Zrušení životního pojištění a daně.

21.09.2020

Co obnáší zrušení vaší životní pojistky? Ve kterých případech budete muset doplácet něco na dani z příjmu? Kdy je zrušení životního pojištění výhodné? Jak je to s přestupem k jiné pojišťovně?

Životní pojištění patří k nejrozšířenějším finančním produktům v Česku. Ovšem jeho zrušení bývá často finančně velmi nevýhodné. Jak je to tedy s jeho zrušením z daňového pohledu? Maximální roční úspora na dani z životního pojištění činí 3 600 Kč ročně.

Jak nejlépe ukončit životní pojištění? Snížením pojistného?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď.

Nejlepší cestou, jak vyřešit nedostatek finančních prostředků na platbu pojistného, je si snížit pojistné na minimální hranici.

Proto kontaktujte vaši pojišťovnu a v souladu s ní si snižte pojistné (většinou se jedná o několik stokorun měsíčně).

Výhodou je to, že až opět budete při penězích, tak si budete moci platit životní pojištění dále (klidně i vyšší), a to bez otravného vyřizování si nové smlouvy. Navíc se vyhnete vrácení daňových odpočtů.

Další možností je zřízení si nového životní pojištění a přesun finančních prostředků k nové pojišťovně. Nicméně z vašeho původního životního pojištění převedete pouze odkupné.

Až jako o poslední možnosti uvažujte o zrušení životního pojištění. Odkupné, které dostanete od pojišťovny, bude nižší, než je kapitálová hodnota životního pojištění.

Navíc budete muset podávat daňové přiznání a dodaňovat vaše příjmy za posledních 10 let. Ale životní cesty jsou nevyzpytatelné a vy můžete nutně potřebovat peníze i za tuto cenu.

Přestup mezi pojišťovnami

Jestliže nejste spokojení se svojí pojišťovnou, tak můžete přestoupit k jiné. Ale pozor, musíte přesunout peníze z původního životního pojištění přímo na účet nově vybrané pojišťovny, jinak budete muset podat daňové přiznání a zpětně dodanit odečtené příjmy.

Přechod mezi pojišťovnami je poměrně jednoduchý, nicméně je ve většině případů finančně nevýhodný.

Do vámi zvoleného nového životního pojištění totiž vložíte pouze odkupné, a ne celou kapitálovou hodnotu životního pojištění. Odkupné je částka snížená o určitý podíl, který zůstává pojišťovně.Výši odkupného najdete ve vaší pojistné smlouvě. Zatímco kapitálová částka je celková "naspořená" hodnota vašeho životního pojištění.

Jestliže vám vaše původní pojišťovna zašle peníze na váš účet a vy následně na účet nově zvolené pojišťovny, tak budete muset dodanit vaše příjmy.

Bohužel nutné je převést veškeré finanční prostředky z původního pojištění.

Zrušení životního pojištění

Pro zrušení životního pojištění si stačí vzít občanský průkaz a smlouvu (většinou stačí znát pouze její číslo) a navštívit pobočku pojišťovny. Tam vyplníte formulář o zrušení pojištění a přibližně za měsíc je vaše smlouva vypovězena.

Kdy můžete uplatnit daňové výhody z životního pojištění?

Pro to, abyste mohli uplatňovat daňové výhody životního pojištění, tak je nutné splnit zákonné podmínky, které jsou následující:

  • Výplata pojistného je sjednána nejdříve v kalendářním roce, ve kterém dosáhnete 60 let.
  • Po 60 měsících (5 let) od uzavření smlouvy.
  • Není umožněno průběžně vybírat peníze z životního pojištění.
  • Pojistné je uhrazeno na riziko "dožití" či na riziko "smrti nebo dožití".
  • Pojistník je stejný jako pojištěná osoba.
  • Minimální sjednaná pojistná částka je u smluv do 15 let 40 000 Kč, a u smluv nad 15 let 70 000 Kč.

Daně a životní pojištění

Částku, kterou si vložíte na vaše soukromé životní pojištění, si můžete odečíst od základu daně z příjmů, a to do výše 24 000 Kč. Jaká je vaše daňová úspora?

Výše daňové úspory u životního pojištění:

Podáváme daňové přiznání

Jestliže tedy není zbytí a životní pojištění musíte ukončit (či vám bylo ukončeno), musíte podat daňová přiznání za roky, ve kterých jste uplatňovali odpočty z daňového základu, a to 10 let zpětně.

Pokud jste neuplatňovali daňové odpočty, tak daňové přiznání při zrušení životního pojištění podávat nemusíte.

Zrušení životního pojištění se dodaní jako Ostatní příjmy (dle § 10 ZDP). V daňovém přiznání zrušení životního pojištění uveďte:

  • na řádku číslo 40
  • v řádcích 207 a 209 v příloze číslo 2

Povinnost podat daňové přiznání se týká rovněž i zaměstnanců, kteří si zrušili životní pojištění.