Nejzajímavější články ze světa hypoték.

Neustále se zvyšující ceny nemovitostí a horší dostupnost hypotečních úvěrů nutí ty, kteří sní o vlastním bydlení, hledat vhodné alternativy, jimiž by mohli vysněné bydlení financovat. Jednou z nich je i stavební spoření. Je vůbec možné brát tuhle možnost v potaz, a jaké rozdíly mezi ním a klasickým hypotečním úvěrem panují?

Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

Cesta k vlastnímu bydlení je stále komplikovanější. Zvyšující se úrokové sazby, limitující podmínky a doporučení České národní banky, ale i neexistence 100% hypoték nutí řadu žadatelů hledat jiné možnosti a alternativy. Jednou z nich je žádost o hypotéku společně se spolužadatelem. Jaké výhody a nedostatky jsou s touhle možností spojené?

Prodáváte byt nebo se rozvádíte a potřebujete převést hypotéku na jinou osobu? K převodu musí svolit Vaše banka. Zjistěte, jaké dokumenty bude banka vyžadovat a co všechno převod hypotéky na jinou osobu obnáší.

Víte, že hypotéka Vám může pomoci ušetřit na daních? Úroky zaplacené za hypotéku lze totiž uplatnit jako odečitatelnou položku, která sníží základ daně. Povíme Vám, kdo všechno může odpočet úroků uplatnit, kdo nikoliv a jak velkou slevu na daních můžete získat.

Už jednou jste si celým procesem získání hypotéky prošli. Víte, jaké dokumenty je potřeba doložit, co všechno bude banku zajímat a dokonce máte přibližnou představu o tom, jak vysoký příjem musíte mít, aby Vám schvalovatel v bance žádost o hypotéku "posvětil" vlastním podpisem. Nyní se ale dostáváte do situace, kdy je nutné projít celým procesem...

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení vlastního bydlení, na druhou stranu se některým splácejícím nabízí možnost vyvázat druhou nemovitost ze...

Zřejmě by všechno bylo mnohem jednodušší, kdyby život běžel podle plánu. Ale člověk míní a život mění. A tak mnohdy zažíváme situace, které s kartami zamíchají způsobem, že nic není tak, jak jsme byli zvyklí. Některé okamžiky mohou mít dopad také na naše rodinné finance.

Zdědit nemovitost je pěkné, spolu s ní ale můžete zdědit i dluhy. Pokud je nemovitost zatížená hypotékou, může Vám vzniknout problém, jelikož úvěr smrtí nezanikne. Je třeba pokračovat v jeho splácení, jinak se dluh bude ještě dále navyšovat o sankční úroky.

Reverzní, zpětná či seniorská hypotéka? V realitě nutně nákladná a složitá půjčka, kde se půjčující může stát i obětí podvodu. Poraďte se. Dvakrát měřte a jednou řežte. Připomeňte si rizika. Nečekejte zázraky, nic není zadarmo. Produkt není pro každého. Zda je zpětná hypotéka vhodným či optimálním řešením, záleží na individuální situaci. Chce se to...

Pokud máte hypotéku, tak víte, že každý měsíc platíte pravidelnou měsíční splátku. A každý měsíc například po dobu třiceti let platíte tu samou částku bance za to, že Vám půjčila peníze na pořízení bydlení. Víte, co vše platíte v této anuitní splátce?

Zcela specifická kategorie hypotečních úvěrů. I tak můžeme označit hypotéky pro firmy. Využijete je například k rozšíření provozu, stavbě nových kanceláří nebo k nákupu továrních strojů. Podívejte se, jaké podmínky musíte splnit, abyste na hypotéku pro firmu dosáhli, a čím se tyto půjčky liší od klasických hypotečních úvěrů.

Stačí jedna pokuta za černou jízdu, nebo pár desítek korun, které zapomenete zaplatit, například bance, na splátce za malou půjčku, nebo se spletete při zadávání příkazu za telefonní služby či internet. Zapomenete svou chybu napravit, nebo ji napravíte pozdě. V tu chvíli však ještě nevíte, že během pár měsíců Vás mohou čekat složité chvíle.

Porovnávat úrokové sazby hypoték jednotlivých bank se vyplatí nejen při výběru nového úvěru na bydlení, ale také před koncem doby fixace stávající hypotéky. Můžete totiž získat výhodnější úrokovou sazbu a výrazně tak ušetřit na zaplacených úrocích. Přečtěte si, jak správně refinancovat hypotéku a jak získat co nejnižší úrokovou sazbu.