Za bydlení dáme víc než polovinu platu.

29.05.2020

Nájemné v Česku dramaticky roste! Podle odborníků dokonce druhým nejrychlejším tempem v Evropské unii. V některých částech země utratí lidé za nájemné téměř 70 procent své výplaty. Rodiny se proto ve velkém stěhují z měst na vesnice. Ekonomové varují, že v následujících měsících nás čeká další zdražení v řádech stokorun.

Průměrná hrubá mzda v Česku je podle statistického úřadu necelých čtyřiatřicet tisíc. Jenže ani vzrůstající příjmy lidem nepřináší klid s bydlením. Podle odborníků v České republice v nájmu žije téměř tři a půl milionu lidí. Řada z nich většinu peněz utratí právě za bydlení.

Ve vlastním bydlí 67, 5 %, 32, 5 % žije v pronájmech - při desetimilionovém počtu obyvatel České republiky to představuje 3 461 250 lidí žijících v nájmu.

"Cena nájemného v České republice dramaticky stoupá, v posledních dvanácti letech stoupla takřka nejvýrazněji v celé Evropské unii, a to o osmdesát procent," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Největší část peněz za nájemné ve starším bytě o rozloze sedmdesáti metrů čtverečních dají lidé v hlavním městě - z rozpočtu jim po zaplacení zmizí přes 66 %. O moc lépe na tom nejsou ani v Jihomoravském kraji - nájemné tam spolkne čtyřiašedesát procent z čisté mzdy. Víc než polovinu z výplaty zaplatí obyvatelé Středočeského, Královéhradeckého, Plzeňského, Pardubického, Olomouckého a Zlínského kraje.

Vysoké nájmy podle ekonomů obyvatele měst vyhání na vesnice, anebo prodlužují dobu takzvaného vylétnutí z hnízda. Řada třicátníků bydlí s rodiči anebo příbuznými

"Je to situace, která se dlouhodobě podepisuje třeba i na tom, že je v České republice nižší porodnost, protože jestliže rodiny s dětmi platí dražší nájmy, odkládají založení rodiny," doplňuje Lukáš Kovanda.

Důvodem nekončícího zdražování bydlení je podle odborníků nejen růst cen za vodu a elektřinu, ale i zdlouhavý proces získání stavebního povolení.