Vyplatí se investovat do dluhopisových fondů?

19.10.2022

V posledních měsících jsme byli na trzích svědky bezprecedentního vývoje, kdy dluhopisy, které během akciových poklesů většinou rostou, klesaly spolu s nimi v tandemu. Navíc tu máme situaci, kdy rostou úrokové sazby, což nahrává konzervativním spořicím produktům, ke kterým patří mimo jiné i spořicí účty a právě dluhopisy, jejichž výnos do splatnosti příjemně roste.

V důsledku aktuální úrokové sazby ve výši 7 % se v současné době nabízí možnost investovat do dluhopisů se splatností dva roky, které nabídnou zhodnocení kolem 6,5 %, a pětiletých s výnosem zhruba 5,5 %. Tohoto výnosu lze dosáhnout investicí do fondů, jež nakupují dluhopisy bonitních emitentů, mimo jiné státu. Otázka tedy zní: Vyplatí se v současné době investovat do dluhopisových fondů? Pojďme se na to podívat.

Zajímavá krátkodobá příležitost

Dlouhodobý trend je jasný - akcie v delším horizontu porážejí dluhopisy na celé čáře. Pokud tedy investujete na 5+ let, hlavní složkou vašeho portfolia (obecně) by měly být fondy akciové. Přesto je ale současný vývoj natolik zajímavý, že stojí za to zvážit krátkodobou úpravu.

Je třeba si uvědomit, že inflace ve výši 17+ % tu nebude věčně. ČNB ve své aktuální prognóze (4. 8. 2022) odhaduje inflaci v roce 2023 na 9,5 % (zvýšení ze 4,1 %, které dluhopisům původně nahrávalo ještě více), ale v roce 2024 již na 2,4 %.

Pokud tedy dnes investujete do dluhopisových fondů s úrokem 5,5 % nebo 6,5 % a inflace v ČR se skutečně uklidní, budete mít v ruce konzervativní nástroj, jenž nejenže inflaci pokryje, ale ještě vám peníze reálně zhodnotí. Kromě toho Česku i celému světu hrozí recese a v takovém období se akcie obvykle propadají, zatímco dluhopisy mohou nabízet stabilitu a alespoň nějaké zhodnocení.

Důležitý prostředek diverzifikace

Mnozí portfolio manažeři považují dluhopisy za jeden ze základních stavebních kamenů jakéhokoliv portfolia. Často se doporučuje poměr akcí ke dluhopisům 60/40 nebo 80/20, u dynamičtějších a dlouhodobých portfolií pak 90/10. Dočasné zvýšení podílu dluhopisové složky by nyní měli zvážit zejména investoři s vysokou averzí k riziku anebo s krátkodobějším investičním horizontem, kterým za předpokladu, že prognóza ČNB vyjde, nabízejí zajímavý výnos.

Zvažte svůj investiční horizont

O tom, zda by vás současná situace měla či neměla nechat chladnými, nakonec rozhoduje váš investiční horizont. Pokud investujete jen na krátkou dobu, nemá smysl riskovat krátkodobý propad akciových trhů. Současná situace na dluhopisovém trhu by vás proto měla zajímat. Z dlouhodobého pohledu ale stále platí, že jsou akcie výnosnější.

Z dlouhodobějšího pohledu však klientům s delším investičním horizontem nadále doporučujeme smíšené nebo akciové fondy, které dosahují vyššího dlouhodobého zhodnocení než čistě dluhopisové fondy.