Vyplatí se ještě kupovat investiční byt na dluh?

04.11.2022

Češi se často pouští do nákupů nemovitosti, která jim přináší měsíční příjem v podobě pronájmu. Vyplatí se ale pořád tento typ investice? Pojďme se společně podívat na praktické příklady. Pokud nemáte na účtu dostatek financí k zaplacení, investice do nemovitostí už se Vám nevyplatí. Roční výnosnost nepokryje ani nynější inflací.

Při výpočtu výnosnosti investičních bytů určených k pronájmu zjistíte, že se roční zhodnocení pohybuje pod úrovní inflace. Financovat investiční byt hypotékou a vydělávat následně na nájmu, je v současnosti nevýhodné, a to i v menších krajských městech. Výnosnost se pohybuje zhruba od necelých 2 % do 3,5 % ročně. Navíc musí investor počítat s tím, že může dojít k výpadku nájmu, kdy bude mít byt prázdný. Měli bychom zohlednit také to, že je v některých případech nutná rekonstrukce, nemluvě o tom, že provoz nájemního bytu stojí majitele také nějaký čas. 

Jak je na tom výnosnost investice do nemovitostí ve velkých městech?

Pořád jsou v České republice města, kde se návratnost investice do nemovitosti vrátí kupci dříve než v největších městech. Mezi města, ve kterých se vyplatí poohlížet se po zajímavých nemovitostech, patří například Chomutov, Most, Ústí nad Labem, Česká Lípa či Karviná.

Naopak v Praze se roční zhodnocení nemovitosti po odečtení hypotéky může pohybovat pod 2 %. O moc lépe na tom není Brno, kde výnosnost v průměru lehce překročí dvouprocentní hranici. Nad 3 % se může investor dostat například v Ostravě.

Pokryje nájem hypotéku?

Když to shrnu, tak se momentálně nevyplatí nakupovat investiční byt pomocí hypotéky. Nákupní ceny bytů neustále rostou, rychleji než nájmy. Navíc rostou také úrokové sazby. Už tak nejde vydělávat na vysokých nájmech, mnohdy nájem nepokryje ani měsíční splátku hypotéky. Pokud chce někdo investovat do nemovitostí a porážet inflaci, tak jsou aktuálně vhodnější alternativy. Příkladem může být nemovitostní fond, u kterého nemá investor tolik starostí se zařizováním a správou nemovitosti a těží z výnosů z velkého rozsahu, kterého jako individuální investor (fyzická osoba) těžko dosáhne.

Na druhou stranu, pokud má někdo k dispozici volné finanční prostředky a nepotřebuje si brát hypotéku, může být nákup nemovitosti výhodný. Například u bytů se cena navýšila od roku 2010 o více než 90 %. Výhledově by navíc nárůst cen končit neměl. Dále je nutné zmínit také to, že investice prostřednictvím nákupu nemovitosti s sebou nese menší riziko než fondy. Nemovitost vám totiž zůstane a následně bude podléhat především trhu s realitami, nikoliv s investicemi.

S pronájmem pak přichází řada starostí. Štěstí ovšem může být, pokud najdete solidní nájemníky. V takovém případě vám nájem může pokrýt i celou splátku hypotéky, nicméně o byt nebo dům je potřeba se starat a čas od času se rekonstrukci menšího nebo většího rozsahu zkrátka nevyhnete. Z nemovitostního fondu pak dostanete peníze rychleji, jedná se tedy o likvidnější investici.