Pro investování není fyzické zlato optimální.

2. 7. 2024
Pro investování není fyzické zlato optimální.

Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby byla ale místo křišťálu skutečně celá ze zlata, tak by při svých úctyhodných 250 gramech a dnešních cenách měla hodnotu téměř 430 tisíc korun. Ještě loni by její cena byla přitom o pětinu nižší. Zlato letos láme rekordy a opět poutá pozornost investorů. Co zvážit, když chcete žlutý kov využít ke zhodnocení úspor, a proč vše nesázet na zlatou kartu?

Cena zlata letos vystřelila vysoko nad 2000 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), nedávno se zlato obchodovalo i nad 2400 dolary, v přepočtu téměř za 55 tisíc korun. To byl historický rekord. Za růstem ceny stojí očekávání investorů, že v USA dojde ke snížení úrokových sazeb, a také slábnoucí dolar.

Podstatnou roli hraje i značné napětí ve světě, které bobtná po napadení Ukrajiny Ruskem a vře to i na Blízkém východě. To jsou podmínky, které zlatu jako tzv. bezpečnému přístavu v době podobných krizí vyhovují. Ne náhodou zaznamenala cena zlata jeden z vrcholů během koronavirové pandemie.

I zlato umí prověřit nervy investorů

Zlato se využívá jako uchovatel hodnoty tisíce let a pro řadu zejména konzervativních investorů a střadatelů se stalo symbolem jistoty. Že by bylo zlato ale nějakou konzervativní investicí, je spíše mýtus. Cena zlata dokáže předvést pořádně divokou jízdu a výkyvy v řádech desítek procent. Například mezi lety 2012 až 2015 se kurz zlata propadl o více než 40 procent. Zkrátka, ani zlato neroste jen do nebe. To je první věc, se kterou je třeba počítat, a to obzvlášť v dnešní době, kdy je cena zlata blízko rekordních hodnot.

Z pohledu rozumného investování také nelze doporučit vložit všechny volné prostředky do zlata, stejně jako do čehokoliv jiného. Vždy záleží na konkrétní situaci klienta, ale zlato by mělo být zastoupeno v rozmezí 5 až 15 procent hodnoty portfolia.

Vyvážení akcií a dluhopisů

Zlato může účinně vyvažovat například akcie, dluhopisy a podílové fondy. Výhody takové diverzifikace se prokázaly právě při koronavirové pandemii, při panice v březnu 2020, kdy klesla smíšená portfolia složená z akcií, dluhopisů a zlata výrazně méně než pouze ta akciová.

Samostatnou kapitolou je forma zlata, do které investovat. Asi každému se jako první vybaví zlaté cihličky či slitky. Ty je možné koupit už od jednoho gramu, dokonce si je lze pořídit na několika místech i ve specializovaných automatech. Problém je, že investice do fyzického zlata ve formě slitků se hodně prodraží z důvodu prémie, kterou si prodejci účtují.

Malá gramáž, vysoký příplatek

Prémie je rozdíl mezi cenou zlata na trhu a cenou, za kterou se prodává a vykupuje. Nepříznivý kurz tak pro investora zpravidla platí při nákupu i výkupu. U slitků s nízkou gramáží nebo mincí bývá prémie velmi vysoká, až několik desítek procent. To znamená, že investor ztratí část své investice hned při nákupu a cena zlata by musela extrémně vyrůst, aby se mu transakce vyplatila. Vhodnější alternativou mohou být proto investice do větších slitků, které mají nižší prémii.

Ať už jsou to slitky, či mince, je třeba je kupovat pouze od certifikovaných a zavedených obchodníků, ideálně takových, kteří garantují i jejich výkup. Dobré je myslet na to, že fyzické zlato je třeba někde uložit, což může přinášet další náklady a bezpečnostní rizika.