Štafetová hypotéka může být řešením pro mladé lidi.

13.10.2019

Vysoké ceny domů a bytů a navíc i zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru výrazně zkomplikovaly mnoha mladým sny o vlastním bydlení. Odhaduje se, že až třetina zájemců na hypotéku nedosáhne kvůli nízkým příjmům. Řešením může být "štafetová hypotéka". Jak tato hypotéka funguje a jak nemovitost správně pojistit prozradili Ondřej Šuchman, produktový manažer Komerční banky, a Martin Svoboda, produktový manažer Komerční pojišťovny.

Štafetová hypotéka není úplně známý pojem. Mohl byste vysvětlit, jak může pomoci mladým lidem?

Ondřej Šuchman: Jak už vyplývá ze samotného názvu, podstatou je předání "štafety" ve splácení úvěru někomu jinému. Možnost předání "štafety" ve splácení lze využít u všech hypotečních úvěrů, tedy u stávajících hypotečních úvěru i u nově uzavřených.

 Předpokládáme, že štafetovou hypotéku zpravidla "rozběhnou" rodiče, kteří si vezmou hypotéku nejprve na sebe, nebo společně s dětmi, se záměrem v budoucnu zcela převést splácení na své děti, které mezitím již budou mít dostatečné příjmy na to, aby samy zvládly splácet hypotéku na vlastní byt či dům.

Je předání štafety ve splácení nějak vázáno na termín refixace hypotéky? Je štafetová hypotéka omezena např. na koupi bytu, nebo ji lze využít na více účelů?

Ondřej Šuchman: Předání štafety není vázané na termín refixace. Vzhledem k tomu, že zůstávají zachovány podmínky pro splácení (např. výše úrokové sazby, splátka), je možné tuto změnu učinit třeba i v polovině fixačního období. Co se týká hypotéky jako takové, lze si vybrat ze všech variant hypoték, které nabízíme, tedy od hypotéky na koupi bytu přes vlastní výstavbu až po refinancování.

Když odhlédneme od této novinky, jak obecně doporučujete vybírat hypotéku, aby byly náklady co nejnižší?

Ondřej Šuchman: Vždy je důležité zvážit aktuální situaci na trhu a přihlédnout ke všem parametrům. Doporučuji sledovat aktuální akční nabídky, které mohou podstatně snížit počáteční náklady, ale i pravidelné splátky. K tomu nabízíme garantovanou sazbu 2,29 % p. a. pro hypotéky s LTV do 80 % (pozn.: poměr výše úvěru k hodnotě zajištění). Garantovaná sazba je maximální cena, kterou klient při využití akční nabídky zaplatí.

Nabídka platí pro hypotéku s fixací úrokové sazby na 5 až 15 let, při podání žádosti od 1. 9. do 30. 9. 2019 a zároveň při podpisu smlouvy do 31. 10. 2019 za podmínky zasílání příjmů na účet u KB a při aktivním využívání běžného účtu.

Co takové pojištění vlastně kryje?

Martin Svoboda: V rámci pojištění majetku lze uzavřít kompletní pojištění nemovitosti, domácnosti, odpovědnosti a úrazu. Nabízíme přehledné pojištění ve dvou variantách, které se neliší limity, ale rozsahem pojistných nebezpečí, které jsou pojištěním pokryty. Z pohledu klienta je tak celkem snadné se mezi variantami orientovat a vybrat pro sebe tu správnou.

Čím se toto pojištění liší od standardních majetkových pojištění?

Martin Svoboda: Rozdíl od konkurence je zejména v tom, že nepoužíváme pojistnou částku. Pro sjednání pojištění nám stačí znát plochu domu nebo bytu. Pro klienty to má velkou výhodu v tom, že si nemusí lámat hlavu s jejím určením a nemusí se obávat případné hrozby podpojištění.

Tento náš způsob řeší i postupné zvyšování hodnoty nemovitosti v čase a nehrozí tak, že by v budoucnu klient dostal méně, než jaká bude škoda. V pojištění domácnosti i pojištění nemovitosti nemáme dílčí limity pro většinu pojistných nebezpečí. Pojištění je tak velmi transparentní.

Proč by si lidé vlastně měli vzít hypotéku zrovna u vaší banky?

Ondřej Šuchman: Výhodou Komerční banky je silná produktová nabídka jak v účelech hypotéky, tak i v době splácení apod. Kromě standardních hypoték na koupi bytu (i družstevního), rodinného domu, výstavbu, rekonstrukci nebo refinancování stávající hypotéky nabízí řešení i pro méně časté případy - například na investici, rekreaci, na refundaci již vynaložených prostředků či vypořádání spoluvlastnických a dědických nároků, přičemž účely je možné kombinovat. Poradit se můžete v široké síti poboček. Svou hypotéku, pokud už ji máte, můžete sledovat v našem internetovém bankovnictví nebo přímo v mobilu.