Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili?

26.11.2018

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili živému tvoru, začnete řešit škodu na autě. Pojišťovny pomohou v případě havarijních pojistek, ale mnohdy i u povinného ručení. A nebo také ne.

Relativně klidní, že se nestřetnou se zvířetem, mohou být majitelé superaut, která speciálními kamerami sama detekují srny a divočáky poblíž vozovky. Umí to například vozy Audi, Volvo, Ford a Mercedes. My ostatní si můžeme na auto přimontovat ultrazvukové plašičky. Je to plastové "udělátko", které stojí pár korun (50 až 200 podle prodejce) a nepotřebuje elektřinu- do chodu se uvede proudemvzduchu při jízdě nad 50 km/hod. Jestli však taková hračka funguje, je věc diskuse - v těch internetových najdete jejich naprosté zastánce, i ty, kdo tvrdí, že srna jim do cesty skočila plašič-neplašič.

I když však detektor či plašičku máte, je namístě být zvláště po setmění opatrný. Podle Jana Marka z pojišťovny Generali je nejrizikovějším pro střet se zvěří celoročně čas kolem 22. hodiny. Teď na podzim roste v ranních hodinách počet srážek až čtyřnásobně. A nehody se zvěří nejsou jen doménou malých silnic - jak ukazuje nedávná těžká srážka auta s koněm na dálnici.

Může to znít banálně, ale základem je při jízdě předvídat. Přizpůsobit jízdu v rizikových úsecích, denních dobách i ročních obdobích. Policejní statistiky totiž hlásí za posledních pět let 29 483 srážek se zvěří, 11 z toho pro řidiče či spolujezdce smrtelných. Jenže statistiky zahrnují jen srážky vážné, které řidiči nahlásili. Myslivci a ochránci přírodymají odhady ještě vyšší, protože započítávají i drobnou zvěř.

Pojišťovny evidují průměrnou výši škody mezi 30 a 40 tisíci korunami, ale výjimkou nejsou ani škody statisícové. Například 900 tisíc korun zaplatila Česká pojišťovna po střetu luxusního auta se srnou a na 770 tisíc přišla Kooperativu srážka mercedesu s daňkem.

Havarijní: plnění není automatické

Střet se zvěří bývá zahrnut v havarijním pojištění. Úplně automatické to ale není - u Allianz je součástí produktu Allrisk, u takzvaného Minirisku si jej musíte připojistit, stejně tak u České pojišťovny. Některé ústavy mají srážku se zvěří jako volitelnou část havarijního pojištění - tak je to například u Directu a Generali. Obecně platí, že škoda placená z havarijního pojištění nebývá limitována - respektive horním limitem je aktuální cena poničeného vozu, a poškozený bude platit spoluúčast podle smlouvy. Případná škoda sníží vyježděné bonusy.

Povinné: cizím vždy, vám, když si připlatíte

Někdy stačí na plnění škody způsobené zvířaty na vašem autě i povinné ručení, pokud jste si k němu přikoupili připojištění srážky se zvěří. Cena se pohybuje od 500 do 2 000 korun ročně. Jinak je to jen u Generali - u tří dražších tarifů povinného ručení je toto připojištění již v ceně, k nejlevnější verzi povinného ručení sjednat nelze. Naopak u Allianz a První klubové připojištění není možné vůbec.

U připojištění bývá limit škody omezen předem sjednanou částkou, stejně jako spoluúčast. Případná nehoda však cenu povinného ručení neovlivní.

Pokud jde o škody na jiných autech, na majetku třetích osob, kdy třeba strhnete řízení a zboříte někomu plot, tady bude pojišťovna pochopitelně vámi zaviněnou škodu z povinného ručení hradit. Ale pozor, třeba situace, kdy srazíte zvíře, to odletí a padne na čelní sklo protijedoucího auta, za vaši vinu považována není.

Jsou zvířata zvěř?

Přijde vám to jako podivná hádanka? Pamatujte si tedy, že zvěř je podmnožinou zvířat. Zvěř je divoká, nikým nechovaná, neoznačená: srny, vysoká, divočáci, zajíci. Jaký je v tom rozdíl? To poznáte v případě, že se s nějakým zvířetem srazíte. Pojišťovny totiž někdy zvěř a zvířata rozlišují. U nových smluv už tak činí jen Hasičská vzájemná pojišťovna, ale u starších smluv to bylo celkem běžné.

Když je škoda způsobena srážkou se zvěří, problém s plněním nebývá. Pokud však srazíte zvíře (pes, ovce, kráva...), které má svého majitele, jenž se měl postarat o to, aby nelítalo po silnici, ale bylo někde v ohradě, pojišťovna vás s požadavkem o náhradu škody může odkázat právě na tohoto majitele. Prohlédněte si tedy svou pojistnou smlouvu, a pokud máte pojištěnu srážku se zvěří, uvažujte o změně.

Překousané kabely a háravé feny

Připojistit se dá i takzvané poškození auta zvířaty. Klasikou jsou překousané kabely od kun, občas jsou za škodou pikantnější situace. Uniqa registruje rozdrápání a rozkousání sedaček otevřeného vozu na zahradě, do něhož vnikl neznámý pes. Majitel vozu připustil, že předtím vezl v autě dvě hárající fenky. Automaticky je poškození zvířetem v pojistce jen u Kooperativy a ČSOB Pojišťovny, volitelné je pak u Allianz, Directu a Generali. Kdyby škodu způsobilo vaše zvíře, máte smůlu.

A co dělat, když se srazíte se zvířetem? Vyfoťte situaci pro pojišťovnu či leasingovou společnost. Zajistěte svědky. Volejte asistenční službupojišťovny, případně linku 1224, která vás s vaší asistencí spojí. Ti zajistí odtah, servis. Zraněnou zvěř ze silnice sami neodklízejte, může vám způsobit zranění. V žádném případě není možné si sraženou zvěř ponechat, šlo by o pytláctví!

Jak předejít škodě:

  • Zvláště na malých silnicích jezděte v šeru a tmě opatrně. Zpomalte v místě, kde zvířata bývají.
  • Zapomeňte na to, že srna či divočák opravdu vždy uhnou, když je oslníte dálkovými světly.
  • Když brzdíte, dejte "blikačky", řidič za vámi zvíře nemusí vidět, a tudíž vaše brzdění nechápe.
  • Nesnažte se zvířeti vyhnout. Z pohleduvašeho přežití je lepší čelní srážka se srnou než pokus se jí vyhnout a napálit to do stromuči ze srázu.
  • Vidíte na silnici zvířata? Ovce, stádo koní... Nestačí si oddychnout, že jste je šťastně minuli. Volejte policii, aby se případně zabránilo dalším nehodám.