Co je Bitcoin, kde ho nakoupit a kdy si můžu objednat jachtu?

01.08.2018

Cena a její rapidní růst se stala takřka jediným tématem, které média zajímá. Samozřejmě pak nejednoho začne hlodat myšlenka, kde je jeho kus koláče. Dobrá zpráva je, že na každého se dostane. Ta špatná, že to nebude zadarmo.

Nikdy nekončící růst bitcoinu.

Při pohledu zpátky se jako nejlepší strategie jeví - "koupit kdykoli a prodat až bude cena vyšší". To je důvod proč většina lidí není ochotna akceptovat fakt, že na nákup není vhodná doba. Nenechte se zmást pohledem generála narozeného po válce. To co nevidíte, je hromada bitev, které musel bitcoin podstoupit.

Několikrát jsme čelili "konci světa" z různých důvodů. Některé vlády se snažily, nebo se stále snaží bitcoin potlačit různými regulacemi, objevily se technické problémy, přišly krachy burz, podvody, manipulace s trhem a veškeré další neduhy, které vás ve spojitosti s finančními trhy napadnou. To všechno byly chvíle, které vedly často k obrovským výprodejům a pádům ceny, následovanými dlouhými měsíci či roky beznaděje. Leckdo podlehl, prodal a prodělal. A to opravdu nechcete.

Jak teda na to?

Nebudu vás unavovat doporučením, že investovat byste měli částku o kterou jste ochotni přijít. Nebo, že nakoupit vše "najednou" není dobrý nápad. To jste jistě už četli jinde. Každý by měl vědět, co kupuje, co ten bitcoin vlastně je a proč jednou jeho cena doroste do těch vysněných výšek, opustí oběžnou dráhu země a možná i celou naši galaxii.

1) Co je bitcoin?

Technologie, která umožňuje provádět finanční transakce měny bitcoin. Stejně jako u běžného bankovního účtu i zde máte účet, kam mohou peníze přijít a mohou být pak následně odeslány na jiný účet jako když platíte třeba faktury.

EET bitcoinu

Bitcoin má globální účetní knihu - blockchain. V této knize jsou uloženy všechny transakce za celou existenci bitcoinu. Všichni do ní mohou nahlížet a prohlédnout si jakoukoliv transakci u jakéhokoliv účtu. To, co zpravidla nevíte, je komu ten účet patří, dokud vám to nesdělí majitel. Proto je bitcoin tzv. pseudoanonymní.

Protože existuje jenom jedna globální účetní kniha nelze bitcoin "zkopírovat" jako třeba film, nebo jiná elektronická data. Když vám tedy někdo pošle peníze, můžete se hned podívat, zdali je to pravda. Pohádka o tom jak vám někdo peníze posílal, ale něco se v bance seklo, v tomto světě neexistuje.

2) Kde jsou bitcoiny uloženy?

Stejně jako banky, které mají mezi sebou vybudovanou počítačovou síť, bitcoin má také svou. A protože je součásti internetu, tvoří jeho pomyslnou další vrstvu (internet of money). Každý bitcoin musí někomu patřit. Je tedy v učetní knize (blockchainu) připsán jako zůstatek k nějakému účtu.

Klíč (seed)

Představte si veliký průhledný bankovní trezor plný bezpečnostních schránek, který stojí uprostřed náměstí. Každý, kdo jde kolem, se může podívat na obsah jakékoliv schránky, ale jen ten kdo má klíče může schránku otevřít. Každá schránka má klíče dva - veřejný a privátní. Ten veřejný obsahuje číslo vaší schránky (účtu), můžete jej dát každému od koho chcete přijmout peníze. Privátní pak umožňuje schránku odemknout a s penězi dále manipulovat. Jediné co je pro vás důležité, je dobře schovat ten privátní klíč.

3) Jak bitcoiny vznikají?

Bitcoinovou síť tvoří počítače, kde jednoduchá aplikace propůjčí výkon počítače pro její potřeby, konkrétně řešení matematických úloh. Nové bitcoiny se dostávají do oběhu procesem zvaným těžba, která probíhá v takzvaných blocích.

Z pomyslného dolu vytěžíme každých 10 minut jeden blok. Jakmile je vytěžen nový blok, každý kdo se na těžbě tohoto bloku podílel, získá rovným dílem odměnu 12.5 ฿. Krom nových bitcoinů, obsahuje každý blok nové transakce, které jsou takto ověřeny. Každý bitcoin tak prošel umouněnýma rukama "horníků", kteří k jeho těžbě přispěli tím, že na svém počítači připojeném k internetu spustili aplikaci pro těžbu.

Evoluce peněz

Kdysi před lety, než začaly lítat rakety, byly peníze podloženy zlatem, ale už to tak úplně není. O tom, že dotisknout třeba dolary není problém, jste už určitě taky slyšeli. Bitcoinu bude na konci těžby (v roce 2040) zhruba 21 milionů. Nikdy více, počet bitcoinů je konečný. Po skončení těžby, kdy se dostanou do oběhu všechny bitcoiny, bude odměna za nové bloky pro těžaře tvořena výhradně poplatky jednotlivých transakcí.

Bitcoin je technologie, měna, která není zaštítěná vládou, bankou, nic takového. Patří lidem, kteří ji vybudovali, dále budují, investují do ní, vytváří navazující projekty, propagují ji a hlavně v ni věří. Takže pokud jediné v co věříte je číslo, označující cenu bitcoinu v dolarech, raději investujte jinam.