Nejzajímavější články ze světa realit.

Stále více rodin aktuálně stojí před rozhodnutím, jestli se pouštět do koupě vlastní nemovitosti i přes růst úrokových sazeb, které ČNB zvýšila již na 7 procent. Tíživé situaci rodinného hospodaření nepřidává ani inflace, která se pohybuje již nad 17 %. Díky celorepublikovému růstu cen nemovitostí je ale stále zajímavé investovat do vlastního...

Představte si situaci, kdy máte vyhlédnutý dům, který si chcete koupit. Při jeho lustrování však zjistíte, že je na něm zástavní právo, které zajišťuje hypoteční úvěr stávajících vlastníků. Nejde vlastně o nic neobvyklého. Nemusí to ani představovat větší problém. Jak se dané situace vyřeší?

Úvěr na bydlení bývá sjednáván zpravidla na 20 a více let. Okamžik jeho definitivního splacení se tak může jevit jako něco mlhavého v dáli. Přitom dnes existuje celá řada možností, jak se tohoto dlouholetého závazku postupně "zbavovat" tak, aby se ve výsledku splatil i o pár let dříve.

Při výběru hypotéky je potřeba řešit i pojištění zastavované nemovitosti. Přečtěte si, jaká rizika je nutné pojistit, jaká existují připojištění, jak správně nastavit pojistnou částku, kde získat a jak rychle srovnat nabídky jednotlivých pojišťoven.

Pořadí, v jakém je splácen samotný dluh čili jeho jistina a pak její příslušenství jako jsou úroky, úroky z prodlení, náklady na vymožení dluhu, ovlivňuje celkovou délku splácení, tedy to, kdy se dlužník plně zbaví zátěže.

Krize v oblasti vlastního bydlení trvá několik let a stále ještě nebylo vymyšleno žádné řešení, které by jej lidem pomohlo snáze získat. Snad jen mladí mají v oblasti žádostí o hypotéku menší výhody. Jaké?

Máte hypotéku a přemýšlíte, jak budou vypadat její podmínky v dalším období fixace? Děsíte se, jak utáhnete splátky, až budou úroky o kus vyšší, protože už teď vidíte, jak na trhu rostou? Případně doufáte naopak v úlevu, neboť cena hypoték krásně klesá? Hypotéka je velký závazek s proměnlivými podmínkami, a podle toho je nutné k ní i přistupovat -...

Máte v plánu si brát letos hypotéku? Jaká fixace úroku Vás vyjde nejvýhodněji a co dělat, až skončí? Přestože hypotéky téměř skokově podražily již na konci loňského roku, zdražování nepomine ani letos, a to jsme teprve na začátku. Pojďme se podívat, jaké jsou výhlídky do budoucna, ale i na to, co je dobré vědět o fixaci úroků.

Hypoteční úvěr je závazkem na spoustu let, a tak není divu, že jak poskytovatelé, tak zákon o spotřebitelském úvěru vyžadují opravdu pečlivé prověření žadatele o hypotéku, o refinancování hypotéky nebo třeba o její navýšení. Je totiž nutné se přesvědčit, že nebezpečí finančních problémů a rizika nesplácení je sraženo na minimum. Jako silná pojistka...

Náklady na půjčku jsou trochu ošemetným tématem. Zákon o spotřebitelském úvěru (č. 257/2016 Sb.) sice stanovil, že v RPSN musí být obsažena komplet celá cena půjčky, se všemi náklady, které ji budou provázet (samozřejmě jen v případě řádného splácení), nicméně u hypoték je tomu trochu jinak - některé náklady se do RPSN nezahrnují. Které to jsou a...

Čerpání hypotečního úvěru není striktně dáno zákonem, a tak si ho mohou banky upravit po svém. Hlavně po stránce vyžadovaných poplatků. Zajímat byste se o podmínky čerpání proto měli ještě před podpisem smlouvy. Nejde sice o rozhodující parametr, ale může pomoci tam, kde váháte mezi dvěma favority. Jak tedy může vypadat čerpání Vaší hypotéky?

Chystáte se bydlet ve vlastním a hledáte nejvhodnější hypoteční úvěr? Mimo jiné se budete muset rozhodnout i o tom, jestli fixovat nebo nefixovat úrokové sazby, případně na jak dlouho si fixovaný úrok zajistit. A protože se tohle rozhodnutí výrazně promítne do výše Vašich splátek, připravil jsme pro Vás klíč, který Vám s rozhodnutím pomůže.

Hypoteční úvěr je vždy zajištěn nemovitostí, a to bez ohledu na jeho výši, splatnost, počet žadatelů, dozajištění úvěrovým pojištěním apod. Nicméně, hypoteční banky neberou do zástavy automaticky všechny nemovitosti. Stejně tak, hypoteční banky počítají maximální výši úvěru od tzv. zástavní hodnoty nemovitosti, která může být odlišná např. od kupní...

Koupě bytu či domu představuje jednu z největších investic v životě. Do této volby byste se tudíž neměli vrhat ukvapeně, ale vše důkladně promyslet. Důležité je správně si zvolit dobu splácení a s tím související výši měsíčních splátek. Co všechno ještě promyslet, než se rozhodnete udělat závazné rozhodnutí?

Většina lidí si pořídí klasický byt nebo rodinný dům. Zajímavé obydlí však může vzniknout například i v nevyužívané průmyslové budově, škole či ve sklepním prostoru. I když pořízení nebytových prostor nemusí vyjít draho, jejich následná rekonstrukce bývá zpravidla finančně velmi nákladná.

Získat hypotéku je dnes těžké i pro běžné zaměstnance se stálým a pravidelným příjmem. Drobní podnikatelé (OSVČ) jsou na tom ale kvůli nejistému a nestálému příjmu mnohem hůře. Pokud chtějí někdy v budoucnu žádat o úvěr na bydlení, měli by tomu přizpůsobit své příjmy a zdanění ideálně i několik let dopředu.