena pojištění 18 198 Kč. V roce 2023 je již odhadová cena vozu 600 000 Kč nejnovější předpis od pojišťovny činí 22 217 Kč. Pokud by si klient porovnal aktuální nabídku mohl se dostat i na částku 17 358 Kč.

Lepší podmínky u konkurence

Situace je taková, že lepší nabídku si většinou vyjednáte u konkurenční pojišťovny než u své stávající. Důvodem je samozřejmě snaha nalákat nové zákazníky. V ideálním případě bychom tedy měli pojištění minimálně jednou za dva roky optimalizovat.

Aktivní klient tak může ušetřit až několik tisíc korun ročně v případě havarijního pojištění. Stačí, aby si porovnal nabídku různých pojišťoven, což zabere jen několik málo minut.

Co ovlivní cenu havarijního pojištění mého vozu?

Značka a model automobilu, jeho pořizovací cena, účel užití, věk pojistníka nebo bonusy a malusy. Všechny tato kritéria se propíšou do konečné částky, kterou za pojistku budeme platit. Zásadní ale je vždy samozřejmě rozsah krytí a procenta spoluúčasti. Nejjednodušší cestou, jak si dle těchto údajů najít výhodné pojištění na míru je pak využití kalkulačky, která vám vyhledá veškeré nabídky českých pojišťoven.