Měsíc: Červenec 2025

ČKP k nehodám ukrajinských vozidel v ČR.

V mediích se v posledních dnech objevují nepřesné informace o tom, že v případě, kdy má ukrajinské vozidlo v České republice nehodu, z 90 procent zaplatí její náklady Češi. Proto chceme jako Česká kancelář pojistitelů uvést tyto informace na pravou míru.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) přistupuje v případě dopravních nehod k ukrajinským vozidlům stejně jako ke všem ostatním – ať už tuzemským, nebo zahraničním. Podobně jako v jiných zemích zapojených do Zelenokaretního systému musí být ukrajinská vozidla řádně pojištěna již na Ukrajině, což si jejich majitelé uvědomují a toto pravidlo dodržují.

V případě, že již dojde v ČR k dopravní nehodě, jejímž viníkem je ukrajinské vozidlo, mohou se poškození obrátit na ČKP. Naše kancelář následně zjistí, kdo v ČR zastupuje ukrajinskou pojišťovnu. S ní poškozený poté svoji škodu přímo v ČR vyřídí.

Celkovou garanci pak poskytuje ČKP, což znamená, že pokud v ČR ukrajinská pojišťovna nemá svého zástupce, bude škodu likvidovat přímo ČKP a ta si vyplacené plnění vyúčtuje ukrajinské národní kanceláři. Zde je potřeba upozornit, že ukrajinské pojišťovny i ukrajinská národní kancelář bezproblémově dodržují mezinárodní pravidla a veškeré finanční závazky jsou řešeny okamžitě. Tedy k žádnému dopadu na české řidiče ani na ČKP nedochází.

Vyplatí se dynamické penzijní fondy?

Dynamické penzijní fondy s výrazným podílem akcií se ukázaly jako nejlepší volba pro dlouhodobé zhodnocení úspor v rámci možností, které doplňkové penzijní spoření nabízí. Vysoké výnosy, které tyto fondy pravidelně přinášejí, však doprovází i zvýšené riziko kolísání hodnoty investic.

Penzijní fondy představují jednu z využívaných možností, jak dlouhodobě a bezpečně zhodnocovat úspory na stáří. Jde o investiční nástroje, jejichž cílem je přinášet zhodnocení finančních prostředků účastníků skrze investice do různých aktiv, jako jsou akcie nebo dluhopisy.

Lidé mají při zakládání penzijka na výběr z více variant – od nejkonzervativnějších a tedy méně rizikových až po dynamické s vyšší mírou rizika i větším potenciálem na zhodnocení. Volba správného fondu by měla odpovídat nejen očekávaným výnosům, ale především individuální toleranci investora k riziku a plánovanému horizontu investování.

V loňském roce se dařilo především dynamickým fondům, které investují většinu svých prostředků do akcií. Nejvyššího výnosu dosáhl UNIQA Akciový fond s výjimečným zhodnocením 30,3 procenta. K dalším úspěšným fondům patřily ČSOB Dynamický s výnosem 16,2 procenta, Allianz Dynamický s 14,7 procenty a Generali Dynamický, který dosáhl 12,9 procenta.

Výsledky dynamických fondů ukazují, že akcie dokáží nabídnout zajímavé zhodnocení, obzvlášť v dlouhodobém horizontu. Jsou však také spojeny s vyšším rizikem výkyvů hodnoty. Pro mladší klienty s dlouhodobým horizontem investování je proto vhodné tuto možnost zvážit.

Mezi dlouhodobě úspěšné patří také NN Růstový fond, jehož průměrný roční výnos za posledních pět let činí 9,16 procenta, a Conseq Globální akciový fond, který pravidelně dosahuje zhodnocení přes 7 procent ročně.

Při volbě fondu by klienti neměli hledět pouze na historické výnosy: „Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích úspěchů. Zásadní je pochopit strategii fondu, jeho poplatkovou strukturu a rizikový profil, aby investice skutečně odpovídala potřebám a očekáváním klienta.

 

Horská turistika se může bez pojištění značně prodražit.

V souvislosti s otevřením horských stezek, které proběhlo 1. června, upozorňuje Slovenská asociace pojišťoven (SLASPO) na finanční rizika a důležitost horského pojištění, které může turistům ušetřit velké náklady. Nezáleží na tom, zda jste profesionální horolezec, skialpinista, vyznavač adrenalinových sportů nebo rekreační turista – hory představují potenciální nebezpečí, se kterým je třeba počítat.

Přesvědčení, že se na výlet k našim slovenským sousedům nemusíme nijak pojišťovat, je u nás velmi rozšířené, protože máme pocit, že je to přeci jako doma. To je ovšem omyl, Evropský průkaz zdravotního pojištění, který je vydáván všem klientům zdravotních pojišťoven, zdaleka nekryje všechna rizika.

Vzhledem k tomu, že k návštěvě Slovenska nás nejčastěji láká právě krásná příroda, často spojená s vysokohorskou turistikou, je nutné na pojištění na cesty myslet dvojnásob. Proto by zejména aktivní sportovci a milovníci turistiky a objevování přírodních krás měli před cestou myslet i na ryze praktické aspekty svého výletu, jako je právě pojištění. Pokud plánujete cestu do hor, či přímo vysokohorskou turistiku, nechte se pojistit.

Cestovní pojištění do Tater se Vám bude určitě hodit – zásah horské služby totiž na Slovensku není hrazen ze zdravotního pojištění a nejedná se o zrovna levnou záležitost. Z průzkumu mezi pojišťovnami vyplývá, že se může pohybovat od 150 do 6 000 eur, přičemž čím delší a technicky náročnější zásah a čím více záchranářů je k události potřeba, tím je cena vyšší. Vyhněte se proto dalším problémům při už tak nepříjemné situaci jako je zranění a sjednejte si odpovídající pojištění, které v případě nutných úhrad zdravotní péče vše vyřeší za Vás. Se zlomeným kotníkem totiž zpátky „za humny“ do Česka dořídit nezvládnete.

Přestože žádný zákon nenutí klienty platit pojištění na hory, můžou se snadno dostat do situace, kdy budete potřebovat pomoc horské služby. A náklady na zásah nebo pátrání prováděné Horskou záchrannou službou budete muset uhradit .Tato povinnost vyplývá z ustanovení zákona o Horské záchranné službě (zákon č. 544/2022 Z. z. v platném znění). Cena nenáročného výletu se tak může nepříjemně zvýšit.

Pojišťovny každoročně řeší desítky pojistných událostí při záchraně v horách. Nejčastěji se jedná o zabloudění turisty, kdy je nutné pátrání, nebo o úraz či poranění během výstupu, které vyžadují zásah záchranářů, případně i transport vrtulníkem do nejbližšího zdravotnického střediska. Stává se také, že člověk dostane při velké námaze akutní infarkt myokardu.

Možnosti a platnost pojištění

Možnosti pojištění sahají od krátkodobých pojistek pro jednorázové výlety nebo sezónní aktivity, až po dlouhodobé roční pojistky, které poskytují pojistnou ochranu po celý rok. Základní krytí je vhodné pro rekreační turisty, zatímco rozšířené krytí je určeno těm, kteří se věnují rizikovým sportům. Vždy je důležité prostudovat podmínky pojištění a vybrat si nejvhodnější variantu pro vaše potřeby a aktivity v horách. Klienti si mohou pojištění sjednat různými způsoby – online, po telefonu, osobně na pobočce nebo prostřednictvím makléře.  Pojištění zásahu Hasičské a záchranné služby platí ve všech horských oblastech na Slovensku, kde působí Horská záchranná služba. Jedná se o Belianské Tatry, Kremnické vrchy, Kysuckou vrchovinu, Kysucké Beskydy, Malou Fatru, Nízké Tatry, Pieniny, Střední Beskydy, Slovenský ráj, Velkou Fatru, Vysoké Tatry a Západní Tatry.

Jak předcházet nehodám?

Před cestou do hor je důležité sledovat varování a bezpečnostní pokyny na webu hzs.sk, zvolit trasy odpovídající přiměřeným schopnostem, připravit se na různé povětrnostní podmínky a mít plně nabitý mobilní telefon. Je také užitečné informovat o svých plánech blízké a nezapomenout na dostatek jídla, vody a zásob první pomoci. Kromě pojištění do hor se turistům doporučuje stáhnout si aplikaci Horské služby, která umožňuje přivolat pomoc v nouzi pouhým kliknutím na tlačítko. Aplikace je k dispozici zdarma v obchodě Apple Store nebo Google Play.

Rady a tipy slovenské Horské záchranné služby:

  • Plánování a příprava túry jsou zásadní. Webové stránky www.hzs.sk nabízejí aktuální upozornění na počasí a podmínky v horách. Výběr túry bychom také měli zvážit podle svých schopností, s ohledem na věk, fyzickou kondici, zkušenosti, náročnost túry, délku túry, roční období, zda jdeme na túru s dětmi apod.
  • Abychom se vyhnuli pozdním začátkům a nesprávnému pohybu v terénu, doporučujeme pojištění pro případ zásahu hasičského sboru.
  • Nevydávejte se do hor sami. Pokud není jiná možnost, vždy někoho – příbuzné, kamaráda, chataře – informujeme o trase, a to i v případě, že v průběhu túry trasu změníme.
  • doporučujeme přibalit si dobře nabitý telefon s aplikací Hasičského záchranného sboru, která umožňuje přivolat pomoc a zároveň ukazuje záchranářům Hasičského záchranného sboru GPS souřadnice volajícího. Ve výbavě by nám v létě neměl chybět dostatek jídla a tekutin, pokrývka hlavy, sluneční brýle, opalovací krém, lékárnička, mapa, čelovka, vhodná turistická obuv, náhradní oblečení a také oblečení potřebné pro případ náhlé změny počasí, která je v horách běžná. Mnozí turisté ocení také turistické hole.
  • V případě náhlé změny počasí doporučujeme túru přerušit a včas se vrátit.
  • V případě jakýchkoli nejasností se mohou turisté obrátit na informační linku Hasičského záchranného sboru nebo přímo na jednotlivá regionální střediska s jakýmikoli informacemi týkajícími se pohybu v horách. V případě nehody nebo mimořádné situace, se kterou si nevíte rady, volejte NON STOP tísňové volání Hasičského záchranného sboru na linku „18300“.

Sjednání cestovního pojištění před odjezdem na turistiku do slovenských hor by mělo být samozřejmostí pro každého českého turistu. I když jsou Tatry blízké a známé, rizika spojená s horskou turistikou a potenciální finanční náklady na lékařskou péči, záchranné akce nebo náhradu škod mohou být značné. Správně sjednané pojištění poskytuje nezbytnou ochranu a jistotu, že každý výlet do hor bude nejen nezapomenutelný, ale i bezpečný.

Hypotékám z doby covidu končí fixace. Refixované budou o hodně dražší.

Plátce hypotéky letos čeká nemilé překvapení. Několika desítkám tisíc smluv končí pětileté fixace. Nové úrokové sazby jsou však podstatně vyšší, než byly v roce 2020. Co tedy lze čekat? Podle zprávy společnosti Swiss Life Select, která dlouhé roky sestavuje pravidelný Swiss Life Hypoindex, končí letos dlouhodobá fixace 40 tisícům klientů. Banky jim budou muset nabídnout novou úrokovou sazbu, která však bude podstatně vyšší než v prvním roce koronavirové pandemie. Na jak vysoký úrok se připravit a co udělat proto, aby byl co nejnižší?

Hypotéky v roce 2020 byly štědré

Na začátku roku 2020 zažíval hypoteční trh boom. O úvěry na bydlení byl zájem, v polovině roku se úroky pohybovaly okolo 2 %. Navíc nebyl problém sjednat hypotéku i s úrokem 1,6 %.

Připomeňme navíc, že tentýž rok ještě navíc vláda rozhodla zrušit daň z nabytí nemovitosti, která činila 4 % z kupní ceny. Díky tomuto opatření klienti mohli při koupi nemovitosti ušetřit statisíce.

A do třetice – Česká národní banka vypnula sledování ukazatelů DTI a DSTI, kterými se měly řídit banky při posuzování žádostí o hypotéky. Ukazatele porovnávaly zadlužení a výši splátek vzhledem k žadatelovým příjmům a měly bránit budoucím problémům se splácením. Zájemci o vlastní bydlení tak neváhali.

Jak se pohybují úrokové sazby na hypotékách aktuálně

Klienty dnes čekají sazby okolo 4,5 %. V některých případech budou banky ochotné jít i níže, aby si klienty udržely. Obecně lze ale předpokládat, že klienti dostanou sazbu přibližně o 2 % vyšší, než měli doposud.

Úrokové sazby v tabulce jsou stanoveny pro nově sjednané hypotéky. V případě refinancování je pravděpodobnost, že vám banka nabídne ještě o něco výhodnější úrok. Zázraky ale nečekejte. Lze očekávat, že se splátka průměrné hypotéky navýší až o tři tisíce korun. Záležet bude však vždy na splatnosti a dalších faktorech.

Příklad: Pan Karel si v roce 2020 vzal hypotéku na tři miliony korun se splatností 30 let a úrokovou sazbou 2,5 %. Doposud splácel necelých 12 000 korun měsíčně. Když mu nyní banka nabídne úrokovou sazbu 4,49 %, bude splácet přibližně 15 000 korun, což je rozdíl o 3000 korun měsíčně.

Co dělat, když končí fixace hypotéky?

Banka má zákonnou povinnost nabídnout klientům novou sazbu tři měsíce před koncem fixace. Pokud jste s nově nabídnutým úrokem spokojení, nezbývá než refixovat na novou sazbu u stávající banky.

Jestliže však spokojeni nejste, můžete oslovit jakoukoliv jinou banku, která poskytuje hypoteční úvěry, se zájmem o refinancování. Pokud vám jiná banka nabídne výhodnější úrokovou sazbu, můžete k ní právě v rámci refinancování převést hypotéku. Samozřejmě je také možné s bankami smlouvat. Mějte navíc na paměti, že vyjednat nemusíte jen novou výši úroku, ale třeba i novou délku splácení. Úvěr je navíc možné i navýšit např. na plánovanou výstavbu nebo rekonstrukci.

Pokud potřebuji splátku snížit z důvodu nárůstu, tak rozhodně nedoporučuji jít cestou požadavku u stávající banky, ale jít cestou refinancování. Stávající banka by brala tento požadavek jako součást restrukturalizace úvěru a to není pro klienta pozitivní proces. Takže doporučuji refinancovat v jiné bance, kde prodloužení splatnosti je bez problému, stejně tak je možné využít refinancování k vyjednání lepší sazby. Musí to však být pro klienta přijatelné, s tím, že restrukturalizaci hypotéky může banka vnímat jako vyšší riziko na straně klienta.

Když na to máte, úvěr splaťte

Jestliže si to můžete dovolit, hypotéku v dobře před koncem fixace úroku zkrátka celou splaťte. Bezplatně je předčasné splacení možné vždy při stanovení nové výše úrokové sazby, čili právě v období refixace. Pokud celou sumu dohromady nedáte, každý rok lze splatit až 25 % z celkové výše hypotéky bez sankce.

Jak na pojištění kol a elektrokol?

Během loňského roku řešila policie na 4000 případů krádeží kol a elektrokol – objasnit se podařilo pouze třetinu. Celková škoda přitom činila 123,45 mil. Kč, což v průměru na 1 kolo dělá 31,1 tis. Kč. Přes 2000 kol zloději ukradli z volných prostranství – ze stojanů před obchodem, restaurací a podobně. Proto, pokud se startem nové cyklosezóny přemýšlíte, zda by nebylo vhodné kolo či elektrokolo pojistit, projděte si náš přehled.

Co pojištění kryje?

Kolo si lze většinou pojistit pro případ krádeže, a to nejen z garáže, sklepa či kolárny, ale i z nosičů na autě nebo zmíněných volných prostranství.

Vedle toho se pojistky vztahují také na rizika jako vandalismus (úmyslné poškození nebo zničení třetí osobou) a živly. Některé pojistky kryjí i škody vzniklé při nehodě, ať už při samotné jízdě nebo při přepravě kola – typicky může jít o situaci, kdy vám kolo spadne z nosiče na autě. Krytí nehod ale nemusí být samozřejmostí, proto pokud byste ho chtěli mít v rámci pojištění pokryté, vyplatí se dobře pročíst pojistné podmínky.

Pokud jde o konkrétní typy pojištění, máte v zásadě 2 možnosti: sjednat si speciální pojistku na kolo, nebo si kolo pojistit v rámci pojištění domácnosti.

Pojistka jen pro kolo?

Pojistek výhradně pro kola je na českém trhu poskrovnu, v nabídce má takové pojištění například Evropská pojišťovna ERV či společnost PFP s. r. o. (společnost je vedená v registru ČNB jako samostatný zprostředkovatel) pod názvem BikePlan.

Pojištění kol a elektrokol od ERV se ovšem vztahuje pouze na nová kola zakoupená v jednom ze 115 partnerských obchodů pojišťovny. Pojistka vedle krádeže kryje také rizika jako poškození či zničení při nehodě, poškození přepravou nebo vandalismus. Jedno kolo si lze pojistit maximálně do hodnoty 150 tis. Kč, pro případ krádeže ale platí pojistná částka maximálně 50 tis. Kč – tedy v případě krádeže vám pojišťovna vyplatí maximálně 50 tis. Kč. Pojištění platí v Česku i ve světě.

BikePlan pojišťuje kola nová i starší, pro případ krádeže, živelné pohromy, poškození při pádu, střetu nebo nehody. Jízdní kolo si lze pojistit až na 400 tis. Kč. V závislosti na tom, odkud vám kolo ukradnou, ale může být pojistný limit a tedy pojistné plnění nižší – pokud například budete mít kolo pojištěné na víc jak 50. tis Kč a ukradnou vám ho ze sdílené místnosti jako je třeba kočárkárna, pojistné plnění bude maximálně oněch 50 tis. Kč. Pojištění se vztahuje na ČR a Evropu.

Pokud máte kolo dražší než 100 tis. Kč a došlo by ke krádeži, pojistku vám BikePlan vyplatí, jen pokud bylo kolo vedle zámku zajištěné také cykloalarmem.

Kolo jako součást pojištění domácnosti

Rozšířenější variantou, kterou nabízí většina pojišťoven, je pojištění kola v rámci pojištění domácnosti. Pojištění domácnosti je jeden z typů pojištění majetku, vedle nábytku a spotřebičů se většinou vztahuje také na sportovní vybavení, tedy i kola.

Některé pojistky zahrnují sportovní vybavení automaticky, jinde si lze kolo a další připojistit zvlášť. V rámci jedné pojistky lze obvykle pojistit také kola dalších členů domácnosti. Pojištění většinou platí na území Česka a Evropy.

Suma, kterou v případě pojistné události dostanete, se odvíjí od hodnoty, na kterou si kolo, respektive sportovní vybavení, pojistíte. Většinou jste ale shora omezení limitem pojistného plnění, který se liší v závislosti na dané pojišťovně. Namátkou: Kooperativa 50 tis. Kč, Slavia pojišťovna 60 tis. Kč, Česká podnikatelská pojišťovna 20 až 100 tis. Kč.

Některé pojišťovny limity plnění odvozují také od místa, odkud vám kolo ukradli – u krádeží ze společných prostor nebo volného prostranství může být limit nižší. Proto si jednotlivé limity vždy dobře projděte v pojistných podmínkách nebo se na ně rovnou zeptejte pracovníka dané pojišťovny.

U řady pojišťoven můžete narazit také na další připojištění – v rámci asistenčních služeb může jít o takzvanou cykloasistenci. Například ČSOB pojišťovna v rámci cykolasistence zajišťuje opravu kola či elektrokola přímo v terénu, a pokud není oprava možná, přispěje na opravu kola (2× ročně, max. 7000 Kč). Generali či Kooperativa vedle opravy kola v případě potřeby zajistí také odvoz do zdravotnického zařízení.

Na co si dát pozor?

Pokud dojde na jednu z výše nastíněných pojistných událostí, budete nejspíš čekat, že vám pojišťovna vyplatí pojistku. V praxi ale mívá pojistné plnění řadu podmínek.

Například v případě krádeže je třeba počítat s tím, že pojišťovna bude platit pouze v momentě, kdy prokážete, že zloděj musel při krádeži kola překonat nějakou překážku.

Jak by taková překážka měla vypadat, pojišťovny opět specifikují v pojistných podmínkách. Pokud vám kolo ukradnou ze sklepa či garáže, daná místnost musí být přinejmenším zamčená.

Jestliže kolo ukládáte do společné kočárkárny nebo kolárny, pojišťovny si mohou klást podmínku, aby bylo kolo zároveň připoutané zámkem k pevnému předmětu.

U krádeží kol z nosičů aut pak bývá také podmínka ohledně toho, že ke krádeži nedošlo v čase od 22 do 6 hodin ráno.

Zároveň je třeba mít na paměti, že je potřeba každou krádež hlásit policii – pokud nebudete mít v ruce protokol, pojišťovna vám nejspíš pojistku nevyplatí.

Pojišťovny, které kryjí škody vzniklé při nehodě, můžou do výluk zahrnout například karamboly, které se staly na nezpevněných veřejných komunikacích, lesních cestách, cyklistických okruzích nebo ve volném terénu.

Kolik pojištění stojí?

Kolik za pojištění zaplatíte, se vždy odvíjí od rozsahu pojistného krytí, tedy výčtu rizik, proti kterým se pojišťujete. Další proměnou je pojistná částka – částka, kterou vám pojišťovna v případě škody vyplatí. Počítat byste měli také se spoluúčastí, její výše se opět liší v závislosti na konkrétní pojišťovně.

Obecně pak platí, že čím nižší rozsah krytí a nižší pojistná částka, tím je nižší i pojistné. Na druhou stranu levnější pojištění mnohdy nemusí ve finále stačit. V praxi také pojišťovny nabízí různé balíčky, které se liší právě rozsahem krytí a tedy i rozdílnou výší pojistného.

Ceny jednotlivých pojistek se proto, vzhledem k rozdílnému rozsahu krytí a pojistných částek, porovnávají poměrně obtížně. Můžeme ale porovnat alespoň cenu speciálních pojistek na kolo a pojištění domácnosti.

  • ERV: při pojistné částce 40 tis. Kč dělá pojistné na 1 kolo 2990 Kč ročně, při pojistné částce 20 tis. Kč 1390 Kč ročně.
  • BikePlan: při pojistné částce 40 tis. Kč dělá pojistné na 1 kolo 1600 Kč ročně, při pojistné částce 20 tis. Kč 800 Kč ročně.
  • Pro nabídku pojištění domácnosti jsme využili kalkulačku ČSOB pojišťovny. Cena pojištění se liší v závislosti na tom, jak velkou domácnost pojišťujete. U bytu o výměře 76 m2 se standardním vybavením a ve střední variantě krytí dělá pojistné 1530 Kč za rok. Pokud bychom obdobně pojišťovali domácnost v rodinném domě o výměře 160 m2, zaplatili bychom na pojistném 2946 Kč ročně.

V závislosti na velikosti vaší domácnosti tedy může být výhodnější pojistit si kolo v rámci pojištění domácnosti. Pojistné vás sice může vyjít o několik stovek dráž, současně ale budete mít pojištěné i další vybavení domácnosti.

Jak na příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na penzijní smlouvy?

Oblíbeným firemním benefitem je příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na některou z penzijních smluv. Jaká daňová pravidla platí pro příspěvek zaměstnavatele? Kolik díky daňové podpoře ušetří zaměstnanec a zaměstnavatel?

Úloha vlastního finančního zabezpečení na důchod postupně stále stoupá. V praxi oblíbené je zejména spoření ve státem podporovaných finančních produktech, jako je penzijní připojištění (aktuálně již nelze novou smlouvu uzavřít), doplňkovém penzijním spoření a v dlouhodobém investičním produktu.

U penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření náleží dokonce měsíční státní příspěvek, jehož částka závisí na výši vkladu na smlouvu, maximálně však ve výši 340 Kč měsíčně, když je měsíční vklad na smlouvu alespoň 1700 Kč. U všech tří výše uvedených produktů náleží i daňový odpočet. Na všechny tři produkty může zaměstnanci samozřejmě přispívat i zaměstnavatel, do limitu daňově výhodně.

Podporované finanční produkty

Daňové výhody lze čerpat u produktů spoření na stáří, mezi které dle § 15a) zákona o daních z příjmů patří: penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření, penzijní pojištění u instituce penzijního pojištění, soukromé životní pojištění a dlouhodobý investiční produkt.

Příspěvek zaměstnavatele může být libovolně vysoký

Zaměstnavatel může pochopitelně svému zaměstnanci přispívat na libovolné finanční smlouvy a libovolně vysokou částkou. Daňová úleva však platí pouze u produktů na stáří a do limitu stanoveného zákonem.

Limit pro daňové osvobození

Od daně z příjmu je podle § 6 písmena m) zákona o daních z příjmů osvobozen příjem v podobě příspěvku uhrazeného zaměstnavatelem na daňově podporované produkty spoření na stáří jeho zaměstnance až do roční částky 50 000 Kč. Pro zaměstnance i zaměstnavatele je daňově výhodnější do vyčerpání ročního limitu přispívat na smlouvu než zvýšit hrubou mzdu.

Lze přispívat i na dvě smlouvy

Pokud má zaměstnanec uzavřeny dvě smlouvy, např. o doplňkovém penzijním spoření a životním pojištění, může zaměstnavatel přispívat zaměstnanci na obě smlouvy. Když zašle zaměstnavatel např. na jednu smlouvu 24 000 Kč za rok a na druhou 24 000 Kč za rok, bude roční příjem zaměstnavatele do limitu a celá částka příspěvku bude daňově osvobozena.

Osvobození se vztahuje i na zkrácené úvazky

Zaměstnavatel může přispívat zaměstnanci na penzijní smlouvy, i když zaměstnanec pracuje na zkrácený úvazek. Pro práci na zkrácený úvazek přitom platí stejný roční limit pro daňové osvobození jako při práci na plný úvazek.

Vyšší finanční užitek pro zaměstnance než zvýšení hrubé mzdy

V případě zvýšení hrubé mzdy o 1000 Kč obdrží zaměstnanec na svůj bankovní účet 734 Kč, protože je z hrubé mzdy odvedena daň z příjmu (15 %), sociální pojištění (7,1 %) a zdravotní pojištění (4,5 %), přičemž při výpočtu počítáme, že sleva na poplatníka je v plném rozsahu využita již pro předchozí nižší hrubou mzdu. U částky do limitu pro daňové osvobození obdrží zaměstnanec na smlouvu rovných 1000 Kč, neplatí se žádné daně.

Finanční úspora pro zaměstnavatele

Když zaměstnavatel zvýší zaměstnanci hrubou mzdu o 1000 Kč, má mzdové náklady celkem 1338 Kč, neboť musí z této tisícikoruny odvést sociální pojištění (24,8 %) a zdravotní pojištění (9 %). Jestliže však zaměstnavatel zašle zaměstnanci na některou z výše uvedených penzijních smluv 1000 Kč, má náklady 1000 Kč.

Příspěvek zaměstnavatele se nehodnotí pro daňový odpočet

Při splnění zákonných podmínek uvedených v § 15 zákona o daních z příjmů snižují vlastní vklady na penzijní smlouvy daňový základ. Za celý kalendářní rok je přitom možné si snížit roční daňový základ až o 48 000 Kč. Pro účely daňového odpočtu se však započítávají výhradně vlastní vklady zaměstnance na smlouvu. Vklady zaměstnavatele se pro účely daňového odpočtu nezapočítávají.

Předčasné zrušení smlouvy = dodanění příspěvku zaměstnavatele

Při předčasném zrušení penzijní smlouvy je nutné počítat se zpětným dodaněním příspěvků zaměstnavatele. V daňovém přiznání se jedná o příjem dle § 6 zákona o daních z příjmů. Při finančních problémech je tedy vhodné si předčasné zrušení penzijní smlouvy pečlivě promyslet, protože se musí zpětně dodanit i uplatněné daňové odpočty v posledních 10 letech. Vzhledem k vyšší daňové povinnosti za rok, kdy ke zrušení smlouvy dojde, je celkový finanční výnos z předčasně zrušené smlouvy nižší, než by se na první pohled zdálo.

Přispívat může každý zaměstnavatel

Někteří zaměstnanci pracují současně pro dva zaměstnavatele, např. na dva zkrácené úvazky. V takovém případě mohou dostávat příspěvek na některou z penzijních smluv současně od obou zaměstnavatelů.

Řidiči si u nehod poradí sami častěji, limit pro povinné volání policie se zvýší.

Řidiči budou mít povinnost volat policii až tehdy, pokud škoda při dopravní nehodě přesáhne 200 tisíc. Oproti současnému stavu se tak limit dvojnásobně navýší. Změní se i pravidla pro zápis nehody, u které neasistuje policie.

Novelu zákona o silničním provozu, jejíž součástí je také pozměňovací návrh na zvýšení škodního limitu, schválila Poslanecká sněmovna 12. března ve třetím čtení. Nyní návrh putuje do Senátu. Datum účinnost novely je navržené od 1. července 2025.

Škodní limit upravuje zákon č. 361/2000 Sb. v § 47, který blíže specifikuje dopravní nehodu a povinnosti z ní vyplývající.

V jakém případě musíte hlásit nehodu policii

Účastníci nehody jsou povinni oznámit nehodu neprodleně policii, když dojde ke zranění (příp. úmrtí) osoby nebo v případě, že škoda na autě, které se nehody zúčastnilo, přesáhne limit 100 tisíc korun. Dále je povinnost oznámit nehodu policii tehdy když:

  • dojde k hmotné škodě na majetku třetích osob.
  • dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace.
  • účastníci dopravní nehody nemohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

Postup bez účasti policie

Pokud účastníci nehody nesplní podmínky, kdy je nutné nehodu ohlásit policii, musí nehodu nahlásit prostřednictvím tzv. euroformuláře.

„Tento papírový záznam o dopravní nehodě musejí všichni účastníci vyplnit, podepsat a poté fyzicky předat pojišťovně,“ popisuje aktuální postup pozměňovací návrh poslance Vojtěcha Munzara. Podle něj je současný postup příliš náročný na vyplnění velkého množství údajů a řidiči ve formulářích často chybují nebo je vyplňují nedostatečně. Nezřídka také řidiči volají policii i přesto, že nemusí, zejména kvůli tomu, že si nejsou jistí s vyplněním formuláře nebo povinností policii zavolat.

Nové hlášení nehod pomocí online aplikace

Nově se mají nehody, u kterých nemusí být přítomna policie, nahlašovat prostřednictvím webové aplikace spravované Českou kanceláří pojistitelů. Tato aplikace má provést účastníky nehody při vyplňování formuláře, včetně toho, že je např. výslovně upozorní, ve kterých případech je nezbytné volat policii. „Významně usnadní účastníkům nehod jejich nahlášení, zrychlí procesy likvidace pojistných událostí a umožní efektivnější zpracování dat pro Kancelář, pojišťovny, policii a Hasičský záchranný sbor,” uvádí přednosti nového postupu pozměňovací návrh.

Zvýšení limitu pro povinné nahlašování nehod policii

Současně by se měl od 1. července 2025 zvýšit limit výše škody pro povinné oznamování nehody policii. Jak výše v článku zmiňujeme, dnes musí řidiči policii volat, pokud škoda při nehodě překročí limit 100 tisíc korun. Tento limit byl stanoven 1. 1. 2009 a již neodpovídá současné hodnotě automobilů. Od poloviny letošního roku by tento limit mohl činit dvojnásobek, tedy nehoda by se oznamovala tehdy, pokud by výše škody přesáhla hranici 200 tisíc korun. Podle návrhu by toto opatření mělo vést ke snížení počtu oznámení na policii a výjezdů v případech, kdy si nyní účastníci nejsou zcela jistí, zda mají povinnost volat policii či nikoliv.

I tak by podle společnosti Vindicia měli řidiči v případě pochybností policii zavolat. „Limit 200 tisíc korun se zdá být vysoký, nicméně dnešní automobily jsou vybaveny tak drahou elektronikou, že v některých případech pro dosažení takové škody stačí, když se poničí přední světla. V případě pochyb tedy vždy policii volejte, jako laik skutečnou výši škody určíte jen těžko,“ radí Tomáš Beck, odborník na odškodnění ze společnosti Vindicia.

Také některé úrazy nejsou hned patrné a mohou se projevit třeba i několik hodin či dní po nehodě. Proto by řidiči měli určitě volat policii v případě, že se jejich tělo v okamžiku nehody dotkne interiéru auta. „Ať už se uhodíte hlavou o palubní desku nebo se vám do těla více zaříznou pásy, určitě je nutné vytočit linku 112, a to i kdyby se vám zdálo, že jsou na samotném autě jen oděrky,“ zdůrazňuje dále Tomáš Beck.