Vsázíte loterii? Nedostanete hypotéku.

24.04.2020

Přibývá případů, kdy klient přijde na pobočku bankovní instituce s žádostí o úvěr na koupi či rekonstrukci nemovitosti. Má vysoký příjem, nemá žádné závazky, bonita vychází s dostatečnou rezervou. V registrech dlužníků veden není. Přesto úvěr není schválen.

Neschválení má často jediný důvod, který je z pohledu občana zcela marginální, pro úvěrovou společnost má však zásadní význam.

Podklady potřebné pro schválení úvěru mimo jiné zahrnují poslední tři výpisy z banky, kam žadatel dostává mzdu. Pokud pracovník schvalující úvěr při kontrole výpisů narazí na převody plateb z účtu ve prospěch sázkových společností, na klienta se úvěrová instituce začne dívat jako na tzv. gamblera. A to i v případě, když klient pouze ve volném čase občas vsadí.

Nezáleží, jak vysokou částku klient vsadil, ani jaký poměr z platu částka činila. Není ani rozhodující, o kolik plateb se jedná. Jde o pravidelně sázejícího a úvěrové instituce si takové klienty třídí. Kurzové sázení je bráno jako jedna z forem hazardu, a i proto se finanční instituce řídí poměrně přísnými pravidly.

"Kurzové sázení je hazard. Hazard je vše, při čem si hráč kupuje možnost výhry. Navíc u lidí, kteří si vytvoří patologické hráčství, se oslabuje soudnost. U takového hráče jde pak veškerá logika stranou." (MUDr. Karel Nešpor)

"K dalším typům hazardních her částečně založených na dovednosti patří sportovní sázky... jedinci, které lákají právě tyto typy hazardních her, obvykle nacházejí potěšení v průzkumu akce a testování své vlastní 'odbornosti' na tomto poli při sázení." (studie Koncepční rámec škodlivého hráčství). Kurzovní sázení je dle této studie původcem škodlivého hráčství, které vyvolává závislosti.