Pokud plánujete fotovoltaiku, nezapomeňte to oznámit své pojišťovně.
S energetickou krizí a rychlým přeskokem na alternativní zdroje elektřiny došlo nejen ke zvýšené poptávce po fotovoltaických elektrárnách (FVE), ale rovněž k překotnému zakládání nových dodavatelských firem. Pakliže takový dodavatel vyroste pomalu přes noc a nemá ještě žádnou podnikatelskou historii, může se klient místo úspory za energie nepříjemně spálit. Obzvlášť pokud o instalaci nevyrozumí svoji pojišťovnu.
Podvedených či zklamaných klientů už bylo mnoho a ne vždy se jednalo jen o to, že se po složení zálohy fotovoltaiky vůbec nedočkali. Potenciální hrozbou může být i instalace provedená s nedostatečnou mírou odbornosti. Proto prvním doporučením pro každého, kdo chce investovat do FVE, je, aby si dodavatele prověřil a pečlivě vybral. Prošel si reference, nechal si vystavit i konkurenční nabídky, zmapoval si trh. Rozhodně není dobré rozhodovat se impulzivně nebo pod tlakem.
Pokud již máte jasno v tom, komu důvěru dáte a kdo vám fotovoltaiku vyhotoví, pak o tom optimálně okamžitě dejte vědět pojišťovně, u níž máte nemovitost pojištěnou. I samotná instalace představuje zvýšené riziko. Pokud vaše pojišťovna o nové fotovoltaické elektrárně a její instalaci nemá ani ponětí, může se stát, že vám při vzniku škody pojistné plnění zkrátí. V horším případě jej může úplně zamítnout a nevyplatí vám ani korunu, když se o stavbě fotovoltaické elektrárny dozví poprvé až při oznámení vzniklé škody.
Pojišťovnu zhotovení FVE nejenže zajímá, zároveň odbornou instalaci posuzuje, zajišťuje revizi, vyhodnocuje dodržení jednotlivých parametrů. Počítá s širokou škálou škod, které na instalacích mohou vzniknout. Nejčastěji je ohrožují živly, například vichřice, krupobití. Riziko představují ale i zkraty, přepětí nebo požáry. Fotovoltaiky instalované na zemi mohou poškodit také povodně či záplavy.
Počítáme se všemi těmito riziky, včetně přerušení provozu, které může naprosto ochromit fungování firem. Když výpadek trvá pár hodin, dá se ustát, jenže pokud provoz stojí několik dnů, týdnů, nebo dokonce měsíců, musí se pak společnost vyrovnat i s dramatickým finančním propadem.
Šance i pro starší instalace
Pojistit novou FVE problém není, s těmi staršími, zhotovenými v prvním solárním boomu kolem roku 2010, už je to o dost složitější. Přesto není dodatečné pojištění nemožné, pokud se provede podrobná analýza dosavadního stavu panelů. Pro tento účel používáme moderní technologie a inovace, konkrétně termokamery umístěné na dronech.Jejich prostřednictvím provedeme analýzu instalace a předáme inspekční protokol o aktuálním stavu fotovoltaických panelů. Pojišťovna tím získá přesné informace o stavu fotovoltaické elektrárny a ta v případě škod zohlední pouze ty, které vzniknou v době pojištění. Inspekce může být ale užitečná i proto, že se odhalí části, které mohou vykazovat negativní anomálie. Upozorní na problematická místa či panely. To velmi usnadňuje následný servis a údržbu FVE. Zároveň lze v případě odstranění závad zvýšit výkon panelů, který logicky zajímá každého provozovatele nejen komerční nemovitosti.