Měsíc: Červen 2024

Jak pojistit bydlení, abyste měli kvalitní ochranu?

Podle České asociace pojišťoven má na 65 % Čechů pojištěnou domácnost a 55 % chrání pojištěním i svou nemovitost. Tato čísla v průběhu let rostou, což je jednoznačně pozitivní trend. Jedna věc je ale mít „nějaké“ pojištění majetku a druhá věc je mít pojištění správně nastavené. V opačném případě totiž můžete zbytečně přijít o peníze. Na co by člověk určitě neměl zapomenout? Podívejte se na sedm praktických tipů. Odborníci pak v anketě upozorní, na jaké nedostatky v pojištění domácností a nemovitostí nejčastěji narážejí v praxi.

Nemovitost i domácnost potřebují každá vlastní pojištění

Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti jsou dva různé typy pojištění. Zjednodušeně: první kryje škody, které vzniknou na pevných částech domu, bytu nebo chaty a vedlejších staveb jako garáž. Jsou to tedy například stěny, strop, střecha, okna nebo okapy. Pojištění domácnosti se pak vztahuje na vybavení – nábytek, spotřebiče, sportovní vybavení, cennosti nebo třeba knihy. Pojištění nemovitosti se nevztahuje na vybavení domácnosti a naopak. Pro komplexní ochranu je třeba mít obě tato pojištění.

Nastavte správnou pojistnou částku

Ujistěte se, že je pojistka uzavřena na částku, za kterou by šla shodná nemovitost v případě domů při totální škodě znovu postavit a v případě bytů pořídit. Domy tedy pojišťujeme na částku, za kterou bychom dokázali odstranit ruiny a postavit nemovitost novou. U bytů už pak vychází částka z tržních cen, za které byste stejný byt v dané lokalitě koupili. V případě podpojištění může pojišťovna úměrně krátit plnění a vyplatí vám třeba jen polovinu vzniklé škody.

Příklad: Dejme tomu, že máte nemovitost v hodnotě 4 milionů korun pojištěnou jen na 2 miliony a třeba při vichřici dojde ke škodám za 100 tisíc. Protože máte sjednané pojištění jen na polovinu reálné hodnoty, pojišťovna vám při striktním přístupu vyplatí pouze 50 tisíc korun. Kvalifikované odhady hovoří o tom, že podpojištění hrozí až dvěma třetinám nemovitostí. Předejdete tomu aktualizací pojistné smlouvy (viz dále) nebo sjednáním pojištění s indexací, kdy pojišťovna hlídá nastavení správné pojistné částky za vás.

Hlídejte si limity

Velmi důležité je mít nastavené i odpovídající pojistné limity, které mohou být u některých pojistných rizik rozdílné od pojistné částky. Jejich adekvátní výše bude pro každého individuální. Limity stanovují maximální částky, které pojišťovna vyplatí pro konkrétní skupiny předmětů či rizik. Limity jsou vyjádřeny buď sumou (např. max 50 tisíc Kč) nebo procentem z pojistné částky. U pojištění domácnosti tedy můžeme mít například maximální limit pro škody na sportovní výbavě, maximální limit pro elektroniku a podobně. Rozhodně těmto limitům věnujte pozornost a nechte si nastavit pojištění tak, aby skutečně odpovídalo vašemu vybavení.

Pojistné smlouvy aktualizujte

Každý rok až dva byste si měli nechat smlouvu „proklepnout“ odborníkem, jestli je stále aktuální. Důvodem pro aktualizaci smlouvy je nejen růst cen nemovitostí, ale i provedená rekonstrukce, instalace solárních panelů nebo pořízení nového vybavení domácnosti, jehož hodnota například převyšuje současné limity ve smlouvě. K aktualizaci pojištění je ještě jeden velmi dobrý důvod – pojišťovny v rámci konkurenčního boje o klienty přicházejí neustále s různými vylepšeními, takže se může klidně ukázat, že budete mít za stejné peníze k dispozici například rozsáhlejší služby, vyšší limity či asistenci a podobně.

Základ nemusí stačit

Ne všechny pojišťovny nabízejí ve své základní nabídce například krytí rizik, která hrozí typicky v zimě, jako je kvůli mrazu popraskané vodovodní potrubí. V základním pojištění nemovitosti nebývají rovněž zahrnuty okolní stavby, jako jsou kůlny či garáže. Ty je většinou nutné pojistit nad rámec základního pojištění.

Archivujte si dokumenty o opravách

Pojištění nezbavuje majitele povinnosti o svou nemovitost pečovat. Při poškození přírodními živly se pojišťovny zajímají, zda byla nemovitost udržována. Pokud by například do domu dlouhodobě zatékalo střechou a došlo k poškození konstrukce, pojišťovna bude své plnění krátit, protože majitel zanedbal své povinnosti. Veškeré rekonstrukce či opravy, případně faktury za práci řemeslníků dokumentujte a archivujte, abyste mohli prokázat, že o svou nemovitost pečujete.

Zahrňte i vlastní odpovědnost

Pojištění majetku vám může krýt záda i v situacích, kdy někomu způsobíte škodu vy. Připojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti se uplatní, když třeba někoho zraní padající střešní taška z vašeho domu nebo někomu spadne na auto strom z vašeho pozemku. Známější pojištění odpovědnosti v občanském životě, tzv. „pojistka na blbost“, se zase hodí v situacích, kdy někomu vy, vaše děti nebo domácí mazlíček způsobíte nechtěně škodu na majetku nebo újmu na zdraví. Třeba při jízdě na kole omylem srazíte kolemjdoucího nebo vaše děti převrhnou vystavené zboží v obchodě.

Obzvlášť v případě újmy na zdraví mohou nároky poškozených dosáhnout milionových částek, které nepojištěný člověk bude muset zaplatit z vlastní kapsy. Kvalitní pojištění odpovědnosti vás tak chrání před tím, aby vaše osobní finance dostaly zásah, který může znamenat skutečně existenční problémy.

Co dělat, když potřebujete navýšit hypotéku?

Jak to udělat, když potřebujete navýšit hypotéku? Nabízí se dva způsoby, každý je vhodný v jiné situaci. S jedním z nich si ale můžete snížit stávající sazbu. Potřebujete-li navýšit svou stávající hypotéku, máte dvě možnosti, jak to udělat. Než si odpovíte na otázku, jaký způsob zvolit, musíte zohlednit, jakou máte nyní sazbu a jak dlouhou máte fixaci.

Refinancování nebo nový úvěr jen na navýšení

Pokud si potřebujete ke své stávající hypotéce ještě něco dopůjčit, máte dvě varianty, jak to udělat. V každém případě však budete sjednávat u banky nový úvěr.

Buď na částku sestávající z původního úvěru navýšenou o to, co chcete navíc. Tímto úvěrem pak refinancujete původní úvěr. Dochází tedy ke sjednání nové hypotéky, kterou použijeme na doplacení původní hypotéky. Rozdíl mezi rámcem nové hypotéky a zůstatkem té původní následně klient využije dle účelu navýšení, upřesnil Jakub Heřmánek z Fio banky.

Nebo si vezmete nový úvěr jen na to, co potřebujete navíc, a budete mít úvěry dva (které můžete v budoucnu konsolidovat do jednoho).

Navýšit stávající úvěr, který už splácíte, není možné. Banka totiž musí – v souladu se zákonem o spotřebitelském úvěru – znovu posoudit, zda jste schopni splácet i to, co si plánujete půjčit navíc. Navýšit zadlužení bez nového posouzení ale nejde ani kvůli katastru nemovitostí. Ten eviduje zástavní smlouvu, která řeší zástavní právo, tedy zajištění banky u poskytnuté hypotéky. Zástavní smlouva se vztahuje na konkrétní částku a konkrétní úvěr. Zástava by totiž po navýšení už nemusela být dostatečná, a proto se situace musí řešit novou hypotékou.

Výše poskytnuté hypotéky je zapsána v katastru nemovitostí na příslušném listu vlastnictví; každé takové ‚navýšení‘ je tedy nutné znovu do katastru zapsat, upozornil Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny, a připomněl, že každá hypotéka je spojena s novým zástavním právem vkládaným do katastru nemovitostí, se kterým se pojí poplatek ve výši dvou tisíc korun.

Kterou variantu zvolit?

Než zvolíte konkrétní řešení, musíte vzít v potaz, v jaké výši je vaše stávající sazba a jak dlouhou máte fixaci.

Je to důležité vzhledem k faktu, že pokud budete svůj stávající úvěr refinancovat a půjčíte si v rámci tohoto úvěru rovnou i na navýšení, získáte na celou částku novou úrokovou sazbu.

Pokud u vašeho úvěru nedávno proběhla refixace a vy jste trefili vrchol úrokových sazeb, může být lepší refinancování, protože se vám navýšení i stávající úvěr přepočítají nižší sazbou, než máte teď.

V případě, že jste se ale narodili pod šťastnou hvězdou a máte z minulosti zafixovaná dvě procenta na dalších pár let dopředu, zbytečně byste se o tuto výhodu připravili. V této situaci se vám spíš vyplatí vzít si na potřebné navýšení nový úvěr s aktuálně nabízenou sazbou a na tom stávajícím si nechat tu původně sjednanou po celý zbytek fixace. Chcete-li konsolidovat oba úvěry do jednoho, musíte v takovém případě počkat, až vám fixace s výhodnou nízkou sazbou doběhne.

Váš bankéř by vám měl umět pomoci definitivně rozhodnout, co se vyplatí víc vzhledem k individuálním podmínkám vašeho úvěru.

Proč to stihnout do září

Rozhodnete-li se refinancovat stávající úvěr, musíte počítat s tím, že bance zaplatíte poplatek za předčasné splacení původního úvěru.

Ten v současné době banky neúčtují buď vůbec, nebo jen v řádu několika stovek (ačkoli k tomu vedla u některých bank jen pozvolná cesta).

To se ale brzy změní. Schválená novelizace zákona o spotřebitelském úvěru umožní bankám poplatek za předčasné splacení hypotéky navýšit. Změnou zákona o spotřebitelském úvěru dochází od 1. září 2024 k úpravě stanovování účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěrů na bydlení, připomněla Monika Hořínková, mluvčí skupiny ČSOB pro oblast bydlení a úvěrů, s tím, že to automaticky ovlivní hypotéky uzavřené od září 2024. Těch starších se to dotkne až od fixace, která proběhne od letošního září a později.

Jak to probíhá?

Žádáte-li o nový úvěr, ať už na refinancování, nebo na část navýšení, musíte znovu projít skóringem. Zákon nařizuje, že věřitel musí posoudit úvěruschopnost žadatele, když se podstatným způsobem mění podmínky úvěru. Když se klient zadlužuje více, tak to splňuje charakter významné změny, tudíž musí proběhnout řádné a úplně posouzení, vysvětlila Tereza Kaiseršotová, mluvčí Raiffeisenbank.

Pokud ale refinancujete u své banky, ke které vám navíc chodí pravidelně příjem, může být celý proces rychlejší, než pokud byste refinancovali úvěr u konkurence, která vás zatím nezná a nemá ani žádné podklady z původně sjednaného úvěru.

Navíc si banka při refinancování vlastní hypotéky pravděpodobně nebude účtovat poplatek za sjednání nového úvěru. Zaplatíte jí tedy případně za předčasné splacení úvěru a za výmaz dosavadního zástavního práva z katastru. V souvislosti s novým úvěrem ale následně zaplatíte podání nového návrhu na vklad do katastru (za katastr tedy při refinancování zaplatíte dvakrát), odhad nemovitosti (u stávající banky může jít jen o aktualizaci u již evidované nemovitosti) nebo ověření podpisu na zástavní smlouvě.

Co s vysokou sazbou bez refinancování?

Ne každý však potřebuje navýšit hypotéku. Pokud jste refixovali v období nejvyšších sazeb, můžete se zkusit poptat u konkurence, zda byste u nich nezískali lepší nabídku. Jak už jsme zmínili, měli byste to stihnout do konce srpna, než budou moci banky zvýšit poplatky za předčasné splacení hypotéky (což se vší pravděpodobností většinou asi udělají).

Před tím to ale můžete zkusit u své banky. Klient může požádat banku o přehodnocení úrokové sazby a ta jeho žádost posoudí, řekla nám Kristýna Dolejšová, mluvčí mBank. Otázkou je, jestli se s vámi bude někdo bavit i bez páky v podobě výhodnější nabídky od konkurence, která bude znamenat reálnou hrozbu refinancování úvěru u konkurence.

Banky se k této otázce vyjadřují většinou ve smyslu toto řešíme s klienty individuálně. Některé ale přiznávají, že pokud hrozí, že odejdete s hypotékou jinam, snaží se najít možnosti, jak sazbu upravit.

Zajímavou odpověď nám dala Air Bank, která se rozhodla sama klienty s vysokou úrokovou sazbou oslovit.

Uvědomujeme si, že nemalá část klientů má hypotéky s vyšší úrokovou sazbou pohybující se kolem 6 %. Rozhodli jsme se tyto vybrané klienty výjimečně jednorázově oslovit a nabízíme jim možnost přechodu na novou fixaci dle výběru a aktuální výše úrokových sazeb platných pro refinancování (tzn. v naší nabídce ty nižší). Klienty postupně aktivně oslovujeme a neúčtujeme žádný poplatek.

Třetina Čechů lituje, že neinvestovala dříve, když mohla.

Více než třetina dospělé populace (35 %) si uvědomuje, že měla investovat své přebytečné prostředky, když mohla, ale neudělala to. Češi také stále považují nemovitost za nejlepší životní investici a hlavní bariérou v investování zůstává obava ze souvisejících rizik.

Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) již podruhé provedla agentura Perfect Crowd.

Investujeme do nemovitostí a vztahů

Celých 29 % respondentů se shodlo, že nejlepší investicí v jejich životě byla ta do nemovitosti. Není se co divit, Vývoj cen nemovitostí za poslední dekády byl pro investory velice příznivý. Kdo si pořídil například byt v devadesátých letech během vln privatizace bytových fondů, nebo i před deseti lety, může dnes shledat, že by vlastně při dnešních cenách na svůj byt nedosáhl. Dalších 17 % uvedlo jako nejlepší investici rodinu, vztahy a děti. Nejhorší investicí z nabídnutých jsou pak naopak vztahy, které zkrachovaly.

Výběr životního partnera tak překvapivě ukazuje být zásadním investičním rozhodnutím. My Češi, podobně jako jiné evropské kultury, máme námluvy spojené se spontaneitou, romantikou a silnými city. Budeme tak nadále náchylní k tomu, že naše nejlepší a nejhorší životní investice budou právě ty do vztahů.

Více než čtvrtina si žádnou dobrou investici sami od sebe nevybaví, což odráží fakt, že Češi si ještě ne zcela zvykli investovat.

Mladší generace se chystá investovat

Podíl respondentů, kteří aktuálně investují, stoupl v meziročním srovnání o dvě procenta na 39 %, což je velmi pozvolný vzestup. Češi zůstávají nadále velmi opatrní. Velký potenciál nicméně spatřujeme v mladé generaci, která uvádí, že sice zatím nemají s investováním zkušenosti, ale zvažují s investováním začít (35 % respondentů ve věku 18 – 26 let).

Obecně investují především muži, lidé s vyššími příjmy a lidé s vyšším vzděláním. Muže na investicích může lákat i jistá míra rizika. Ženy se typicky spíše věnují spoření než investování. Podle očekávání investují lidé s vyššími příjmy, které generují dostatečné úspory důležité k investování. S investicemi mají větší zkušenost vzdělaní lidé, což je částečně způsobeno vyššími příjmy, nicméně vzdělanější lidé mívají i vyšší finanční gramotnost.

Proč investujeme a proč ne?

Pro většinu investujících respondentů (51 %) je důvodem k investování jednoduše zhodnocení volných finančních prostředků a hlavním spouštěčem zájmu o investice jsou logicky peníze navíc. Nemá smysl se zabývat investicemi, pokud není co investovat. Zároveň ale řada respondentů sice má dostatek volných prostředků, a přesto neinvestuje – celých 35 % dospělé populace uvádí, že litují, že neinvestovali své přebytečné prostředky, když mohli.

Celých 41 % respondentů uvádí jako investiční cíl zajištění se na stáří a 35 % udržení aktivního životního stylu i ve vyšším věku. Uvědomují si, že stát se o nás v důchodu nepostará a je to na nich, aby se zasadili o udržení životní úrovně i v důchodu. „Posun v investování k zajištění na důchod očekáváme také se zavedením Dlouhodobého penzijního produktu, který nově umožňuje využít u dlouhodobého investování daňových výhod stejně jako dosud u životního pojištění a penzijního spoření“ doplňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.

Stále velká část lidí má z investování strach. Peníze navíc jsou sice základní podmínkou pro investování, ale ani generování dostatečných úspor nemusí vést k tomu, že respondenti investují – nedostatek prostředků je v pořadí až třetí bariérou (30 %). Ve skutečnosti se respondenti hlavně bojí podvodů (43 %) a investičního rizika (42 %). Obava z podvodů meziročně stoupla o celých 10 %, čemuž napomohly i medializované kauzy podvodných fondů.

Jak eliminovat rizika? Vzdělávat se

Je to velký paradox. Lidé se bojí investovat a přitom přibližně 60 % respondentů nevěnuje svým úsporám a investicím ani hodinu svého času za měsíc. „Je patrné, že jsme se stále nenaučili se investicemi kontinuálně zabývat. A protože se nezajímáme a nevzděláváme, roztáčí se tak bludný kruh nedůvěry: o investice se nezajímáme, proto jim nerozumíme a snadno tak naletíme podvodníkům. A naše nechuť k investicím se ještě prohloubí,“ upozorňuje Martin Řezáč, předseda AKAT ČR.

„Data dokazují, že chceme-li se v intenzitě investování přiblížit svým západním sousedům, je třeba klást důraz na edukaci a také legislativu – jak z hlediska její atraktivnosti, tak i vymezení nejasných oblastí, kterých různí podvodníci využívají. Proto jsme se v minulém období podíleli na přijetí legislativní úpravy nového produktu v rámci třetího penzijního pilíře – Dlouhodobého investičního produktu, tak i silnější regulaci tzv. kvazifondů. “ uzavírá Jana Brodani.

 

Na co myslet při svědectví dopravní nehody?

Každý by uvítal, pokud by se dopravní nehody vůbec nestávaly. Takové přání je ale nerealistické a je potřeba, aby se k dopravní nehodě čelem postavili také svědci, a to i přesto, že pro některé může mít nehoda ještě fatálnější dopady než v případě samotných účastníků. Jak se ale mají svědci v případě dopravní nehody konkrétně zachovat?

Svědci dopravních nehod by měli myslet na to, že jejich povinnosti jsou velmi podobné těm, které mají samotní účastníci. V prvé řadě se tedy jedná o povinnost zastavení a zjištění, co se vlastně u dopravní nehody stalo a jestli není třeba podat pomocnou ruku. Jestliže dostanou svědci ujištění, že je vše jasné a v pořádku, mohou svědci v případě menších dopravních střetů pokračovat v jízdě.

Hrozí dva roky ve vězení

Jestliže by ale taková pomoc ze strany svědků byla potřeba a ti se k přiložení ruky k dílu neměli, vystavují se poměrně značnému maléru. Za ten hrozí v krajním případě až dvouleté vězení. Hovoří o tom trestní zákon, a to konkrétně paragraf 150.

V aktuálním trestním zákoníku stojí. „Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

V praxi svědci dopravní nehody nemusí běžně zastavovat u menších střetů. Týká se to i takových dopravních nehod, u kterých již asistují příslušníci policie. Ve všech ostatních případech je ale vždy lepší se alespoň v rychlosti zeptat, zda je vše v pořádku a jestli nepotřebují účastníci dopravní nehody jakoukoliv pomoc. Kromě zákonné povinnosti se zároveň jedná i o slušnost s morálním aspektem, neboť podobnou pomoc by nejspíš uvítali všichni.

Blinkry i reflexní vesta

Svědci dopravní nehody ale musí myslet i na to, že zastavení poblíž nehody je třeba na co možná nejbezpečnějším místě. Jinak totiž hrozí, že dopravní nehody se v krajním případě mohou opakovat, což rozhodně nikdo nechce. Po bezpečném zaparkování či zastavení je vhodné a ideální zapnout výstražné blinkry a vzít si na sebe reflexní vestu.

V každém případě je vždy vhodné zjistit, zda a případně kolik lidí utrpělo nějaké zranění, i to, jak jsou taková zranění vážná. Následně je ideální vytočit linku 112 nebo 155 a uvést operátorovi na druhé straně, co a kde se vlastně stalo. Operátor svědky následně konkrétně instruuje, co mají vlastně dělat. Vždy je zároveň vhodné vyčkat příjezdu policie, která každého svědka vyslechne a sepíše s ním potřebný záznam, který může být při vyšetřování velmi nápomocný.

Kromě již uvedeného paragrafu 150 trestního zákona je ale třeba zmínit i paragraf 151, který se konkrétně zaměřuje na účastníky, u kterých je samozřejmě ještě přísnější. „Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti.“

Co je nadpojištění a podpojištění?

Nadpojištění a podpojištění jsou další pojmy, které se v pojišťovací terminologii vyskytují poměrně často. V případě pojištění vozu, nemovitosti nebo domácnosti u obou nastává často zásadní problém při řešení pojistné události. Nemáte jasno v tom, co který pojem znamená? Pak právě pro Vás je připraven tento krátký přehled.

 

Co je podpojištění

Na druhé straně ,,extrémů“ spojených se správným nastavením pojistné částky je podpojištění. V tomto případě se jedná o nastavení nižší pojistné částky, tj. hodnoty daného majetku, než je jeho skutečná hodnota. Samozřejmě díky tomu dochází i k platbám nižšího pojistného. V případě pojistné události bude tak ze strany pojišťovny pojistné plnění kráceno a to v přímé úměře s podpojištěním a uhrazeným pojistným.

Zde můžeme jako typický případ uvést pojištění nemovitostí a domácností. Pojištění si často sjednáváme v okamžiku, kdy danou nemovitost pořizujeme. A pak na pojištění dlouhé roky tzv. ,,nesáhneme“. Ovšem, jak je krásně vidět v posledních letech, hodnoty nemovitostí letí nahoru raketovou rychlostí a tak nemovitosti časem získávají na ceně. Zároveň si svůj domov neustále zvelebujeme a vybavujeme, což se také promítá do jeho hodnoty. Proto je důležité si jednou za čas na smlouvu vzpomenout a vyhodnotit, zda nemá nemovitost hodnotu vyšší a případně to zohlednit i do pojistné částky definované ve smlouvě.

Co je nadpojištění

Nadpojištění, nebo také přepojištění, je v podstatě situace, kdy je pojistná částka ve smlouvě stanovena vyšší, než je skutečná hodnota pojištěné věci. To se samozřejmě odráží i na zbytečnou výši hrazeného pojistného, oproti tomu, kdy by byla daná věc pojištěna na odpovídající hodnotu. V případě, že dojde k pojistnému plnění v důsledku totální škody, bude odpovídat maximálně současné hodnotě daného majetku, nikoliv nastavené pojistné částce. Zbytečně vysoké pojistné vám tedy nepomůže.

Typickým příkladem zde může být havarijní pojištění a cena vozidla, tj. pojistná částka, která určuje výši pojistného. Vozidla bohužel velmi rychle ztrácí na své hodnotě a tak je vhodné si nejlépe jednou za rok až dva upravit pojistnou částku ve smlouvě, případně sjednat smlouvu novou. Pokud tak neučiníte, hradíte zbytečně vysoké pojistné, ovšem bez nároku na vyšší plnění v případě pojistné události.

Vysvětlení pojmů:

  • podpojištění: nižší pojistná částka než je skutečná hodnota majetku
  • nadpojištění: vyšší pojistná částka než je skutečná hodnota majetku

Praktické příklady podpojištění

Pro jednoduchý přehled přinášíme dva příklady podpojištění. Důležité je zmínit, že pojišťovny krátí vyplacenou pojistku dle procentuální výše podpojištění. Pokud je tedy váš majetek podpojištěn o 50 %, dostanete také jen polovinu z původní pojistné částky, kterou máte uvedenou ve smlouvě. Ještě více navíc proděláte, pokud smlouvu neaktualizujete, zejména u pojištění nemovitosti nebo domácnosti, jejíž hodnota se může zvyšovat.

Aktualizace smluv

Jak sami vidíte, je velmi důležité si pravidelně aktualizovat své smlouvy k pojištění. Hodnota vašeho majetku se různě vyvíjí, stejně jako podoba a cena za jednotlivé pojišťovací produkty. U pojištění majetku je revize vhodná každý 1- 2 roky. Důvodem je, že nakupujete nové a moderní vybavení a spotřebiče, ale stejně tak můžete i zlepšovat zabezpečení své domácnosti nebo celého majetku.

Jak se provádí odhad ceny nemovitosti pro hypotéku?

Plánujete žádat o hypotéku? Nebo prodáváte či kupujete nemovitost, případně vás čeká dědické řízení? V těchto případech se pravděpodobně neobejdete bez odhadu ceny nemovitosti. Jak odhad probíhá, jaké faktory mají vliv na odhadní cenu a jaká jsou specifika bankovního odhadu nemovitosti?

Odhad neboli ocenění nemovitosti je dokument, který vypracovává odborný znalec. Odhad nemovitosti může být vyžadován v mnoha životních situacích. Při vyřizování hypotéky potřebuje znát banka zástavní hodnotu nemovitosti, pojišťovnu při sjednávání pojištění nemovitosti zajímá reprodukční hodnota nemovitosti a při interakci se státními úřady může být vyžadována administrativní hodnota dle cenových předpisů.

V současné době existují dvě varianty odhadu ceny nemovitosti. První možností je, že odhadce nemovitost osobně navštíví, objekt změří a zdokumentuje. Druhou je pak odhad nemovitosti online. V tomto případě odhadce nedojede osobně, ale odhad udělá na základě dodaných podkladů a popisu nemovitosti.

Z čeho odhad nemovitosti vychází?

Metod odhadu je hned několik, nejčastější je takzvaná porovnávací metoda, která spočívá v tom, že odhadce srovná vypočítanou cenu nemovitosti s cenami srovnatelných nemovitostí v dané lokalitě. V současné době řada realitních makléřů a agentur a také několik bank nabízí odhad nemovitosti zdarma.

Hodnotu nemovitosti ovlivňuje několik faktorů:

Lokalita

Lokalita má na odhad ceny nemovitosti zásadní vliv. Byt k rekonstrukci o dispozici 2+kk v centru Prahy může mít i několikanásobně vyšší hodnotu než obdobný byt na malé vesnici. Cenu nemovitosti ovlivňuje nejen samotná lokalita, ale také občanská a dopravní vybavenost dané lokality. Nejvyšší hodnotu mívají pochopitelně novostavby následované nemovitostmi po rekonstrukci.

Velikost a rozloha nemovitosti

Obecně je možné říci, že čím větší nemovitost je, tím vyšší má hodnotu. Je však třeba dodat, že to nemusí platit ve všech případech. Na cenu má vliv nejen rozloha samotné nemovitosti, ale také pozemku, případně balkonu, přístřešku apod.

Stav nemovitosti

Nejvyšší hodnotu mívají pochopitelně novostavby následované nemovitostmi po rekonstrukci. Cenu samozřejmě snižuje, když nemovitost vyžaduje rekonstrukci. Cenu dokáže navýšit vybavení nemovitosti, dobrý stav oken nebo střechy a také atraktivní vzhled nemovitosti.

Typ nemovitosti

Zajímá vás, jak se odhad ceny nemovitosti liší podle pro různé typy nemovitostí, například byty, rodinné domy a komerční objekty? Odborníci pravidelně zveřejňují průměrné ceny za metr čtvereční, jak u bytů, tak i u domů. Metr čtvereční komerčního objektu je zpravidla levnější než metr čtvereční bytu nebo domu. I když by se mohlo zdát, že musí být metr čtvereční domu dražší než metr čtvereční bytu, ne vždy tak tomu je. V některých lokalitách mohou být dražší domy než byty a v jiných tomu může být naopak.

Odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

„Pro banku je odhad nemovitosti velmi důležitým dokumentem, jež má zásadní vliv na to, zda banka schválí vaši žádost o hypotéku, případně za jakých podmínek hypotéku získáte. Hypoteční úvěr totiž musí být vždy zajištěný nemovitostí. V případě bankovního odhadu nemovitosti nemůžete oslovit libovolného odhadce, ale pouze takového, se kterým daná banka spolupracuje. Zástavní hodnota nemovitosti se nemusí shodovat s kupní cenou, vyplatí se proto počítat s rezervou,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Proč je důležitý odhad i při koupi nemovitosti?

Pokud plánujete koupi nemovitosti na hypotéku, banka po vás bude odhad nemovitosti vyžadovat. Nicméně není na škodu si nechat odhad vypracovat i v případě, že budete nemovitost financovat z vlastních zdrojů. Díky odhadu totiž zjistíte, jestli nemovitost není nadhodnocená a jestli se raději nepoohlédnout po jiné. S jakými poplatky v případě koupě nemovitosti počítat? Přečtěte si náš článek Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit.

Odhad ceny nemovitosti v případě refinancování hypotéky

Odhad ceny nemovitosti je nedílnou součástí nejen žádosti o hypotéku, ale mnohdy ho banky vyžadují i při refinancování hypotéky. Banky si obvykle vystačí s původním posudkem, a to i v případě, že už je několik let starý. Nicméně se v řadě případů vyplatí nechat si vypracovat nový posudek. Proč? Pokud bude nový posudek vyšší než předchozí, zástava bude mít pro banku vyšší hodnotu, čímž dosáhnete na lepší podmínky.

Amundi nově nabízí dlouhodobé investice pro zajištění na stáří.

Možnosti spoření na pozdější fázi života rozšířil od ledna letošního roku nový finanční nástroj jménem Dlouhodobý investiční produkt (DIP). Zájemci o DIP již tvoří 15 procent nových klientů společnosti Amundi.

Daňově zvýhodněné investice mají podle finančních expertů sloužit jako doplněk ke klasickému penzijnímu spoření. K poskytovatelům DIP se nedávno zařadil také Amundi, největší evropský správce aktiv.

Dlouhodobý investiční produkt je vítanou novinkou, která umožní střadatelům zhodnocovat svůj majetek po mnoho let. Perfektně doplňuje naše portfolio finančních a investičních produktů. Tento produkt také lidem pomáhá lépe definovat své cíle. Mohou nyní oddělit peníze na důchod od jiných investic, což je velmi důležité. Když investoři znají své cíle a rozumí jim, snáze se jich drží a méně panikaří při v časech tržních výkyvů.

Do DIP od Amundi lze uzavřít novou smlouvu i přidat většinu těch již existujících. Klientům nevznikají žádné dodatečné náklady, vše se řídí standardním ceníkem společnosti. Samozřejmostí je i pravidelný reporting v internetových aplikacích a výpisech, včetně potvrzení pro daňové účely.

Rozjezd DIPu byl v prvních měsících spíše rozpačitý, veřejnost neměla dostatek informací a novinka narážela také na konzervativní přístup mnoha Čechů k osobním financím. Čísla od Amundi však ukazují, že situace nemusí být tak dramatická. Zhruba 15 procent nově uzavíraných smluv se týká právě DIP, což vzhledem k šíři našeho portfolia není zanedbatelné množství.

Součástí DIP mohou být podílové fondy, akcie a dluhopisy (např. hypotéční zástavní listy) ze zemí EU, podílové listy nebo také deriváty sloužící k zajištění měnového nebo úrokového rizika. Klienti Amundi mohou investovat do téměř tisícovky fondů od lokálních i světových správců.

Součástí DIP je také možnost využití daňové podpory – fyzické osoby mohou od základu daně odečíst až 48 tisíc korun (součet DPS, ŽP a DIP), což může znamenat úsporu až několik tisíc za rok. Tuto úlevu lze využít pouze v případě, že je investice držena alespoň 10 let do dosažení věku 60 let (pravidlo 120/60). Další výhodou je možnost příspěvku zaměstnavatele až do výše 50 tisíc korun ročně, na který se nevztahují platby sociálního a zdravotního pojištění.

Pro čerpání daňové podpory je však nutné, aby žádná část investovaných prostředků nebyla vybrána dříve než po 10 letech od pořízení DIP a před šedesátým rokem života.

Nízké náklady díky korunovým fondům

Kromě aktivně spravovaných fondů mohou klienti Amundi vybírat z široké nabídky indexových fondů, které nabízejí nízkonákladová řešení zaměřená na trhy v USA, Evropě, rozvojových zemích nebo Japonsku či Indie,  které nyní mohou nabídnout zajímavou investiční příležitost.

Poskytujeme také korunové měnově nezajištěné fondy, které mohou být pro české investory dlouhodobě výhodnější než zahraniční ETF fondy, kde vznikají náklady za směnu dolarů či eur. Klienti mohou také měnit mezi jednotlivými produkty či strategie v rámci smlouvy.

Likvidace škod zrychlila, pojišťovna ji zvládne i za pár hodin.

Místo několika týdnů či dnů posílají pojišťovny po dopravních nehodách svým klientům peníze na účty i během pár hodin. Likvidace pojistných událostí v Česku v posledních deseti letech výrazně zrychlily. Významně se na tom podepsaly digitalizace a rychlý rozvoj moderních technologií a jejich využívání pojišťovnami i samotnými klienty. K urychlení proplácení škod přes mobil či počítač pak významně přispěla i pandemie Covidu.

Vždy záleží na povaze škody a její závažnosti, na tom, jaká dokumentace je potřeba a jaké strany je třeba do procesu vyřízení zahrnout, ale i na součinnosti zúčastněných. Obecně však klienti už nečekají na výplatu pojistného plnění jako dřív týdny, ale peníze od pojišťovny dostanou během několika málo dní, či dokonce v řádu hodin.

K tomu, aby byla dopravní nehoda či jiná škodní událost rychle vyřízena, je zapotřebí ji co nejlépe zadokumentovat.

Pokud je u nehody Policie ČR, dokumentaci zajistí ona. „Pokud ale přítomna není, je potřeba použít ideálně euroformulář, který je nutné řádně s druhým účastníkem nehody vyplnit a pořídit co nejvíce fotek. Poté uplatnit nárok u příslušné pojišťovny a postupovat dle jejích instrukcí. Důležité je si také uvědomit, že každá pojišťovna může upřednostňovat jiný způsob hlášení škod, telefonický nebo elektronický.

Po nehodě volejte asistenční službu pojišťovny

Aby byla likvidace vyřízena rychle, klient by měl hned po nehodě kontaktovat asistenční službu pojišťovny. Ta v případě větší nehody zajistí odtah, většinou do smluvního servisu. Tam pak probíhá i fotodokumentace poškození, komunikaci s pojišťovnou si obstará servis.

Pokud tedy klient souhlasí s řešením škody ve smluvním servisu, jejichž sítě pojišťovny postupně rozšiřují, pouze předá vozidlo do opravy, při vyzvednutí zaplatí případnou spoluúčast a vozidlo si odveze. Pro klienty to bývá nejméně organizačně náročná záležitost.

Když se ale jedná o menší škodu a chce ji klient řešit takzvaným rozpočtem, tedy že mu pojišťovna pošle pojistné plnění na účet a on si zajistí opravu sám, mohou mu peníze odejít již v den, kdy škodu nahlásí.

Doložuje to i konkrétní příklad: „V 9:28 hlásí pojištěný z havarijního pojištění škodu na předním nárazníku, levém předním a levém zadním blatníku a na levých předních a levých zadních dveřích. V 9:44 odchází e-mailem registrační dopis s žádostí o podklady, v 11:46 je prohlídka mobilním technikem, o šest minut později kalkulace výše škody a ve 13:59 dochází k výplatě pojistného plnění, tedy převodu na účet a odeslání výplatního dopisu e-mailem.“

Takto rychlý proces je díky tomu, že již několik let používáme dvě základní online aplikace, a to elektronický zápis poškozeného motorového vozidla, který umí auto na základě VIN kódu identifikovat, a foto aplikaci pro mobilní telefony.

Klientovi se vždy snažíme pomoci vyřešit jeho akutní problém, který mu při pojistné události vznikne. Třeba když se potřebuje někam rychle přemístit nebo na místě potřebuje pomoc odborníka

Dobře víme, že likvidace škod, její rychlost a kvalita je naprosto klíčová věc. Klientovi se přitom vždy snažíme pomoci vyřešit jeho akutní problém, který mu při pojistné události vznikne, třeba když se potřebuje někam rychle přemístit nebo na místě potřebuje pomoc odborníka.

Ředitel likvidace Allianz Martin Hlaváč zmínil, že pro likvidaci více než 80 procent škod na vozidlech a majetku již zcela postačuje fotodokumentace zaslaná klientem. „Mobilní technici fyzicky prohlížejí dokonce méně než 20 procent škod,“ upřesnil s tím, že tento poměr se ve prospěch digitální likvidace významně změnil v období covidové pandemie a tento trend stále trvá.

Doporučujeme škodu nahlásit co nejdříve prostřednictvím webu, aplikace nebo telefonicky a co nejdříve také doplnit veškerou dokumentaci, o kterou při likvidaci pojistné události požádáme. Právě to, jaký je další postup a jaké dokumenty je potřeba doložit, může klient sledovat ve své aplikaci.

Zapojují i umělou inteligenci

Doplnil, že fotodokumentace poškozeného vozidla nahrávaná klientem v aplikaci je posuzována umělou inteligencí. Ta mimo jiné rozpozná poškozené části vozidla a rovnou odhadne i výši škody a dokáže navrhnout optimální postup v dalším řešení škody.

Podle Evy Svobodové z pojišťovny Uniqa ke zrychlení likvidací došlo i díky videoprohlídkám, které provádí za online asistence likvidátorů poškozený klient na speciální aplikaci s pomocí smartphonu. „Není třeba domlouvat návštěvu likvidátora a respektují se individuální časové možnosti klienta,“ dodala Svobodová s tím, že u běžných majetkových nebo úrazových škod Uniqa garantuje vyřízení škody do 48 hodin.

Do 48 hodin od dodání posledních potřebných dokladů vyplácí v případě dopravních nehod u jednodušších případů obvykle také ČPP. „Pokud se strany nemohou shodnout na zavinění, doporučujeme zavolat k nehodě policii, stejně tak, pokud existuje podezření z požití alkoholu nebo jiných návykových látek, došlo ke škodě na zdraví nebo ke škodě na majetku třetí osoby.

To, že likvidace výrazně usnadňuje a také urychluje digitalizace, potvrzuje také Generali Česká pojišťovna. K dispozici máme pro klienty webovou aplikaci, která stojí na dvou funkcích: prohlídce poškozené věci, kterou si klient díky telefonu udělá sám. A dále na procesu přikládání fotek a dokumentů ke škodě samotné.

Také třeba u Kooperativy technik pořizuje fotodokumentaci poškozeného vozidla, majetku či jiných dokumentů přímo v mobilní aplikaci. U pojištění majetku pak menší škody řešíme pouze na základě fotodokumentace, kterou nám pošlou sami klienti, například pomocí webové aplikace. Celý proces likvidace se díky těmto novým technologiím několikanásobně zrychlil.

Pokud plánujete fotovoltaiku, nezapomeňte to oznámit své pojišťovně.

S energetickou krizí a rychlým přeskokem na alternativní zdroje elektřiny došlo nejen ke zvýšené poptávce po fotovoltaických elektrárnách (FVE), ale rovněž k překotnému zakládání nových dodavatelských firem. Pakliže takový dodavatel vyroste pomalu přes noc a nemá ještě žádnou podnikatelskou historii, může se klient místo úspory za energie nepříjemně spálit. Obzvlášť pokud o instalaci nevyrozumí svoji pojišťovnu.

Podvedených či zklamaných klientů už bylo mnoho a ne vždy se jednalo jen o to, že se po složení zálohy fotovoltaiky vůbec nedočkali. Potenciální hrozbou může být i instalace provedená s nedostatečnou mírou odbornosti. Proto prvním doporučením pro každého, kdo chce investovat do FVE, je, aby si dodavatele prověřil a pečlivě vybral. Prošel si reference, nechal si vystavit i konkurenční nabídky, zmapoval si trh. Rozhodně není dobré rozhodovat se impulzivně nebo pod tlakem.

Pokud již máte jasno v tom, komu důvěru dáte a kdo vám fotovoltaiku vyhotoví, pak o tom optimálně okamžitě dejte vědět pojišťovně, u níž máte nemovitost pojištěnou. I samotná instalace představuje zvýšené riziko. Pokud vaše pojišťovna o nové fotovoltaické elektrárně a její instalaci nemá ani ponětí, může se stát, že vám při vzniku škody pojistné plnění zkrátí. V horším případě jej může úplně zamítnout a nevyplatí vám ani korunu, když se o stavbě fotovoltaické elektrárny dozví poprvé až při oznámení vzniklé škody.

Pojišťovnu zhotovení FVE nejenže zajímá, zároveň odbornou instalaci posuzuje, zajišťuje revizi, vyhodnocuje dodržení jednotlivých parametrů. Počítá s širokou škálou škod, které na instalacích mohou vzniknout. Nejčastěji je ohrožují živly, například vichřice, krupobití. Riziko představují ale i zkraty, přepětí nebo požáry. Fotovoltaiky instalované na zemi mohou poškodit také povodně či záplavy.

Počítáme se všemi těmito riziky, včetně přerušení provozu, které může naprosto ochromit fungování firem. Když výpadek trvá pár hodin, dá se ustát, jenže pokud provoz stojí několik dnů, týdnů, nebo dokonce měsíců, musí se pak společnost vyrovnat i s dramatickým finančním propadem.

Šance i pro starší instalace 

Pojistit novou FVE problém není, s těmi staršími, zhotovenými v prvním solárním boomu kolem roku 2010, už je to o dost složitější. Přesto není dodatečné pojištění nemožné, pokud se provede podrobná analýza dosavadního stavu panelů. Pro tento účel používáme moderní technologie a inovace, konkrétně termokamery umístěné na dronech.Jejich prostřednictvím provedeme analýzu instalace a předáme inspekční protokol o aktuálním stavu fotovoltaických panelů. Pojišťovna tím získá přesné informace o stavu fotovoltaické elektrárny a ta v případě škod zohlední pouze ty, které vzniknou v době pojištění. Inspekce může být ale užitečná i proto, že se odhalí části, které mohou vykazovat negativní anomálie. Upozorní na problematická místa či panely. To velmi usnadňuje následný servis a údržbu FVE. Zároveň lze v případě odstranění závad zvýšit výkon panelů, který logicky zajímá každého provozovatele nejen komerční nemovitosti.

 

Kdy se hypotéka vyplatí víc než nájem?

Podle posledních odhadů ČNB by mzdy měly v příštím roce růst – a to nejen nominálně, ale oproti letošnímu poklesu i reálně, a to o 4 %. Zároveň reálné ceny nemovitostí v Praze očištěné o inflaci za poslední rok a půl klesly o 20 %. Dostupnost vlastního bydlení tedy vzrostla.

Podle mě přichází právě teď vhodná doba na nákup – nejde totiž jenom o tu nejlepší cenu, ale i o dostupnost z pohledu nabídky, ze které postupně mizí ty nejlepší byty. Pomáháme klientům vybrat ty nejkvalitnější byty za v rámci možností nejlepší ceny. Pro jiné kupující ale cenový faktor může hrát o něco důležitější roli, což při současných nebývale vysokých nákladech na financování lze pochopit. Vzniká tedy otázka – kdy se skutečně vyplatí vzít si hypotéku i za cenu o něco „přebranější“ nabídky?

Komerční banky se již nyní na přiškrceném hypotečním trhu přetahují o zákazníky speciálními cenovými nabídkami. Vidím to u nás v Ownestu, když našim klientům díky přístupu právě k oněm speciálním nabídkám a kalkulačkám všech bank pomáháme sjednat hypotéky o desetiny procent pod průměrnou nabídkovou sazbou, která je nyní dle Hypomonitoru 5,74 % p. a. Navíc úvěrové instituce od centrální banky výhledově dostanou impuls k dalšímu snižování sazeb.

Kdo chce i v kratším horizontu ušetřit, ať čeká na 4,5 % p. a., bude ale vybírat z chudší nabídky a bude muset do horších čtvrtí

Je pokles základní úrokové sazby momentem, na který čekáme, a kdy se ze dne na den stane hypotéka výhodnější než nájem? Ne tak docela, hypoteční sazby stále budou vysoké. A než se stanou dostupnějšími, pořád tu budou lidé, kteří překousnou tříletou fixaci vysoké úrokové sazby, ale zato si vyberou kvalitní nemovitost za dobrou cenu, dokud je k dostání. Vždyť nabídka již nyní zejména v Praze klesá. Osobně tedy věřím, že lepší poměr ceny nemovitosti a ceny hypotéky nevyčekáte – při dalším čekání bude celková cena srovnatelná, ale nabídka přebraná. Při jaké roční úrokové sazbě se hypotéka vyplatí víc než nájem?

Například u bytu 3+kk o ploše 73 m2 v hodnotě 7,7 milionu korun vychází splátka při sazbě 5,74 % p. a. na 40 400 korun, z toho úrok tvoří 32 000 korun. Měsíční nájemné v takovém bytě vychází při průměrné ceně 347 korun za metr na 25 300 korun. Při sazbě 4,5 % p. a. už ale u stejného bytu tvoří úrok 24 900 korun na 5leté fixaci, tedy méně než nájemné.

To ale porovnáváme současný nájem. Správná by nicméně byla úvaha, že nájmy do budoucna v Praze porostou řekněme 4 % ročně. Potom by průměrný nájem byl pro 5leté období o 11 % vyšší než dnešní, tj. 28 100 Kč měsíčně. Pak je sazba pro bod zlomu už lehce nad 5 %!

To ale porovnáváme současný nájem. Správná by nicméně byla úvaha, že nájmy do budoucna v Praze porostou řekněme 4 % ročně. Potom by průměrný nájem byl pro 5leté období o 11 % vyšší než dnešní, tj. 28 100 Kč měsíčně. Pak je sazba pro bod zlomu už lehce nad 5 %!

Podobná je situace u bytu 2+kk o ploše 47 m2 v hodnotě 5 milionů korun. Splátka hypotéky vychází při sazbě 5,74 % p. a. na 26 200 korun, z toho úrok tvoří 20 800 korun. Měsíční nájemné v takovém bytě vychází na 16 300 korun. Při sazbě 4,5 % p. a. už ale u stejného bytu tvoří úrok 16 150 korun na 5leté fixaci – méně než nájemné.

Hypotéka se tedy vyplatí i krátkodobě ve chvíli, kdy úroková sazba klesne přibližně pod 4,5 %. Takový pokles očekáváme zhruba za 10-18 měsíců. První impuls ale předpokládáme s prvním snížením základní úrokové sazby. V nadcházejících týdnech je tedy nejlepší příležitost pro nákup nemovitosti – celý nákupní proces nějakou dobu potrvá, do té doby se přiblíží období výraznějšího poklesu hypotečních sazeb, ale také růstu cen, který toto snížení vyvolá.